Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Tveksamma timpriser på internrevisionstjänster

På Ekonomistyrningsverket är de nöjda med sin upphandling av internrevisionstjänster. Men frågan är om ESV har lyckats teckna tillräckligt förmånliga avtal. Redan nu hörs kritiska röster - på Uppsala universitet betalar de mycket mindre för tjänsterna i de avtal de har i dag.

| 2007-05-11

Internrevisionstjänster är ett nytt område i den statliga inköpssamordningen. Ekonomistyrningsverket, ESV, som fått i uppdrag att samordna och utveckla internrevisions-
verksamheten i staten, har nyligen genomfört en upphandling.

– Ramavtalen kan säkerställa att internrevisionen utförs med samma förutsättningar hos myndigheterna. Samtidigt avlastar vi myndigheter som behöver köpa de här tjänsterna, säger Hamdi Ercan, ansvarig på funktionen samordning av internrevision på ESV.

Men Thomas Davidsson, chef för internrevisionen på Uppsala universitet, är ännu osäker på i vilken utsträckning de kommer att utnyttja de statliga ramavtalen.

– Vi har sedan flera år gjort egna upphandlingar av internrevisionstjänster. Våra avtal gäller året ut och under våren och sommaren kommer vi att ta ställning till hur vi ska göra framöver.

Tveksam till avtalen


Fördelen med att utnyttja ESV:s ramavtal är förstås att det sparar tid, även om det inte är helt arbetsfritt att avropa.

– Ett avrop kräver en andra konkurrensutsättning, och att vi formulerar en uppdragsbeskrivning, säger Thomas Davidsson.

Han är delvis tveksam till de priser som ESV har avtalat.
– Eftersom det saknas regionala konsulter i avtalen kan man misstänka att priserna ligger på storstadsnivå. Jag är övertygad om att priserna skiljer sig mellan Stockholm och övriga landet. Nu är ju priserna i ramavtalet takpriser, det får visa sig vilka priser vi kan avtala.

Priset är en viktig faktor när universitetet ska köpa konsulttjänster.
– Vi tittar på en kombination av pris och kvalitet. Priset är viktigt, vi har väldigt begränsade resurser. Det gäller att hitta en balans mellan bra pris och förväntad kvalitet, säger Thomas Davidsson. Tittar jag på timpriserna i ESV:s avtal kan jag spontant säga att de priser vi betalar enligt våra gällande avtal i dag är avsevärt lägre.

Få internrevisorer – stort behov


Upphandlingen består av fem delar, där den största delen är allmänna internrevisionstjänster. Övriga delar är it-revision, EU-revision, specialisttjänster samt tjänster för kvalitetssäkring och utvärdering av internrevision. Det sistnämnda området är något som myndigheterna är skyldiga att genomföra en gång vart femte år.

– Inför upphandlingen frågade vi några myndigheter om vilka behov de hade, och då var det just allmänna internrevisionstjänster och it-revision som var mest efterfrågade. Behoven av att upphandla konsulttjänster är störst hos myndigheter där de är få internrevisorer, säger Hamdi Ercan.

Det finns totalt 160 internrevisorer fördelade på 51 olika myndigheter runt om i landet. Och emellanåt har de alla behov av att köpa in konsulttjänster för att komplettera sin kompetens.

Specialistkompetens breddar


Thomas Davidsson berättar att han regelbundet köper konsulttjänster.
– Att köpa generella internrevisionstjänster kan vara bra ibland för att diskutera enskilda revisionsfrågor. Många myndigheter har bara en, eller som vi två, internrevisorer, och behöver diskutera frågor med någon som har ett annat perspektiv och kanske även erfarenheter från andra organisationer och företag, säger Thomas Davidsson.

Dessutom köper Uppsala universitet tjänster för att komplettera med kompetens som de själva saknar. Specialistkompetens som är intressant för dem kan vara exempelvis inom it-revision eller EU-revision.

– De stora universiteten bedriver en hel del forskning finansierad av EU-medel. Det innebär särskilda revisionskrav och de flesta högskolor köper den tjänsten eftersom det är ett omfattande regelverk att sätta sig in i, säger Thomas Davidsson.


Få leverantörer offererade


Totalt har fem konsultbyråer fått ramavtal inom ett eller flera avtalsområden. På ESV är de nöjda med upphandlingen, även om de gärna hade sett att fler lokala aktörer deltagit. Det fanns utrymme för att teckna fler regionala avtal, men endast en leverantör offererade regionalt.

Hamdi Ercan är noga med att påpeka att det inte betyder att myndigheterna bara har en leverantör att vända sig till. Myndigheterna kan också avropa från det rikstäckande avtal där ramavtal har tecknats med ytterligare tre leverantörer.

– Det är bara inom området specialisttjänster som vi endast har tecknat avtal med en leverantör, säger Hamdi Ercan. Målsättningen var att teckna avtal med tre leverantörer, men vi bedömer att det inte kommer att innebära några problem.

Allmänna internrevisionstjänster är det avtalsområde som väntas omsätta mest. Eftersom internrevisionstjänster är ett nytt upphandlingsområde kan det vara svårt att inledningsvis uppskatta omsättningen på ramavtalen framöver. Men enligt ESV är en grov uppskattning cirka 18 miljoner kronor per år.
——————————————————————————–

ESV SKA STÄRKA INTERNREVISORERNA I STATEN

För ett par år sedan författade internrevisorer från olika myndigheter ett anonymt brev till dåvarande Riksrevisionsverket. Brevet gav oroväckande signaler om en ohållbar arbetssituation.

Internrevisorerna vittnade om missbruk av skattemedel, men de ansåg sig inte kunna rapportera det öppet på grund av sin beroendeställning till generaldirektören.

Strax därefter startades en utredning på Finansdepartementet med förslag som skulle stärka internrevisorns roll i staten. I dag har ansvaret för den statliga internrevisionen lagts på Ekonomistyrningsverket, som fick ta över när Riksrevisionsverket omorganiserades.

Vid årsskiftet presenterades en ny förordning, med nya krav på myndigheterna.

– Regeringen bestämmer vilka myndigheter som ska ha internrevision, och dessa myndigheter måste ha en chef för funktionen anställd på myndigheten. Vissa myndigheter har tidigare hyrt in sådana tjänster vid behov, men nu måste de alltså ha en ansvarig internt på myndigheten, säger Annika Alexandersson, utredare på funktionen samordning av internrevision på ESV.

Internrevisionen ska vara direkt underställd generaldirektören men rapportera till styrelsen. Det ska ge internrevisorn den oberoendeställning som är en förutsättning för att granska verksamheten.

Certifiering kan bli aktuell


Ekonomistyrningsverkets uppdrag är att ge råd och stöd till internrevisorerna. ESV arbetar också med metodutveckling och håller på att bygga upp ett kompetensprogram. Just nu diskuterar de möjligheten att införa någon form av certifiering för statens internrevisorer.

– Det kan vara bra med en certifiering, det blir lättare att följa upp arbetet med kompetensutveckling. Men vi har i dag inga planer på att införa någon tvingande certifiering. Däremot hoppas vi att så många som möjligt deltar i kompetensutvecklingsprogrammet, säger Annika Alexandersson.

Malin Ulfvarson

malin.ulfvarson@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • PFAS-stopp utmanar upphandlare
  • SKR:s jurister ger senaste nytt
  • Lider av felaktiga siffror
  • Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav
  • Köpte slottsmöbler fel

Lediga jobb

Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

  • Avtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral

Senaste nyheterna

AI för upphandlare | 26 mars – distans
Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier
PFAS-stopp utmanar upphandlare
SKR:s jurister ger senaste nytt
Lider av felaktiga siffror
Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav
Köpte slottsmöbler fel
Får inte skylla på arbetsbördan
Landskrona backar i chefsfrågan
Belönas för sin kravställning
Byggtvist kostar 88 miljoner
Mats Öman“0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss
Karl-Henrik PerssonMiljardaffär under radarn
Region StockholmAvtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skola ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • “0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss
  • Byggtvist kostar 88 miljoner
  • Landskrona backar i chefsfrågan
  • Miljardaffär under radarn
  • Får inte skylla på arbetsbördan
  • Köpte slottsmöbler fel
  • Belönas för sin kravställning
  • SKR:s jurister ger senaste nytt
  • Konsulterna tog över Sigtuna
  • Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav

Läsarnas åsikter

F d upphandlare : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Vi som har arbetat under dessa två vet precis vad det handlade om. Om man sade något som inte passade…
Anställd : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Jag upplever att artikeln är väldigt ensidig. Uppgifterna om att 16 medarbetare har lämnat arbetet under deras ledning gör mig…
Neo : Köpte slottsmöbler fel
Bra jobbat Konkurrensverket. Sådana där kriminella köp av möbler utan korrekt annonsering är det största hotet mot konkurrensen, och i…
Johanna : Konsulterna tog över Sigtuna
Kalle, jag vill inte hänga ut vilken upphandlande myndighet det rör sig om. Men man kan konstatera att möjligheten att…
Johanna : Landskrona backar i chefsfrågan
Grattis Landskrona till en toppenrekrytering!
Josef Dadoun : En seger mot “förlustanbud”
Denna dom var mycket välkommen. När lagstiftningen ändå innehåller möjligheten att förkasta oseriösa anbud har tyvärr domstolarna ofta vattnat ur…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026