Praktikplats för student på IHM Buisness School

Hej hej! Elin heter jag och studerar just nu mitt andra år till Public Bid Manager på IHM Buisness School.
Till våren/efter jul ska jag ut på min andra och sista praktik för den här utbildningen och söker därför efter en plats som kan passa mig både nu och även förhoppningsvis i framtiden.

Så vem är jag och varför passar ni mig? Jag är en 26 årig utåtriktad tjej bosatt i Huddinge/södra Stockholm och har sedan lång tid tillbaka brunnit för försäljning och har sökt efter vad jag vill göra både genom att sälja i butik och på kontor. Sedan hittade jag den här utbildningen och tyckte att det var mitt i prick. Som bid manager har jag en bred väg att gå vare sig det gäller försäljning, projektledning, avtal eller kanske till och med marknadsföring.
Utöver det har jag flera års erfarenhet som både säljare och butikschef. Jag talar flytande Svenska och Engelska.
Under utbildningens gång har det växt ännu mer att det är detta jag vill göra i framtiden och när jag väl har bestämt mig för något så kör jag ända in och lite till. Jag tycker väldigt mycket om att jobba i grupp men jobbar också bra självständigt och tar mina uppgifter på stort allvar.

När min praktik börjar kommer jag att ha läst dessa kurser:

– Affärsmannaskap
– Offentlig förvaltning
– Jurudik
– Inköp och upphandling
– Projektledning
– Affärsekonomi
– B2G försäljning
– Anbudsprocessen
– Anbudskommunikation
– Strategisk försäljning B2G
– Kurs i excel

Just nu studerar jag 100% på distans och ser gärna att möjligheten finns för det iaf några dagar i veckan under praktiken med. Vi använder oss varje dag av Microsift och Teams så den biten är jag väldigt bra på. Sen ser jag även fram emot att lära mig mer av er och kunna utveckla mina kunskaper. Praktiken håller på mellan 6/1- 11/4 2025.

Låter detta intressant för er får ni jätte gärna höra av mig så bokar vi in ett möte där jag kan berätta mer.  

Med vänlig hälsning, Elin

Lediga jobb

Till alla lediga jobb

SENASTE KOMMENTARERNA

Upphandlare

Det som oroar mest i den här granskningen är inte enskilda affärer, utan den strukturella sårbarheten som blir tydlig när förtroendevalda och deras närstående driver…

Miljardaffärer med egna kommunerKommentar av Upphandlare på Miljardaffärer med egna kommuner
Carl Hedberg

Så med andra ord hade hela denna text kunnat reduceras till: "Det finns inget strikt svar, kör på det som känns bra".

Hur lång ska en genomförandebeskrivning vara?Kommentar av Carl Hedberg på Hur lång ska en genomförandebeskrivning vara?
A

Det finns en lite komisk felskrivning i meningen "Mercell har i domstolsprocesserna kontrat med att..." som ni nog vill korrigera.

Två stora stoppar MercellKommentar av A på Två stora stoppar Mercell
Anna

Gud vilket nonsens och spekulationer.. Visar ju att partierna (eller talespersonerna) har noll koll på upphandlingslagstiftningen.

Hoppas på enklare regelverkKommentar av Anna på Hoppas på enklare regelverk

PRAKTIKPLATS SÖKES

Karriärnyheter

Till Karriär

Få vårt nyhetsbrev!

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Nyhetsbreven är kostnadsfria och utkommer en gång per vecka.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *