I maj förra året hävde Älmhults kommun sitt ramavtal med Presto. Kommunen anklagade bolaget för bland annat överdebitering, oriktiga uppgifter och allvarliga kvalitetsbrister. Presto bestred hävningen.
Därefter har parterna försökt nå en lösning utanför domstol. Enligt kommunens upphandlingschef Henrik Jönsson presenterade Presto ett förslag till uppgörelse som också innehöll ekonomisk kompensation.
Men kommunen motsatte sig villkor som enligt Henrik Jönsson skulle begränsa möjligheten att tala om tvisten.
– Vi är en offentlig myndighet. Det här är dessutom en fråga som andra upphandlande organisationer behöver kunna dra lärdom av, säger han.
En sådan organisation är HBV, allmännyttans inköpsfunktion. HBV kontaktade Älmhult inom ramen för sin informationsinhämtning. I upphandlingen Brandskyddsprodukter och tjänster kom Prestos anbud senare att förkastas efter HBV:s granskning av bolagets prissättning och avtalsutförande.
Prestos priser låg enligt HBV omkring 48–60 procent under nästa anbud i rangordningen, beroende på avtalsområde. Det ledde till en prövning av om anbudet var onormalt lågt.
Enligt inköpsstrateg Alexandra Haegerstrand Björkman hade HBV samtidigt fått synpunkter från medlemmar om Prestos avtalsutförande och kände till Älmhults hävning.
– Dessa uppgifter var en del av bakgrunden till att HBV gjorde en fördjupad granskning av bolagets avtalsutförande och fakturering. Älmhults hävning var däremot inte i sig grunden för att anbudet förkastades.
Efter att Presto fått möjlighet att förklara sin prissättning bedömde HBV att förklaringen inte var tillräcklig och förkastade anbudet. I bedömningen vägdes både de låga priserna och HBV:s egna erfarenheter av brister i avtalsutförandet in, bland annat när det gäller fakturering och följsamhet till avtalade priser.
Henrik Jönsson säger att även andra offentliga aktörer har hört av sig om Älmhults erfarenheter.
– Varför ska vi gå med på sådana klausuler om det inte finns något att dölja? säger han om den föreslagna uppgörelsen.
Robert Cosma, upphandlingschef på Presto, lämnar följande skriftliga kommentar:
– Vi har tagit del av uppgifterna i artikeln och vill tillägga att vi inte delar HBV:s bedömning varför beslutet att förkasta anbudet har överprövats. Vi arbetar kontinuerligt för att leverera tjänster och lösningar med hög kvalitet, transparens och i enlighet med de krav och förväntningar som ställs på oss som leverantör. I övrigt, och av respekt för våra kunder och samarbetspartners, har vi inga ytterligare kommentarer i något av ärendena.






