Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • Anbudsutvärdering
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Hållbar upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare – Steg 2 praktisk tillämpning
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

Fungerande kvalitetskrav ett måste

DebattSvenska Taxiförbundet välkomnar regeringsuppdraget till Konkurrensverket som innebär att upphandlande myndigheter ska få enklare metoder att förkasta oseriösa anbud samt bedöma om leverantörer fullgör kvalitetskraven i offentliga kontrakt.

| 2025-01-27
Lennart Kalderén, förbundsordförande Svenska Taxiförbundet, hoppas på en vägledning för upphandlande myndigheter i att förkasta anbud som inte håller måttet. Foto: Svenska Taxiförbundet

Taxinäringen utgör en viktig del av svensk kollektivtrafik. Taxitransporterna utför en samhällsviktig välfärdsservice där färdtjänst, sjukresor, skolskjutsar och omsorgsresor är avgörande för att vardagen ska gå ihop för en stor andel av befolkningen. Därutöver står taxi till tjänst med privat- och företagsresor, samt resor för alla som behöver en anknytning till flyg, tåg och övrig kollektivtrafik. 

Svensk taxinäring består av taxiföretagare med trafiktillstånd, förare med taxiförarlegitimation och beställningscentraler (“taxiväxlar”) som förmedlar taxitransporter samt lägger anbud på marknaden för resetjänster. Det är tusentals personer inom taxinäringen som dagligen möter kunder och erbjuder service och bidrar till sociala kontakter. Vi finns över hela landet, från storstadskärnorna till längst ute i glesbygdens vägnät. Våra medlemmar i Svenska Taxiförbundet är mycket beroende av att samhällets upphandlingar fungerar och bedrivs med konkurrenskraftiga villkor.  

Upphandlingarna hanteras i huvudsak av de regionala kollektivtrafikmyndigheter (KTM) i regioner och kommuner. Lagen om offentlig upphandling (LOU) är vårt gemensamma rättesnöre. I de allra flesta kommuner, utöver de större städerna, står de samhällsbetalda transporterna för en betydande del av omsättningen, ofta upp till och ibland över 90 procent. Att kunna hävda sig i offentliga upphandlingar är därmed ofta en fråga om att vinna eller försvinna för många i taxinäringen.  

Idag är överprövningar till följd av stridbara tilldelningsbeslut vanliga. Överprövningar försenar upphandlingsprocessen, men är ofta det enda sättet för mindre taxiföretag att kunna pröva sin rätt.  


Att tydligare formulera, utvärdera och fatta beslut i enlighet med kvalitetskraven bör väga lika tungt som priset på tjänsten, menar Svenska Taxiförbundet.

Upphandlingarna präglas sedan länge av en knivskarp konkurrens. Även om LOU säger att sammanvägda faktorer ska gälla för pris och kvalitet är det förbundets erfarenhet att priset så gott som alltid är ensamt avgörande. Kvalitetskrav finns ofta med, bland annat i de obligatoriska kvalificeringskraven, men är inte tillräckligt konkretiserade.

En del som behöver prövas är att anbudsgivaren verkligen har de resurser som krävs i form av fordon och personal för att bedriva trafiken. Vidare behöver avtalen följas upp på ett bättre sätt så att kvalitetskraven upprätthålls. Att tydligare formulera, utvärdera och fatta beslut i enlighet med kvalitetskraven bör väga lika tungt som priset på tjänsten. Det är välfärdstjänster vi pratar om.  

Det förekommer anbud med prisnivåer och andra moment som inte är seriösa. Inom taximarknaden för privatpersoner kan APP-företag hålla låga priser genom tveksam skattehantering och orimliga arbetstider, då man saknar kollektivavtal. Detta beteende får inte sprida sig till den samhällsbetalda marknaden.

Det är avgörande att upphandlarna kan analysera anbuden, men också förkasta anbud som inte håller måttet. Här kan upphandlande myndigheter behöva mer vägledning. 

Vår förhoppning är att Konkurrensverkets regeringsuppdrag resulterar i en sådan vägledning. Såväl taxi som annan näringsverksamhet förtjänar hållbara rambetingelser inom vilka konkurrensen kan bedrivas på lika villkor. Skatteöversyner, poliskontroller på fältet och noggrann tillsyn från Transportstyrelsen måste också fungera. Omdömesgilla upphandlingar från regioner och kommuner är en förutsättning för att den seriösa taxinäringen ska kunna överleva.  

Lennart Kalderén, förbundsordförande, Svenska Taxiförbundet

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på ann-louise@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Fungerande kvalitetskrav ett måste”

  1. Senior upphandlare skriver:
    29 januari, 2025 kl. 10:31

    Det är inte upphandlarna som inte har kompetensen att utvärdera anbud och förkasta anbud som debattören påstår. “…men också förkasta anbud som inte håller måttet. Här kan upphandlande myndigheter behöva mer vägledning.”
    När vi upphandlare gör det vid anbud som vi t ex anser vara för låga priser på, ja då hamnar vi i domstol och då ger domstolarna leverantören nästan alltid rätt. Alla leverantörer kommer med samma förklaringar till de låga priserna i anbuden, d v s exakt kopierat från domstolarnas motiveringar. Med andra ord så vet en upphandlare att det inte är någon idé att utesluta anbud. Så visst behövs en översyn av detta och framförallt en förenkling för upphandlaren när vi ser att något inte står rätt till med ett anbud.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Kräver Bravida på 11 miljoner

Efter en utökad granskning kräver Region Skåne installationsbolaget Bravida på 11,4 miljoner kronor. Anledningen är ett omfattade fusk med tidsdebitering och materialkostnader.

“Fler brott bör ge uteslutning”

Utvidga listan över brott som kan utesluta anbudsgivare. Ge upphandlare tydligare rätt att kontrollera uppgifter ur belastningsregistret. Det är två åtgärder för att stoppa leverantörer med kopplingar till brottslighet, enligt säkerhetsföretagaren Mattias Nygren.

AI minskar jobbstressen

Tema: AI

AI minskar stressen om man har många eller nya arbetsuppgifter. Det visar en ny studie från Örebro universitet. ”Det finns en uppfattning om att AI kan öka stressen. Här finner vi det omvända” säger forskaren Magnus Lodefalk.

“En upphandlare måste vara djärv”

Det gäller att lyfta blicken och våga testa nytt. Så resonerade Kathe Mandorff och Catarina Sjöling när de tog sig an den nationella upphandlingen av vårdbemanning. En insats som gav dem priset Årets inköpare 2025. ”Vi ska unna oss en upplevelse för vinstpengarna – gärna med inslag av hästar och vin”, säger den samstämmiga duon.

Foto: Amanda Hallström.

Tioårsjubileum för marknadens pris

Karriär

Anbudspriset har delats ut sedan 2015 och tar emot nomineringar fram till 10 juni. ”Priset är ett bra sätt att sprida goda exempel.”, säger Ulrica Dyrke , ordförande i föreningen Anbudspriset.

Få upphandlar innovativt

Innovationsupphandling är katalysator för att öka Sveriges konkurrenskraft. Men för att kraften ska tas tillvara behövs mer stöd till upphandlarna. Det framgår av en ny rapport.

Lediga jobb

Svenska Bostäder söker entreprenadupphandlare

Avtalscontroller inom välfärdsbrottslighet till Sollentuna kommun

Tillsvidareanställd upphandlare

Upphandlare/inköpare till Haninge kommun

Strategisk Entreprenad­upphandlare/­kategori­ledare till Stockholm Vatten och Avfall

Senaste nyheterna

AI för upphandlare | 27 november
Kräver Bravida på 11 miljoner
“Fler brott bör ge uteslutning”
AI minskar jobbstressen
“En upphandlare måste vara djärv”
Tioårsjubileum för marknadens pris
Svenska Bostäder söker entreprenadupphandlare
Avtalscontroller inom välfärdsbrottslighet till Sollentuna kommun
Få upphandlar innovativt
Vidareutbildning inom offentlig upphandlingVidareutbilda dig inom offentlig upphandling
Växjöparkering prövas igen
Eslöv blickar framåt
NobinaTar strid om Stockholmstrafiken
Firar seger i pilotfall
Tillsvidareanställd upphandlare
Upphandlare/inköpare till Haninge kommun
Uppsala får rätt mot ”fyra stora”
Slottner: Ökad konkurrens och minskat krångel
Malin SieversMalin efter Olof
BolagsverketKontrolltjänst med förhinder
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide–upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Tar strid om Stockholmstrafiken
  • Uppsala får rätt mot ”fyra stora”
  • Slottner: Ökad konkurrens och minskat krångel
  • Firar seger i pilotfall
  • Malin efter Olof
  • Utlovar enklare annonsering
  • “En upphandlare måste vara djärv”
  • Därför uteblir efterannonserna
  • Vidareutbilda dig inom offentlig upphandling
  • Upphandlare saknar kriskunskap

Läsarnas åsikter

Per Johansson : Upphandlare saknar kriskunskap
De frågor du ger exempel Emelie är inte frågor som jag som upphandlare vanligtvis kan, eller kommer att kunna, svara…
Emelie : Upphandlare saknar kriskunskap
Mycket ansvar och kunskap finns absolut inom organisationen. Men den kunskapen bör absolut finns även hos upphandlarna. I vissa upphandlingar…
Upphandlare : Därför uteblir efterannonserna
Till Jens, Det handlar inte bara om att det tar tid att fylla i formulären, utan om att E-forms helt…
Amanda : Upphandlare saknar kriskunskap
Hej Emelie! Tack att du uppmärksammade att länken inte fungerade, det är nu fixat och du kan läsa rapporten här:…
Per Johansson : Upphandlare saknar kriskunskap
Varför är frågan ställd till upphandlare? Naturligtvis ska den kunskapen finnas i en organisation men den behöver inte finnas hos…
Jenny : Därför uteblir efterannonserna
Hej Jens, Jag förstår din tanke, men skillnaden är nog att många upphandlare gör många upphandlingar per år, och då…
Emelie : Upphandlare saknar kriskunskap
Väldigt intressant läsning, som förhoppningsvis kommer leda till satsningar runt om i landet som i sin tur resulterar i mer…
Jens : Därför uteblir efterannonserna
Men hallå! Som egenföretagare måste jag varje månad lämna in det ena och det andra till skatteverket och andra myndigheter.…
Yngve Westerlund, MobistikUtveckling : Särskild kollektivtrafik hotas av ineffektivitet
Tack Nobina för ett välinformerat och viktigt inlägg kring den särskilda kollektivtrafiken, som i Danmark går under samlingsnamnet Flextrafik. Här…
Wild Boy : Inköpsvolymen ökar kraftigt
Offentlighetsprincipen mm i alla ära men det känns mer än olustigt att behöva ge uppgifter om min arbetsgivares och min…

Aktuella utbildningar

  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 maj
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • AI för upphandlare | 27 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025
  • Anbuds­utvärdering | Hösten 2025
  • Kvalificerad IT-upphandlare – Steg 2 praktisk tillämpning | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Förslag 1: Förhandlat förfarande bör tillåtas utan angivna skäl
  • Krävs mer än spekulationer för utredningsansvar
  • Ogiltigt, oacceptabelt, olämpligt – en orimlig (o)ordning?
  • Advokatbyråns 15 förbättringsförslag
  • Oklara omständigheter för preklusionsregler
  • Upphandlingsrättsliga föreningen firade 15 år
  • Annika är upphandlingsjuristen som inte ville bli jurist
  • Allvarligt fel när vd begått brott
  • Fel att förkasta anbud som onormalt lågt
  • Subjektiv objektivitet

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »