
I många år spelade Eva Ryberg sommarfarser på Fredriksdalsteatern i Helsingborg. Sedan i fjol uppträder hon i stället på Sundspärlans Friluftsteater i samma stad.
Den leverantör som vann Helsingborgs stads upphandling, och tog över på nyrenoverade Fredriksdalsteatern, kastade in handduken efter bara en säsong. Konkurrensen med Rydberg blev för svår.
Nu i sommar ger ett annan scenbolag ett mindre antal föreställningar. Och i höst påbörjas en upphandling för att få in en aktör som förhoppningsvis ska vara kvar i flera år. Det skriver Helsingborgs Dagblad.
Borta är det tidigare kravet att det ska levereras teater i Poppes anda.
– Nu har Eva Rydberg hittat sin scen och där kan man bedriva den typen av scenkonst som hon presenterar. Då ska inte vi ha samma. Vi ska ha en bredare inriktning på utbudet, säger kulturdirektör Mats Hallberg till tidningen.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer