Under sommaren genomförde Skatteverket en RFI, request for information, om molntjänster och digital suveränitet.
Syftet var att få bättre kunskap om marknaden och vilka krav som ska ställas vid framtida upphandlingar.
Totalt ingår svar från 50 leverantörer i Sverige, övriga Europa och andra delar av världen. De har beskrivit sina erbjudanden inom bland annat AI, datalagring, applikationer och plattformar samt vilken grad av digital suveränitet de kan erbjuda.
Nu är analysen klar, enligt ett pressmeddelande.
Resultatet visar att det finns relevanta tjänster på marknaden, men att ingen enskild lösning täcker alla behov. Leverantörerna skiljer sig åt när det gäller funktionalitet, säkerhet och kontroll över data och teknik.
Fullständig digital suveränitet är dessutom svår att uppnå, konstaterar Skatteverket. Även tjänster med hög grad av självständighet kan vara beroende av exempelvis hårdvara från andra delar av världen.
– Vi har fått in ett omfattande underlag som ger oss mer kunskap om marknaden och som vi kan använda i vårt fortsatta arbete, säger Mats Gidlund, chef för Skatteverkets arkitekturenhet.
Resultatet kommer att delas med 28 andra myndigheter.





