Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Fortsättningskurs IT-upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

”Alla möbler bör inte återbrukas”

DebattOffentliga inköpare riskerar att ta för lätt på miljö- och hållbarhetskrav genom att återanvända möbler med låga krav, framför nyproducerade med höga. Cirkulär ekonomi kan inte bäras av produkter från det förflutna, skriver företrädare för möbelbranschen i en debattartikel.

| 2023-01-31
David Johnsson, vd Trä- och Möbelföretagen.

Inom svensk möbelindustri är cirkulär ekonomi en självklarhet. Resurser ska nyttjas, återanvändas och återvinnas för att undvika slutgiltigt avfall och produkter och komponenter ska stanna i ett slutet flöde. Med varje innovation ska återvunna material som plast, metaller och trä öka.

Det ska bli enklare att ersätta uttjänta delar inför nästa generations brukande. Den cirkulära ekonomins roll är central för att nå klimatmålen av den enkla anledningen att befintliga resurser används mer effektivt.

Offentlig upphandling har potential att vara den nödvändiga katalysatorn i omställningen till en modern, resurseffektiv och konkurrenskraftig ekonomi. Den upphandlande parten har pekats ut som en central aktör för att det ska ske, såväl på EU-nivå genom den Gröna given som på nationell nivå genom handlingsplanen för en cirkulär ekonomi. Det är därför avgörande att en av omställningens viktigaste aktörer inte hamnar på efterkälken.

Vid offentliga inköp av möbler är det oftast enbart pris som avgör upphandlingen. När pris tillåts avgöra, premieras produkter med lägre kvalitet och kortare livslängd framför gedigna produkter som håller i flera decennier. Högkvalitativa möbler kan också i större utsträckning uppgraderas, restaureras och återvinnas.

Offentlig sektor bör därmed beakta kostnad över tid snarare än pris vid inköpstillfället. För klimatets men också för skattebetalarnas skull.

I processen för inköp likställer offentlig sektor ofta cirkulärt med återbruk. Återbruk är bra – det som redan har producerats ska användas så länge som möjligt. Men, även här bör fokus vara kvalitet och långsiktighet med samma höga miljö- och hållbarhetskrav på återbrukade möbler som på nyproducerade.

I EU-kommissionens Blåbok framgår det dessutom att unionens produktbestämmelser ska tillämpas även på begagnade produkter. Detta följs inte i dag. De återbrukade möbler som köps via offentlig upphandling riskerar därför att inte uppfylla rådande lagstiftning, till exempel avseende kemikalieinnehåll.

Återbrukade möbler tillgodoser dessutom endast en bråkdel av det totala behovet av möbler. För att ha en chans att nå de högt ställda hållbarhetsmålen behöver därför offentlig sektor lyfta blicken från återbruk till att kravställa på ett sätt som driver den cirkulära omställningen i industrin.

Att utveckla nya produkter och cirkulära affärsmodeller är förenat med både risker och kostnader. Här kan den offentliga upphandlaren spela en avgörande roll genom att vara beredd att betala vad det faktiskt kostar för cirkulär produktutveckling. Kravställningen bör vara långsiktig samt premiera återtillverkning, återbruk och återvinning.

I syfte att på riktigt kunna göra skillnad i den gröna industriella omställningen, uppmanar vi därför offentliga inköpscentraler samt offentlig sektors inköpsfunktioner att:

  • Köpa möbler baserat på kostnad över tid, snarare än på inköpspris.
  • Ställa samma höga krav på miljö och säkerhet på såväl återbrukade som nyproducerade möbler.
  • Premiera metoder som minimerar miljö- och klimatpåverkan, till exempel genom att följa kemikalielagstiftningen eller att ställa krav som premierar återtillverkning, återbruk och återvinning.
  • Följa Upphandlingsmyndighetens vägledning för att använda den offentliga upphandlingen som ett strategiskt verktyg i omställningen till cirkulär ekonomi.

David Johnsson, vd Trä- och Möbelföretagen
Marcus Westdahl, CEO EFG European Furniture Group
Johanna Hedström, Country Manager Sweden Flokk
Sune Lundqvist, CEO och grundare Input Interiör
Robert Petersson, CEO Kinnarps
Martin Johansson, vd Stolab Möbel
Hans Bergström, vd Zilenzio
Conny Torstensson, koncernchef på Edsbyn Senab

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på [email protected] för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "”Alla möbler bör inte återbrukas”"

  1. Kjell skriver:
    2 februari, 2023 kl. 16:18

    Tråkigt med branschorganisationer som klagar men inte kommer med en hållbar/genomtänkt lösning.
    Förslagen är bra men hjälp oss med hur vi upphandlare ska kunna räkna ut lägst kostnad över tid för en stol. Alla stolar håller förhoppningsvis lite längre än garantitiden men hur ska vi kunna på ett juridiskt korrekt sätt bedöma om en stol kommer hålla i fem, tio eller tjugo år? Vi kan ju inte gärna köpa in en stol av varje anbudsgivare och köra utmattningstest på dem.

    Hyra av möbler skulle i och för sig lösa jämförelsen mellan anbud men hyra är inte alltid aktuellt eller lönsamt.

    Vi ska kanske inte ställa lika höga krav på miljöegenskaper hos återbrukade produkter som på nytillverkade. Det kan vara bättre att använda något återbrukat med fula kemikalier istället för att köpa nytt och elda upp det gamla.

  2. Birgitta Nilsson skriver:
    3 februari, 2023 kl. 09:44

    Från Västra Götalandsregionen har vi länge upphandlat möbler med höga miljökrav. Vi har efterfrågat cirkulärt sedan 2012 men då ville ingen leverera det. Därför lagt VGR lagt ca 20 miljoner på utvecklingsprojekt för att branschen skulle kunna utvecklas cirkulärt och erbjuda det vi offentliga aktörer efterfrågat! Vi har dessutom tagit initiativ till och finansierar en ny FoU-miljö för hållbar omställning i inredningsbranschen, Interior Innovation Center, vilket saknas i Sverige idag.

    Så frågan är ju om ni ställt om ifall inte vi offentliga organisationer skapat efterfrågan?

    Nu har vi ställt om vår organisation I VGR för att arbeta cirkulärt, i både befintligt och nytt, för våra 56 000 anställda. Nu ser vi fram emot att branschen tar sin del av ansvaret och erbjuder konkurrenskraftiga lösningar inom hela den cirkulära värdecykeln så vi förenar miljökrav med ansvar för skattebetalarnas pengar. Vi uppskattar livscykelkostnader för era produkter. Och informera oss gärna om vilka av era produkter som innehåller så höga halter av skadliga ämnen eller har dålig kvalitet så de inte ska återbrukas.

    Till sist: Det är inte ramupphandlingar som skapar förändring, här rymms allt och alla. Beställarkompetens inom interiör och rutiner och riktlinjer för inköp har långt större betydelse.

    Förändringar skapas i samarbete:)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

De får stöd för forskning

Motstridiga värderingar, miljömässig hållbarhet och jämställdhet. Det är ämnena för de tre forskningsprojekt inom upphandling som beviljas bidrag av Konkurrensverket i år.

Vill se långa beredskapsavtal

Det är rimligt att beredskapsavtal tillåts vara längre än upphandlingslagstiftningen säger. Det är en av slutsatserna i en analys beställd av Konkurrensverket.

Sotare har avtal till pensionen

Räddningstjänsten i Sundsvall och Timrå har sedan många år personliga avtal med två skorstensfejarmästare. Avtalen är personliga och gäller tills mästarna når pensionsåldern.

Foto: Mostphotos

Helsingborg slopar “Poppe-krav”

I höst ska Helsingborgs stad upphandla en ny aktör till anrika Fredriksdalsteatern. För första gången är kravet på pjäser ”i Poppes anda” borttaget.

Foto: Alice Thoms, Regeringskansliet.

Leder FMV i ny tid

Karriär

Mikael Granholm är ny generaldirektör för Försvarets materielverk, FMV, med ett tydligt uppdrag att öka tempot i upprustningen och bana väg för innovation.

Nytt stöd för hållbar upphandling

Hur kan upphandling användas som verktyg för att minska klimatpåverkan och driva den gröna omställningen? IVL Svenska Miljöinstitutet har tagit fram ett nytt utbildningsmaterial som ska ge svar.

Lediga jobb

Erfaren upphandlare

Vi söker en hållbarhetsstrateg!

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare till MSB

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Inköpare till MSB

Senaste nyheterna

De får stöd för forskning
Vill se långa beredskapsavtal
Sotare har avtal till pensionen
Erfaren upphandlare
Vi söker en hållbarhetsstrateg!
Helsingborg slopar “Poppe-krav”
Leder FMV i ny tid
Nytt stöd för hållbar upphandling
Så avslöjar du AI-bluffarna
Målkonflikter i offentlig upphandling – en balansakt i EU
Slottner bemöter Bolt-kritiken
Bygger assistent för upphandling
Standardiserade fordonskrav ger mer trafik för pengarna
Attendo slår tillbaka mot Västerås
Dubbla böter för Strängnäs
Nacka: Vi har visst valfrihet
Robust inköpsförmåga på agendan i Almedalen
Många bollar i luften för baskettränaren på upphandlingsavdelningen
Så ska Trafikverket få bättre koll
Prisas för upphandlingsforskning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Sotare har avtal till pensionen
  • Leder FMV i ny tid
  • Vill se långa beredskapsavtal
  • Helsingborg slopar “Poppe-krav”
  • Slottner bemöter Bolt-kritiken
  • Nytt stöd för hållbar upphandling
  • Så avslöjar du AI-bluffarna
  • Bygger assistent för upphandling
  • De får stöd för forskning
  • Målkonflikter i offentlig upphandling – en balansakt i EU

Läsarnas åsikter

Gammal i gamet : Sotare har avtal till pensionen
Absolut ingen orsak till att bryta mot LOU! Det borde ha framgått tidigare och tydligare i artikeln och i rubriken.
Michael Harvey : Slottner bemöter Bolt-kritiken
Det verkar som om allehanda aktivism inför den stundande valrörelsen redan nu börjar göra sig gällande... Temat som då dyker…
Nikko : Trendbrott med ”Stora hyr”
Det är maffia kontrakt. Hoppas ärliga politiker ändrar det snart.
Nasar Khan : Slottner bemöter Bolt-kritiken
I praktiken är det alltför enkelt att runda dagens regelverk. Ett företag kan lägga anbud genom ett nystartat bolag och…
Anita Lundgren : Dyrt för kommunen med familjeaffär
Hej! Förskräckligt rent ut sagt!
enblåman : ”Från pärm till skärm”
Vi ser med tillförsikt fram emot resultatet av detta arbete. Det är viktigt att man inte fastnar i detaljer. https://www.svt.se/nyheter/granskning/ugs-reporter-om-felaktigheterna-i-minstrarnas-cvn-klart-det-har-betydelse
Armi Rousu : Många bollar i luften för baskettränaren på upphandlingsavdelningen
Vilken klockren beskrivning av Erika ❤️
Jonte : Backa inte – ställ krav på oss!
Man undrar hur representativ denna ståndpunkt är för branschen som helhet..? Inte speciellt om jag får gissa! Sanningen är ju…
Marianne Hammarström : Skanskas låga pris godkänns
Håller med Anna. Det är ett skämt för oss upphandlare också. Varför ska vi lägga tid på att utredda om…
Monica : Mössan på med kommunala köp
Är detta verkligen något en kommun ska ägna sig åt? Fint syfte såklart men är det en kommunal angelägenhet att…
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Mångfald och AI trendar på Anbudsdagen

Vill du veta hur du undviker onödiga anbudsmissar och hur AI kan underlätta i anbudsprocessen? Är du dessutom nyfiken på hur kulturell mångfald är något du kan dra nytta av i anbudsarbetet? På Anbudsdagen den 14 oktober på Bygget i Stockholm samlas leverantörer från hela Sverige till en heldag för att lyssna till experter som delar med sig av tips och insikter för att göra fler och bättre offentliga affärer.

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • AI för upphandlare | 19 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • Robusta IT-avtal | 26 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »