Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Fortsättningskurs IT-upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

Krattar för storbolagen

Falu kommun krattar för storföretagen genom att ställa krav som små entreprenörer inte kan nå upp till. Roger Ilbäcks vill därför att kommunen avbryter och gör om upphandlingen av drift och underhåll av utemiljö.

| 2015-07-23

Som småföretagare har Roger Ilbäcks inte en chans att lägga anbud i upphandlingen av drift och underhåll av Falu kommuns utemiljö. Upphandlingens storlek och kravformuleringar omöjliggör ett anbud – även om Ilbäcks Park & Trädgård lämnar det tillsammans med partners i Maskinringen Dalarna.

– Trots att Falu kommun lovat värna småföretagen känns det nu tyvärr som om man helst vill ha en stor entreprenör som klarar ”allt”, säger han och berättar att grannkommunen Borlänge gjort precis tvärt om genom att dela upp sin upphandling i mindre delar och sänka kraven på referenser.

Upphandlingen i Falun omfattar bland annat gräsklippning, ogräsrensning, snöplogning, sandning, sandupptagning samt underhåll av gångvägar och lekplatser. Bredden i uppdraget kan vara ett problem för små företag ­– liksom kravet på referenser:

– Kommunen kräver sex olika referenser med ordervärden på en halv miljon vardera inom tre olika sommarskötslar och tre olika vinterskötslar, berättar Roger Ilbäcks som tycker att krav på stabil ekonomi kan ställas på ett mindre diskriminerande sätt.

Han reagerar mot den tydliga detaljstyrningen i förfrågningsunderlaget även på andra områden. Exempelvis finns krav på en viss typ av lastbil specificerat:

– Jag förstår inte varför det inte skulle duga med traktor med släp som har samma lastkapacitet?

En av de först ställda frågorna i upphandlingen var om anbudstiden kunde utsträckas från slutet av juli till mitten av augusti. Falu kommun sa nej. Med tanke på att det är semestertider frågar sig Roger Ilbäcks om kommunen verkligen vill skapa konkurrens?

– Mot bakgrund av den skamfilade bakgrund kommunen har inom upphandlingsområdet, med bland annat mutaffären med Peab, borde inställningen vara att nu göra allt så bra som möjligt.

Roger Ilbäcks har överklagat upphandlingen till förvaltningsdomstolen. Förhoppningen är att kommunen ska avbryta för se över kravbilden. Han poängterar att det finns fler anledningar än ett levande lokalt näringsliv att också ge små företagare chansen att konkurrera.

– Skattebetalarna får ju mer för pengarna om kommunen sluter avtal direkt med regionens små företag istället för att gå omvägen via branschens jättar som måste lägga på en slant när de anlitar oss som underleverantörer.

Läs mer: AnbudstidBorlänge KommunFalu KommunFörfrågningsunderlagKonkurrensKravMaskinringen DalarnaPeabReferenserRoger IlbäcksSmåföretagUnderhåll

Per Eriksson

[email protected]

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

De får stöd för forskning

Motstridiga värderingar, miljömässig hållbarhet och jämställdhet. Det är ämnena för de tre forskningsprojekt inom upphandling som beviljas bidrag av Konkurrensverket i år.

Vill se långa beredskapsavtal

Det är rimligt att beredskapsavtal tillåts vara längre än upphandlingslagstiftningen säger. Det är en av slutsatserna i en analys beställd av Konkurrensverket.

Sotare har avtal till pensionen

Räddningstjänsten i Sundsvall och Timrå har sedan många år personliga avtal med två skorstensfejarmästare. Avtalen är personliga och gäller tills mästarna når pensionsåldern.

Foto: Mostphotos

Helsingborg slopar “Poppe-krav”

I höst ska Helsingborgs stad upphandla en ny aktör till anrika Fredriksdalsteatern. För första gången är kravet på pjäser ”i Poppes anda” borttaget.

Foto: Alice Thoms, Regeringskansliet.

Leder FMV i ny tid

Karriär

Mikael Granholm är ny generaldirektör för Försvarets materielverk, FMV, med ett tydligt uppdrag att öka tempot i upprustningen och bana väg för innovation.

Nytt stöd för hållbar upphandling

Hur kan upphandling användas som verktyg för att minska klimatpåverkan och driva den gröna omställningen? IVL Svenska Miljöinstitutet har tagit fram ett nytt utbildningsmaterial som ska ge svar.

Lediga jobb

Erfaren upphandlare

Vi söker en hållbarhetsstrateg!

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare till MSB

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Inköpare till MSB

Senaste nyheterna

De får stöd för forskning
Vill se långa beredskapsavtal
Sotare har avtal till pensionen
Erfaren upphandlare
Vi söker en hållbarhetsstrateg!
Helsingborg slopar “Poppe-krav”
Leder FMV i ny tid
Nytt stöd för hållbar upphandling
Så avslöjar du AI-bluffarna
Målkonflikter i offentlig upphandling – en balansakt i EU
Slottner bemöter Bolt-kritiken
Bygger assistent för upphandling
Standardiserade fordonskrav ger mer trafik för pengarna
Attendo slår tillbaka mot Västerås
Dubbla böter för Strängnäs
Nacka: Vi har visst valfrihet
Robust inköpsförmåga på agendan i Almedalen
Många bollar i luften för baskettränaren på upphandlingsavdelningen
Så ska Trafikverket få bättre koll
Prisas för upphandlingsforskning
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Upphandla för rikets säkerhet

Det moderna samhället är sårbart. Den nya säkerhetsskyddslagen gör att du som upphandlare måste analysera och ta hänsyn till nya typer av risker. Viktor Robertson, advokat med specialisering mot frågor som rör säkerhetsskyddslagstiftningen leder en populär utbildning som lär ut just detta.

Mest visade inlägg

  • Sotare har avtal till pensionen
  • Leder FMV i ny tid
  • Vill se långa beredskapsavtal
  • Helsingborg slopar “Poppe-krav”
  • Slottner bemöter Bolt-kritiken
  • Nytt stöd för hållbar upphandling
  • Så avslöjar du AI-bluffarna
  • Bygger assistent för upphandling
  • De får stöd för forskning
  • Målkonflikter i offentlig upphandling – en balansakt i EU

Läsarnas åsikter

Gammal i gamet : Sotare har avtal till pensionen
Absolut ingen orsak till att bryta mot LOU! Det borde ha framgått tidigare och tydligare i artikeln och i rubriken.
Michael Harvey : Slottner bemöter Bolt-kritiken
Det verkar som om allehanda aktivism inför den stundande valrörelsen redan nu börjar göra sig gällande... Temat som då dyker…
Nikko : Trendbrott med ”Stora hyr”
Det är maffia kontrakt. Hoppas ärliga politiker ändrar det snart.
Nasar Khan : Slottner bemöter Bolt-kritiken
I praktiken är det alltför enkelt att runda dagens regelverk. Ett företag kan lägga anbud genom ett nystartat bolag och…
Anita Lundgren : Dyrt för kommunen med familjeaffär
Hej! Förskräckligt rent ut sagt!
enblåman : ”Från pärm till skärm”
Vi ser med tillförsikt fram emot resultatet av detta arbete. Det är viktigt att man inte fastnar i detaljer. https://www.svt.se/nyheter/granskning/ugs-reporter-om-felaktigheterna-i-minstrarnas-cvn-klart-det-har-betydelse
Armi Rousu : Många bollar i luften för baskettränaren på upphandlingsavdelningen
Vilken klockren beskrivning av Erika ❤️
Jonte : Backa inte – ställ krav på oss!
Man undrar hur representativ denna ståndpunkt är för branschen som helhet..? Inte speciellt om jag får gissa! Sanningen är ju…
Marianne Hammarström : Skanskas låga pris godkänns
Håller med Anna. Det är ett skämt för oss upphandlare också. Varför ska vi lägga tid på att utredda om…
Monica : Mössan på med kommunala köp
Är detta verkligen något en kommun ska ägna sig åt? Fint syfte såklart men är det en kommunal angelägenhet att…
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Mångfald och AI trendar på Anbudsdagen

Vill du veta hur du undviker onödiga anbudsmissar och hur AI kan underlätta i anbudsprocessen? Är du dessutom nyfiken på hur kulturell mångfald är något du kan dra nytta av i anbudsarbetet? På Anbudsdagen den 14 oktober på Bygget i Stockholm samlas leverantörer från hela Sverige till en heldag för att lyssna till experter som delar med sig av tips och insikter för att göra fler och bättre offentliga affärer.

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • AI för upphandlare | 19 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • Robusta IT-avtal | 26 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »