Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Från pandemijobb till anrikt lärosäte

KarriärMåns Weimarcks yrkesliv har spännande inslag från Sony Ericsson-tiden med utveckling av världens första kamera för en mobiltelefon och åren på Region Skåne med en viktig roll i det nationella arbetet för inköp av andningsskydd under pandemins mest kritiska skede. Sedan 7 juni är han Lunds universitets upphandlingschef.

| 2021-08-30
Måns Weimarck, Lunds universitet.

Han leder en avdelning med 17 medarbetare som förutom organisationens egna inköp ger stöd inom upphandling till Malmö universitet.

-Universitetet är en spännande miljö att verka i. Det finns enormt mycket kompetens i organisationen som driver forskningen och därmed på sikt även samhället framåt. Arbetet här erbjuder en spännande mix av ramavtal på förbrukningsmaterial och utrustning som behövs för forskningens absoluta framkant, säger Måns Weimarck, som själv i början av 90-talet studerade på Lunds tekniska högskola som en del av universitetet.

Efter studierna arbetade han 18 år med inköp inom Sony Ericsson, en minst sagt händelserik period.

Måns Weimarck var inköpsansvarig för arbetet att ta fram världens första kamera till en mobiltelefon – grunden för dagens ”smartphones”.

– Det var en spännande uppgift att hela tiden befinna sig i teknikutvecklingens framkant. Vårt val av teknik och förmåga att riskbedöma affärer och leverantörer och deras teknik var helt avgörande för Sony Ericssons framgång.

-Det är ju för att en mobil innehåller ny spännande teknik eller att ny teknik medfört ett tilltalande utseende som folk köper en ny mobil. Misslyckas min leverantör med att få fram en fungerande komponent med utlovad kapacitet just den utlovade dagen får det direkt påverkan på företaget.

Till Lunds universitet kommer Måns Weimarck närmast från arbete för Region Skåne, med placering i Malmö, under sju år som verksamhetsutvecklare och enhetschef inom dess inköpsavdelning.

Under pandemins första fas förra våren fick han mycket uppskattning när en stor leverans av andningsskydd säkrades genom ett regionövergripande samarbete.

Måns Weimarck var förhandlingsansvarig för en affär med ett dotterbolag till Dräger, ACE Protection i Svenljunga, om  900 000 skydd i högsta skyddsklass, FFP3.

-Jag var också regionens representant i det nätverk mellan regionernas inköpschefer som SKR sammankallade. Det var under pandemins mest kritiska skede när sjukvården gick på knäna och sjuktalen bara växte. Regionen ställde på ett imponerande sätt om sin organisation om 34 000 personer till att intensivt arbeta med att finna en lösning på samhällets behov.

-Inom inköpsavdelningen lade vi mycket av det planerade arbetet åt sidan för att undersöka varje möjlighet att ordna material till sjukvården. Det fanns många lycksökare i branschen. Jag ansvarade bland annat för att utveckla en process för kvalitetssäkring av andningsskydd och hanterade godkännanden av produkterna, säger Måns Weimarck.

Från Region Skåne-åren lyfter han även fram arbetet som ansvarig för innovationsupphandling av fallprevention.

Även Lunds universitets förra upphandlingschef Jeanette Jacobsson har som ett sammanträffande en lång bakgrund inom Sony Ericsson.

Hon är numera inköps- och upphandlingschef för Lunds kommun och Eva Dilton har vid universitetet varit tillförordnad chef fram till att Måns Weimarck tillträdde.

Lunds universitet har omkring 8000 anställda och 40 000 studenter med en årlig omsättning på cirka nio miljarder kronor.

-Vi kommer att i brett perspektiv fortsätta arbeta med att verka för den goda affären och vi kommer även utveckla vårt arbete för att stödja universitetets mål för hållbarhet. Universitetet har kommit långt vad gäller digitala verktyg för hela inköpsprocessen men gör nu en genomlysning för att se hur vi kan arbete än smartare framöver, säger Måns Weimarck.

Läs mer: Karriär EricssonLunds UniversitetRegion Skåne

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Från pandemijobb till anrikt lärosäte”

  1. Jeanette Jacobsson skriver:
    30 augusti, 2021 kl. 15:01

    Varmt grattis Måns! Det blir kanon med dig på denna positionen!
    Hälsar Jeanette Jacobsson

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Ewa Rosén

Eniga om nytt bussavtal

Kollektivtrafikens parter är överens om ett nytt modellavtal för upphandling av busstrafik. Tydlighet och att lägga grund för att möta behoven hos både upphandlare och trafikföretag är hörnstenar i det nya avtalet.

Lennart Kalander

Pausar på eget bevåg

Trafikverket backar om den kritiserade upphandlingen av sovvagnar inför hotet att riksdagen ingriper.

Sofia Lundberg, foto Hans Karlsson. Foto: Hans Karlsson.

Startar kurs för yrkesverksamma

Umeå universitet knyter ihop nationalekonomi och upphandling med en ny distanskurs som startar i höst.

Morell

Alla mot Trafikverket

Trafikverkets upphandling av sovvagnar möter massiv kritik från politiker av olika färg. Sverigedemokraterna arbetar för ett riksdagsbeslut som pausar upphandlingen.

Katarina Korpenstam

Lyckat med nya e-tjänster

Nässjö kommun har utvecklat nya e-tjänster på upphandlingsområdet för en smidig handläggning i kommunorganisationen.

Foto: Oskar Fäldt, Landskrona stad

Hon tar över i Landskrona

Karriär

Efter att ha testat inköp lade juristen Caroline Johannesson ner drömmen om att bli polischef. Nu är hon nybliven inköps- och upphandlingschef i Landskrona. ”Jag älskar energin här i stadshuset”, säger hon.

Lediga jobb

Chef till Skolverkets inköps- och upphandlingsenhet

Upphandlare till Stockholms universitet

Enhetschef för upphandling till Region Sörmland

  • Senior upphandlare med inriktning IT till statens inköpscentral
  • Förvaltare till Statens inköpscentral
  • Upphandlare till Norrköpings kommun
  • Strateg – försörjningsberedskap Region Gotland
  • Upphandlingskoordinator till Sollentuna kommun
  • SVT söker strategisk inköpare
  • Strategisk upphandlare till Jämtkraft
  • Upphandlare till Vaxholms stad
  • Lösningsfokuserad upphandlare med ett sinne för goda affärer till PTS
  • Familjebostäder söker Strategisk inköpare
  • Systemadministratör inom e-handel till Västerås stad
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lär dig skriva bättre avtal

Avtalet är kärnan i affären och avtalsrätten i sig regleras inte i LOU. Därför är det viktigt att du som upphandlare sätter dig in i hur du formulerar korrekta avtal och vad du bör tänka på för att säkerställa en bra affär.

Senaste nyheterna

Eniga om nytt bussavtalEniga om nytt bussavtal
Pausar på eget bevågPausar på eget bevåg
Startar kurs för yrkesverksammaStartar kurs för yrkesverksamma
Alla mot TrafikverketAlla mot Trafikverket
Lyckat med nya e-tjänsterLyckat med nya e-tjänster
Hon tar över i LandskronaHon tar över i Landskrona
Varnar för nepotismVarnar för nepotism
Duckar skyhöga inflationenDuckar skyhöga inflationen
GUIDE UPPHANDLA MODULER

Guide–upphandla moduler

Ladda ner kostnadsfritt >
Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister.

Senaste kommentarerna

  • Alla mot TrafikverketÄntligen händer något mot det självgoda och inkompetenta Trafikverket. Vilket annat bolag skulle försämra komforten för sina resenärer? Det räcker...
  • Sista chansen för löneenkätenHej, den publicerades de 14 februari. Läs mer här: https://upphandling24.se/sa-mycket-tjanar-upphandlare-2023/
  • Sista chansen för löneenkätenHejsan, Vecka 8 har passerat så jag undrar när årets statistik presenteras?
  • Fiskburgare i topp i jakt på matsvinnVilket utmärkt exempel på hållbarhetstänk. Bravo!
  • Sju firar tioBra jobbat, Anders!

Aktuella utbildningar

  • Få fart på er avtals­förvaltning | 21 mars 2023
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | 22 mars 2023
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 23 mars 2023
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 29-30 mars 2023 FULLBOKAD
  • LOU på två dagar | 19-20 april 2023
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 3 maj 2023
  • Hållbar upphandling | 10 maj 2023
  • Leda upphandlingar effektivt | 11 maj 2023
  • Anbuds­utvärdering | Hösten 2023
  • Agil upphandling | Hösten 2023
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Hösten 2023
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | Hösten 2023
ANNONS FRÅN AFF

Ordning och reda på avtalen

Det är viktigt att avtalen är likartade för att alla ska förstå dem, då blir det mindre risk för olika tolkningar och missförstånd. Då blir det mindre risk för olika tolkningar och missförstånd. Man kan helt enkelt fokusera på annat än olika avtalsformuleringar.

ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lägg inte avtalet i byrålådan!

Likväl som du gör upphandlingar måste du jobba aktivt med uppföljningar av avtal, det är en viktig byggsten i en verksamhet och något som måste prioriteras menar Petra Rantzow, expert på avtalsförvaltning och kursledare på Upphandling24.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Det positiva med överprövning
  • Några betalar men ingen kan uteslutas
  • Bevis för onormalt lågt pris i anbud
  • Intervallutvärderingens sista suck
  • Medvetet oförstående eller okunniga?
  • Hittade vägen till nya normer
  • Förutsättningar för prisavdrag
  • Professionalisering och politisering
  • Samarbete för hållbara behov
  • Förhandling ur långsiktigt perspektiv

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, c/o Garamond, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »