Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Omtag gav bättre konkurrens

En ny strategi och ordentlig dialog med marknaden gav önskad effekt med bra konkurrens när Krokoms kommun upphandlade omsorgen i ett särskilt boende för äldre, Säbo.

| 2020-12-21
Förenade cares planerade, nya Säbo i Krokom.

Tilldelningsbeslutet nyligen innebär att Förenade care ges uppdraget med en inriktning att vara igång med verksamheten våren 2023.

Krokoms kommun (15 000 invånare i Jämtlands län) valde att göra ett ordentligt omtag efter en första, misslyckad upphandling.

-Den upphandlingen gällde att bygga ett äldreboende, men vi såg redan under upphandlingsprocessen att antalet platser skulle bli för få. När vi dessutom såg att det kom in väldigt få anbud så avbröts upphandlingen, säger Andreas Karlsson, ordförande i kommunens socialnämnd.

-Istället har vi valt ett annorlunda upplägg där vi bara upphandlar omsorgen i form av en objektsupphandling och där det är upp till utföraren ansvar att bygga upp en fastighet för att klara uppdraget. Det har också varit förenat med relativt stor frihet – exempelvis placeringen som kan vara inom en radie kring centrala Krokom.

Han tillägger att kommunen är mycket nöjd med gensvaret från marknaden och pekar på att man hade fem godkända anbud att utvärdera.

-Det tycker vi är ett väldigt gott betyg för hur Krokoms kommun handlagt processen och vi har också fått en hel del beröm från de företag som lämnat anbud att vi lagt ner ett grundligt arbete för att skapa ett bra upphandlingsunderlag, säger Andreas Karlsson.

-Utvärderingsmodellen var inte lägsta pris utan pris-kvalitet i kombination. Vi har jobbat med en stor utvärderingsgrupp på 14 personer med sakkunniga från omsorg, ekonomi och bygg samt även det unika med ett par ledamöter från kommunala pensionärsrådet. Utöver det har tre politiker ingått i gruppen

Krokomspolitikerna har satt ett tydligt avtryck på upphandlingsprocessen genom att driva nyttan med att stämma av olika delar med marknaden i form av RFI och en extern remiss.

-Det fanns kanske en liten oro för att vi skulle få in en massa synpunkter genom remissförfarandet som man inte kan ta i beaktande eftersom det kunde riskera att gynna någon enskild, men det blev väldigt lyckat med respons som varit till nytta för både oss och utförarnas arbete kring att lämna anbud.

Det är första gången som Jämtlandskommunen upphandlar ett särskilt boende enligt LOU. Sedan tidigare använder sig Krokoms kommun av LOV inom hemtjänsten med två verksamma leverantörer.

Det nya boendet har Förenade care för avsikt att uppföra i utkanten av centralorten på en kulle med utsikt mot fjällen.

Totalt blir det ett boende med 60 platser för äldre med somatiska sjukdomar, demens eller kognitiv svikt.

Förenade care har i sin tur kontrakterat fastighetsbolaget Linköping invest för att stå för byggnation och fastighetsdrift.

-Vi är mycket glada över att Krokoms kommun har valt en kvalitetsupphandling med ett långt kontrakt. Det ger alla förutsättningar att i samarbete arbeta med utveckling av kvalitet och innovation, säger Mia Palmé, marknadsdirektör på Förenade care, om avtalet som har en grundperiod på tolv års drift.

Andreas Karlsson konstaterar att kommunerna väljer olika lösningar för att möta behoven inom äldreomsorg.

-Här i Jämtland blir det tydligt med grannkommunen Östersund som alltid först upphandlar fastigheten eller äger den själv för att sedan konkurrensutsätta genom LOU för verksamheten som ska bedrivas. Det vi kan se då är att utförarna inte alltid är nöjda med fastigheten. Därmed inte sagt att det är fel av Östersund, men man kan göra på olika sätt och vi har valt en modell, säger han.

Läs mer: Förenade CareKrokoms kommunSärskilt Boende

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Janine

Riksdagsnej till LOU-tillägg

Riksdagen ratar oppositionskravet att i LOU skriva in en skyldighet att följa upp hållbarhetskrav.

”Nya nitton” gör skillnad

Västerås stad får godkänt för att använda ”först till kvarn” som fördelningsnyckel i ett ramavtal för bemanning av socionomer.

Triay

Bommar uppföljningen igen

Arbetsrättsliga villkor är ytterligare ett område där kraven i offentlig upphandling inte harmoniserar med tillräcklig uppföljning.

Kerli Faramarzi.

Koll på avtal och tänder

Karriär

Åren som tandläkare väckte intresse för juridik och avtalsfrågor. Kerli Faramarzi fann ett nytt karrärspår inom tandvården som avtalscontroller och jurist vid Folktandvården Stockholms inköpsenhet.

Örebro och Östersund i framkant

Offentliga inköp får kosta mer om klimatet påverkas mindre. Det anser närmare hälften av svenskarna, enligt en undersökning från Fossilfritt Sverige. Organisationen vill se en snabbare omställning och lyfter fram Örebro och Östersund som förebilder.

