Hej!
Jag heter Mohammed Khaled och studerar till strategisk inköpare och upphandlare vid Yrkeshögskolan One Academy i Linköping, med examen planerad 2026. Jag har slutfört samtliga teoretiska kurser med godkänt resultat och söker nu en LIA 2-praktikplats under perioden januari – juni 2026.
Utbildningen har gett mig en bred förståelse för hela inköpsprocessen – från behovsanalys och leverantörsval till förhandling, avtalshantering, logistik och uppföljning. Jag har även fördjupat mina kunskaper inom hållbarhet, affärsjuridik och strategisk leverantörsutvärdering, vilket gett mig en helhetssyn på inköp i både offentlig och privat sektor.
Under min första LIA-period (3 månader) fick jag praktisk erfarenhet av:
Behovsanalyser och både operativa och strategiska inköp
Orderhantering i affärssystem
Fakturahantering (attestering och kontering)
Leverantörsdialoger för att säkerställa kvalitet och kravuppfyllelse
Förhandlingar och etablering av nya leverantörskontakter
Jag är en driven, noggrann och lösningsfokuserad person med starkt affärssinne och god kommunikativ förmåga. Med mina teoretiska kunskaper och praktiska erfarenheter är jag övertygad om att jag kan bidra positivt till er verksamhet samtidigt som jag får möjlighet att fortsätta utvecklas.
Mail : Mommekhaled01@icloud.com
Med vänliga hälsningar
Mohammed Khaled

