
– Oavsett vad du upphandlar behöver du tänka i beredskapstermer och på Kris och beredskap får du hjälp med vad som är viktigt att tänka på och hur du beredskapsanpassar inköp och avtal, säger Sara Andersson Marmnäs, programansvarig för konferensen.
För andra året i rad bjuder Upphandling24 in till en fullspäckad eftermiddag med temat ”Kris och beredskap” för alla som jobbar med upphandling.

– Efter förra årets välbesökta och uppskattade konferens ser vi att det fortfarande finns ett stort behov av att öka kunskapen om beredskapsanpassade inköp och avtal. Det är till exempel få myndigheter som lever upp till kraven som ställs i den nya cybersäkerhetslagen, säger Sara Andersson Marmnäs.
Av den anledningen har Erik Colliander från Netsecurity bjudits in som talare för att berätta om hur du kan upphandla för en starkare digital motståndskraft och som upphandlare bidra till att höja cybersäkerheten i er organisation.
– Vi är också väldigt glada över att ha med oss Myndigheten för civilt försvar, tidigare MSB, som presenterar delar av sitt regeringsuppdrag gällande försörjningsanalyser. Det kan handla om varor och tjänster som behövs inom alla beredskapssektorer och som även riskerar att hamna mellan stolarna.
Konferensen genomförs digitalt och det enda du behöver är tillgång till uppkoppling för att kunna följa livesändningen.
– Jag hoppas att deltagarna efter konferensen ska ha fått med sig verktyg för att kunna ta nästa steg i sitt beredskapsarbete och inspiration till hur den egna verksamheten kan vara bättre förberedda på allt från cyberattacker till klimatförändringar eller en ny pandemi, säger Sara Andersson Marmnäs.
