Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsuppföljning med AI
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Dialogförfaranden
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Oklart om utredningens förslag ökar möjligheten att rätta anbud

Juridisk krönikaI det betänkande från Utredningen om vissa förenklade upphandlingsregler (SOU 2018:44) som presenterades i juni, har möjligheten att rätta, förtydliga och komplettera anbud ägnats särskild uppmärksamhet. Mikael Dubois och Petra Schück Johansson, Hamilton Advokatbyrå, anser att ett utökat utrymme i detta avseende på det icke direktivstyrda området vore välkommet, men att det är oklart om så kommer att ske i praktiken.

| 2018-08-08
Mikael Dubois och Petra Schück Johansson, Hamilton Advokatbyrå.

Enligt både LOU och LUF finns det möjlighet för upphandlande myndigheter att tillåta eller begära att en leverantör rättar ett fel i ett anbud, samt att leverantören förtydligar eller kompletterar sitt anbud, under förutsättning att åtgärden är förenlig med principerna om likabehandling och öppenhet.

Bestämmelserna om rättelse av fel, förtydligande och komplettering gäller även vid upphandlingar på det icke direktivstyrda området.

I SOU 2018:44 anges att vid de externa kontakter som utredningen haft, har både upphandlande myndigheter och leverantörer i princip genomgående framhållit att nuvarande bestämmelsers begränsade möjligheter att tillåta ändringar av brister i anbud är otillfredsställande. Utredningen ägnade därför särskild uppmärksamhet åt denna fråga.

Utredningens uttalanden stämmer väl överens med vår erfarenhet. Det finns få frågor inom offentlig upphandling som skapar större bekymmer och oklarheter än frågan om tillåtligheten av ett förtydligande eller en komplettering av ett anbud.

Aktörernas synpunkter i detta avseende är dessutom fullt förståeliga, med tanke på det mycket begränsade utrymmet för kompletteringar och förtydliganden av anbud som i praktiken gäller i nuläget. Att skapa ett större utrymme för förtydliganden och kompletteringar av anbud på det icke direktivstyrda området skulle därför enligt vår uppfattning vara välkommet.

Utredningens påpekanden avseende den konsensus som tycks råda, att nuvarande reglering är otillfredsställande i detta hänseende, tyder också på en avsikt att göra det lättare att komplettera och förtydliga anbud. Detta är en uppfattning som också har framförts i medierna efter det att utredningen presenterades.

Medför då utredningens förslag större möjligheter till förtydliganden och kompletteringar av anbud jämfört med nuvarande ordning? Vid en läsning av de föreslagna bestämmelserna är det svårt att se att så är fallet.

Enligt förslaget ska en upphandlande myndighet ges möjlighet att föra dialog med leverantörer i en pågående upphandling. Dialogen får – utöver förhandling – omfatta rättelser av fel, förtydliganden och kompletteringar av anbud eller andra handlingar som leverantören har gett in.

Enligt utredningens förslag ska dessutom de grundläggande principerna gälla beträffande dialogen. Ordalydelsen i utredningens förslag skulle således ge en reglering som är snarlik den som gäller enligt LOU och LUF i nuläget.

Utredningen redogör vidare bland annat för EU-domstolens och de svenska domstolarnas praxis avseende förtydliganden och kompletteringar av anbud.

I avgöranden från EU-domstolen har frågan oftast varit vad likabehandlings- och öppenhetsprincipen kräver och tillåter, och den ”bortre gränsen” för vad som är möjligt att rätta och komplettera i ett anbud går enligt utredningen vid krav som myndigheten från början har bestämt ska vara bindande.

Den omfattande kammarrättspraxis som finns beträffande förtydliganden och kompletteringar är som bekant mycket restriktiv, vilket sannolikt är en starkt bidragande orsak till att både myndigheter och leverantörer upplever den nuvarande ordningen som otillfredsställande.

När det gäller tillämpningen av utredningens förslag, och vilka utgångspunkter som bör gälla för möjligheterna till förtydliganden och kompletteringar av anbud, hänvisar utredningen till den redogörelse som gjorts avseende EU-domstolens och svensk praxis. Denna hänvisning tyder på att utrymmet för att förtydliga och komplettera anbud på det icke direktivstyrda området inte kommer att förändras i någon större utsträckning jämfört med vad som gäller i nuläget.

Vi vill understryka att det givetvis är mycket viktigt att det finns bestämmelser som styr utrymmet för förtydliganden och kompletteringar av anbud i efterhand, och att de grundläggande principerna efterlevs i samband med sådana åtgärder.

Att både myndigheter och leverantörer upplever nuvarande ordning som otillfredsställande är dock olyckligt, och därför är det positivt att utredningen ägnat denna fråga särskild uppmärksamhet. Med beaktande av utredningens förslag och överväganden är det emellertid oklart om utrymmet för förtydliganden och kompletteringar av anbud kommer att öka på det icke direktivstyrda området.

Till sist blir det, som också påpekas i utredningen vid ett flertal tillfällen, en bedömning i det enskilda fallet som måste avgöra om ett förtydligande eller komplettering är tillåten.

Om utredningens förslag träder i kraft blir frågan därför om domstolarna kommer att anamma en mer tillåtande syn avseende förtydligande och komplettering av anbud på det icke direktivstyrda området, eller om den nuvarande restriktiva synen kommer att bestå.

 

Välkommen till Upphandling24:s konferens Förenklingsutredningen den 6 september. Anmäl dig här.

Läs mer: JuridikJuridisk krönika Förenklingsutredningen

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Guidar Finland om sanktioner
  • Norrut med “open book light”
  • Politiker styrde direktavtal
  • Riskerar avgift och skadestånd
  • Slottner kräver skärpning

Lediga jobb

Verksjurist med fokus på avtals- och upphandlingsjuridik

Erfaren upphandlare till Linköpings kommun

Senior upphandlare med erfarenhet av IT-upphandling

Konsult inom IT-sourcing och offentlig upphandling

Upphandlare varor och tjänster – Eskilstuna

Logotyp, Myndigheten för civilt försvar

Inköpare till Myndigheten för civilt försvar

Logotyp, Myndigheten för civilt försvar

Upphandlare inom varor och tjänster

Logotyp, Myndigheten för civilt försvar

Junior upphandlare med inriktning mot IT

Norrköpings kommun söker e-handelsförvaltare till upphandlings- och inköpsenheten

Verksjurister inom upphandling till Svenska kraftnät

  • Hållbarhetsstrateg hållbara upphandlingar

Senaste nyheterna

FinlandGuidar Finland om sanktioner
Norrut med “open book light”
Verksjurist med fokus på avtals- och upphandlingsjuridik
Politiker styrde direktavtal
Riskerar avgift och skadestånd
Statsråd som deltar på regeringens sommarfika.Slottner kräver skärpning
Sara-Li OlovssonByter till Foyen
Byggherrarna: fel med tillsyn först
Magnus Jansson”I praktiken två avtal”
Erfaren upphandlare till Linköpings kommun
Senior upphandlare med erfarenhet av IT-upphandling
Lovar bättre kontroll
Adjö till hängmattan?
Dammar av Östlings idéer
Första strategin spikad
Lovar bättring i ”akuta projekt”
Konsult inom IT-sourcing och offentlig upphandling
Meit Fohlin, foto: malin ericssonErsatte FKU med öråd
Splittring om nya straffet
Ponthus AnderssonVGR:s ombud om AI-testerna
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Vägen till vinnande anbud

Den 6 oktober 2026 möts leverantörer, experter och upphandlare på Anbudsdagen, en konferens för dig som vill vässa dina anbud. Upphandling24 har fått en pratstund med Sara Andersson Marmnäs, moderator och programansvarig för en fullspäckad inspirationsdag.

Mest visade inlägg

  • Adjö till hängmattan?
  • ”I praktiken två avtal”
  • Splittring om nya straffet
  • Lovar bättre kontroll
  • Dammar av Östlings idéer
  • Stora förändringar med ny “EU-lag”
  • Byter till Foyen
  • Slottner kräver skärpning
  • Politiker styrde direktavtal
  • Tappar talerätt efter AI-bråk

Läsarnas åsikter

Valacken : Lovar bättre kontroll
den rapporten kommer vi nog alla att få figurera i, i lätt omarbetad form, under det närmsta året.
peter : Lider av felaktiga siffror
Är Tendium på väg att gå i konkurs?
Birgitta Dichter : Stora förändringar med ny “EU-lag”
Det är på tiden mycket intresse i denna fråga.
Linda : VGR:s ombud om AI-testerna
Jag är helt övertygad om att detta är en företeelse som vi kommer att se mer av från anbudsgivare generellt,…
Clifford Landin : Stora förändringar med ny “EU-lag”
Det är hög tid att det tas ett rejält omtag hela lagstiftningen! Spännande, minst sagt! Clifford Landin
Per-Arne Jonsson : Betalar ni 62 procent mer?
Flera kommuner har nått framgång genom att skapa DIS - Dynamiska InköpsSystem - för delar av livsmedelsköpen. Det har visat…
Skattebetalare : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Spännande om det fanns prisskillnader i anbuden och att de båda anbudsgivarna, efter tilldelning, insåg att de kunde låta den…
Undrande : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Får en anbudsgivare ta tillbaka sitt anbud efter tilldelning? Är de inte bundna av sitt anbud? Får i så fall…
Stefan : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Vän av ordning trycker på min kärnpoäng. Anbuden var inte lika, eftersom det ena uppenbarligen inte var seriöst menat när…
Vän av ordning : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Varför diskutera lottningen i detta fall istället för ett företag som lämnar anbud och som sen hoppar av pga "Företaget…

Höstens kurser

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 20-21 okt
  • AI för upphandlare | 5 nov
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 10-11 nov
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 12 nov
  • Robusta IT-avtal | 17 nov
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 18 nov
  • Avtalsuppföljning med AI | 19 nov
  • Leda upphandlingar effektivt | 25 nov
  • Dialogförfaranden | 26 nov
  • LOU på två dagar | 2-3 dec