”Referenskrav utestänger de små”

Små lokala företag utesluts från offentlig upphandling genom kraven på referenser. Det menar representanter för organisationen Svenskt Näringsliv, som efterlyser mer framåtsyftande genomförandebeskrivningar.

Lediga jobb

Strategisk IT-upphandlare – Telge Inköp

Senior upphandlare till MKB Fastighets AB

Senior upphandlare till Chalmers

Strategisk inköpare till ekonomienheten, SPSM

Upphandlare inom entreprenadområdet till Huddinge kommun

Upphandlare till Huddinge kommun

Polisen

Verksamhetsspecialist lager- och inventariesystem till Polismyndigheten

  • IT upphandlare till Malmö stad
  • Operativa inköpshandläggare sökes till Upplands-Bro kommun
  • Inköpare som vill göra skillnad på riktigt, Polismyndigheten
  • Inköpare med utökat kundansvar till Adda Inköpscentral
  • Junior upphandlare till Kungliga Operan
  • Upphandlare till Södertörns högskola
  • Upphandlare till Eskilstuna kommun
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lär dig skriva bättre avtal

Avtalet är kärnan i affären och avtalsrätten i sig regleras inte i LOU. Därför är det viktigt att du som upphandlare sätter dig in i hur du formulerar korrekta avtal och vad du bör tänka på för att säkerställa en bra affär.

Senaste nyheterna

Riksdagsnej till LOU-tilläggRiksdagsnej till LOU-tillägg
”Nya nitton” gör skillnad”Nya nitton” gör skillnad
Bommar uppföljningen igenBommar uppföljningen igen
Koll på avtal och tänderKoll på avtal och tänder
Örebro och Östersund i framkantÖrebro och Östersund i framkant
”Referenskrav utestänger de små””Referenskrav utestänger de små”
Hade velat se fler sanktionerHade velat se fler sanktioner
Kritiseras för felaktiga avtalKritiseras för felaktiga avtal
ANNONS FRÅN AFF

Aff gör oss och leverantören trygga

– Utan Aff skulle våra upphandlingar bli än mer omfattande, säger Anders Kjellqvist på Micasa. Han uppskattar att Aff uppdateras och utvecklar branschen, och ser stora fördelar med att avtalen använder samma begrepp och struktur. Det skapar trygghet.

Senaste kommentarerna

  • ”Nya nitton” gör skillnadHeja Västerås!
  • Ny robot ska ge svar om LOUKan roboten svara på frågan hur många tusentals timmar landets upphandlare årligen lägger på att lämna ut tilldelningsinformation till Tendium?...
  • Grannsamverkan bryter mot LOUSamverkansavtal innebär att ingen ersättning utgår för tjänsten.
  • Ny robot ska ge svar om LOUHej Martin. Det finns en klickbar länk i första raden av artikelns brödtext, ordet "Louis" i blått.
  • Muthärva som växerKreativt att kalla det för en utbildningspott. Sen är det intressant att se hur billigt vissa säljer sig. 200 000...

Aktuella utbildningar

  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 16 oktober
  • Anbuds­utvärdering | 18 oktober
  • Agil upphandling | 19 oktober
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 25-26 oktober
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 9 november
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 14 november
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 15 november
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | 16 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 22-23 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 30 november
  • Hållbar upphandling | Hösten 2023
  • LOU på två dagar | 6-7 december
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Undvik falluckor vid ramavtal!

– Det är så spännande att borra ner sig i de juridiska frågeställningarna som gäller just ramavtal och avrop från ramavtal. Hur kan du upphandla och använda dig av ramavtal på ett så praktiskt sätt som möjligt? Det frågar sig Mathias Sylvan, som leder kursen Ramavtal. Men han varnar också för de minor du kan gå på.

ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Hållbarhet är mer än bara miljö

Du behöver förstå grunden för att kunna bli en bra kravställare. Det är så lätt att hållbarhetsfrågan bara blir miljö eller som jag också märkt, bara blir klimat, det är ju många fler frågor än så inom området! Det menar Malin Möller, hållbarhetsexpert och kursledare på Upphandling24.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Bort från leverantörsberoendet
  • Inget ramavtal i LUF:s mening
  • Säpo förnyar råd om säkerhetsskydd
  • Upphandlaren viktig i totalförsvaret
  • Burlöv ger barnen en röst
  • Upprop för prisutvärdering på riktigt
  • ”Nej, du tolkar HFD-dom fel”
  • Vi bör alla bli lite mer brittiska
  • Föreslår att kinesiskt anbud förkastas
  • Ett steg fram — 22 steg tillbaka
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lägg inte avtalet i byrålådan!

Likväl som du gör upphandlingar måste du jobba aktivt med uppföljningar av avtal, det är en viktig byggsten i en verksamhet och något som måste prioriteras menar Petra Rantzow, expert på avtalsförvaltning och kursledare på Upphandling24.

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »