Först ut är Rödebyskolan och Fischerströmska gymnasiet som får tillgång till skolportalen före jul. Den sista skolan i kommunen blir uppkopplad mot Skolportalen senast i december 2006.
– Föräldrar kommer nu att få möjlighet att följa skolarbetet via nätet och ta en mer aktiv roll i sina barns utveckling, säger Per Olsson, chef för Barn- och ungdomsförvaltningen i Karlskrona kommun.
Både grundskolor och gymnasier i kommunen kommer att få tillgång till systemet. Tack vare det webbaserade gränssnittet kommer eleverna även att kunna nå sina dokument hemifrån.
– Nu får vi nya möjligheter, som inte bara underlättar i kontakterna mellan skolan, föräldrarna och eleverna utan också ger oss lärare en möjlighet att dela undervisningsmaterial, säger Kjell Prahl, lärare på Rödebyskolan.
Skolportalen har utvecklats tillsammans med Microsoft och HP.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer