Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Anbud
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenad
    • IT-upphandling
  • Kompendier
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Dominerande leverantör missade att skicka med cv

Ekonomisystemet Agresso har blivit nästan synonymt med ekonomisystem på myndigheter. Men nu är det slut med det – leverantören Unit4 gjorde en formaliamiss i upphandlingen och nu går ramavtalen i stället till CGI och Visma.

| 2017-11-02

I många år har Unit4 med ekonomisystemet Agresso varit enda leverantör med ramavtal, och har därmed i princip ägt hela myndighetsmarknaden. Men efter kritik från andra leverantörer, som ansett att underlagen varit tillrättalagda för Agresso och inte ansett det lönt att ens delta i upphandlingarna, gjorde Ekonomistyrningsverket, ESV, för två år sedan klart att man nu siktade på att få med fler leverantörer i kommande upphandling.

Och det lyckades man med, om än med lite trubbel på vägen. Det första förfrågningsunderlaget gick ut förra hösten men lyckades inte fånga tillräckligt många, så i början av det här året gjordes ett omtag. Efter det blev skörden bättre och fyra leverantörer kom in med anbud – CGI, Visma, KPMG och Unit4.

– Vårt mål var att få in fem anbudsgivare men vi är nöjda med resultatet, säger Peter Norén, enhetschef på ESV till Computer Sweden.

Den här gången kom dock Unit4 aldrig in i matchen utan föll på ett formaliafel – ett cv för en person missades – och därför diskvalificerades anbudet från utvärdering.

– Det är tråkigt att formaliafel kan slå ut någon oavsett vilken leverantör som drabbas men offentlig upphandling är väldigt strikt i vissa lägen, säger Peter Norén.

Ramavtalen som tecknas i dagarna går till CGI och Visma.

Peter Norén vill inte gå in på det exakta värdet, men konstaterar att statliga myndigheter i dag köper tjänster kring sina ekonomisystem för mer än 100 miljoner kronor årligen. I sin upphandling har ESV varit försiktiga och angett att runt 30 myndigheter väntas avropa de nya ramavtalen.

– Sannolikt blir antalet större. Även om de nya ramavtalen ger lägre kostnader för myndigheterna så kommer de omsätta stora belopp framöver.

Följden blir att nästan alla myndigheter måste byta ekonomisystem. Enligt en förordning om inköpssamordning så ska de använda sig av ramavtalen om de inte kan motivera att de har behov som avviker.

Det här innebär att myndigheterna nu måste byta system men många kanske har integrationer och anpassningar i Agresso – blir inte det ett problem?

– Myndigheterna behöver alltid se över sina ekonomisystem. De rutiner och avtal man har gäller inte för evigt. Det dröjer nu fem år tills avtalen börjar gå ut så det kan vara en lämplig tidpunkt att nu börja se över vad man behöver för att utveckla och förbättra sin verksamhet. Det måste ske kontinuerligt, säger Peter Norén.

– Vi har offentlig upphandling för att skapa konkurrens, och nu har vi två bra leverantörer som kan hjälpa myndigheterna på ett bra sätt.

Han är nöjd med att ha fått ramavtalet på plats inom den tidsram som ESV tänkt sig och utan att någon överklagat upphandlingen.

– Vi hade för avsikt att teckna avtal med två leverantörer, och det lyckades vi med.

I samma veva som ramavtalet för ekonomisystem nu alltså tecknas så är det också dags för ett nytt avtal för e-handelstjänst. Det går till samma två koncerner – CGI och Visma – och även dessa ramavtal har ett högt värde. De tidigare ramavtalen har omsatt cirka 130 miljoner kronor sedan 2012 och väntas öka framöver eftersom många kommuner och landsting också kan använda avtalen.

– För första gången tecknar vi dessa ramavtal även åt 120 kommuner och landsting som valt att ansluta sig, säger Peter Norén.

– Regeringen har flaggat för en lag om e-faktura inom offentlig sektor och genom de här ramavtalen får många kommuner tillgång till bra systemstöd.

Annons

Bli kvalificerad IT-upphandlare. Upphandling24 arrangerar en populär utbildning under två dagar för dig som idag jobbar med upphandling, men vill bli kvalificerad IT-upphandlare. Läs mer här.

Läs mer: IT

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Foto: Uddevalla kommun

Uddevallas uppdelning underkänns

Uddevalla kommun borde ha annonserat när man köpte in konsulttjänster gällande ett nytt stadshus, enligt Konkurrensverket. Kommunen, som i stället delade upp affärerna och direktupphandlade, riskerar 50 000 kronor i upphandlingsskadeavgift.

Nya regler om överprövning

Krav på att upphandlingsmål ska hanteras skyndsamt samt preklusionsfrister. Det är två delar i de nya reglerna om överprövning av offentlig upphandling som träder i kraft i dag den 1 juli.

Direktupphandlade för 4,5 mkr

Ett av Örebro kommuns bolag har direktupphandlat hotellrum och tekniktjänster för nära 4,5 miljoner kronor. ”Det var fel. Det kan jag se väldigt tydligt”, säger den ansvariga chefen.

Registrering ska ge kvalitetsstämpel

Den 1 januari 2023 blir det möjligt att reservera vissa upphandlingar av välfärdstjänster för idéburna organisationer. Nu ska Kammarkollegiet ta fram ett register där aktörerna erbjuds registrera sig.

Ny tjänst för visselblåsare

Konkurrensverket startar en ny visselblåsarfunktion. Där kan den som får kännedom om missförhållanden inom offentlig upphandling och konkurrens slå larm.

Allt fler offentliga upphandlare

Sedan 2014 har antalet anställda med titeln upphandlare eller inköpare inom offentlig sektor ökat med 26 procent. Det visar statistik från SCB.

Lediga jobb

  • Inköpschef Eskilstuna
  • Uppföljningscontroller till Adda inköpscentral
  • Upphandlare till KTH
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Därför ska du upphandla agilt

Hur kan man upphandla effektivt för avtal som utvecklas löpande där beställare, leverantörer och slutanvändare blir nöjda? Svaret kan vara: agil upphandling.

Senaste nyheterna

Uddevallas uppdelning underkännsUddevallas uppdelning underkänns
Nya regler om överprövningNya regler om överprövning
Direktupphandlade för 4,5 mkrDirektupphandlade för 4,5 mkr
Registrering ska ge kvalitetsstämpelRegistrering ska ge kvalitetsstämpel
Ny tjänst för visselblåsareNy tjänst för visselblåsare
Allt fler offentliga upphandlareAllt fler offentliga upphandlare
”Satsa på kortare avtal””Satsa på kortare avtal”
Lättare utreda sanktioner i FinlandLättare utreda sanktioner i Finland
ANNONS FRÅN AFF

”Aff är det givna alternativet”

Aff har revolutionerat avtal och upphandlingar för tjänsteentreprenader. ”Nyckeln till framgång är att branschens parter tillsammans står bakom Aff”, säger advokaten Pehr Jacobson

Senaste kommentarerna

  • Dömer ut GöteborgsupphandlingIronin i att de hänvisar till Göteborgs stads arkitekturpolicy som kom till genom nepotism där stadsarkiteten drog i sina bekantskaper...
  • ”Pausa Konkurrensverkets tillsyn”PO: Håller i princip med dig och brukar hålla med dig i ditt resonemang här på sidan. Men vad gäller...
  • Fäller ledningen för mutbrottI mina ögon är det så uppenbart att den "nya" domen är korrekt och nödvändig för att stoppa denna typ...
  • Kritisk mot Exit LOU-kampanjSkulle tro att Allmännyttan kan vinna denna debatt om frågan struktureras upp. Debattörer och allmänheten tenderar att blanda ihop Allmännyttan...
  • Dömer ut GöteborgsupphandlingHur??? HUR kan man inte "uttala sig i sak" angående upphandlingar som UPPHANDLANDE MYNDIGHET!? Snacka om att ha missuppfattat sitt...

Aktuella utbildningar

  • Anbuds­utvärdering | 13 oktober
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 18 oktober
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 19-20 oktober
  • Agil upphandling | 9 november
  • Hantera överprövningar | 10 november
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 15 november
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | 16 november
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 17 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 23-24 november
  • LOU på två dagar | 28-29 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 6 december
ANNONS  FRÅN UPPHANDLING24

Ulrika Lindgren

Nätverket utvecklar anbudsarbetet

Ulrika Lindgren, anbudschef på arkitektkontoret AIX, är medlem i Upphandling24:s anbudsnätverk. Det har hjälpt henne att utveckla processen för att lämna vassare anbud.

ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Vässar kompetensen inför stora entreprenader

Ulricehamns kommun och upphandlaren Jenni Persson står inför utmaningar när många nya entreprenader ska upphandlas, allt från simhall till äldreboende. Så vässar de kompetensen inför satsningen.

Upphandla hotell- och logitjänster

Visst skulle det kännas bra att ha kostnadskontroll och veta att medarbetarna är nöjda med sina hotellnätter? Ett sätt att garantera det är att göra medvetna upphandlingar av logitjänster. I vår pdf får du tips och råd kring hur du kan gå tillväga.

Avsändare: Scandic

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

En gång i veckan får du ett mejl med de viktigaste nyheterna i upphandlingsvärlden. Du får också information om våra kommande evenemang.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *
GUIDE UPPHANDLA MODULER

Guide–upphandla moduler

Ladda ner kostnadsfritt >
Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister.

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, c/o Garamond, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »