Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Fortsättningskurs IT-upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

Så stoppar du nollbud

Allt oftare lämnar företag nollbud eller extremt låga bud på delar av en upphandling. Så bemöter du som upphandlare taktiska bud och här är din arsenal av motvapen, enligt Eva-Lotta Sandberg, vd på Affärsconcept.

| 2011-01-13

Med ett bra avtalsunderlag och en genomtänkt utvärderingsmodell kommer man långt.  Fastprismodell, fastslagna gränser för lägsta pris och en aktiv avtalshantering är andra sätt att undvika strategiska anbud.

Varför ett företag lägger ett nollanbud är givetvis svårt att veta, men klart är att det förekommer. I grunden handlar det förstås om att leverantören är så angelägen att tilldelas ett visst kontrakt att ett extremt lågt bud anses motiverat för att affären ska vinnas. Den risk man spelar med är att det pressade priset på sikt leder till att företaget inte klarar av den utlovade leveransen. Den beställda varan eller tjänsten uteblir helt enkelt.

Men ett extremt lågt bud behöver inte nödvändigtvis vara ett problem. Det kan ju faktiskt vara en konsekvens av att ett företag kan utnyttja olika skalfördelar. Det kan också vara fråga om utveckling av nya och kostnadseffektiva metoder som ger företaget möjlighet att pressa priset rejält.

Ytterligare en förklaring kan vara prisdumpning där företaget kalkylerar med att ta en förlust på kort sikt för att slå ut en konkurrent eller etablera sig på marknaden. Några förbud att göra affärer som inte går med vinst finns ju faktiskt inte.

Kalkylerar med icke-leverans


Men för att återgå till den andra sidan av myntet, det vill säga de nollanbud som riskerar att lämna beställaren i en situation där en efterfrågad vara eller tjänst helt enkelt uteblir.

Grunderna bakom de här nollanbuden är inte helt enkla att ringa in, men ett exempel är en leverantör som helt frankt kalkylerar med att inte behöva leverera en viss tjänst. Läggs en beställning räknar företaget med att tacka nej och därmed avstå från att leverera det som efterfrågas.

En annat tänkbar förklaring till det mycket låga budet kan vara en leverantör som gör en allt för vågad satsning, som på sikt kanske visar sig sakna bärkraft.

Konsekvensen kan bli dålig lönsamhet och i förlängningen uteblivna leveranser av de avtalade varorna eller tjänsterna. Ett extremt lågt anbud kan också förklaras av felaktig eller dålig information i förfrågningsunderlaget.

Eva-Lotta Sandberg, vd på Affärsconcept, har följt utvecklingen
under flera år.

– Nollanbud är verkligen inget nytt problem. Det har förekommit länge och är särskilt vanligt vid köp av vissa tjänster. It-konsulter är ett exempel men under åren har det även förekommit inom en rad andra områden. Transporter, kontorsmaterial och flyttjänster är några exempel.

Nollbud går att hindra


Det finns en hel del som en beställare kan göra för att motverka nollanbud.

Basen är ett bra avtalsunderlag och en utvärderingsmodell som är ordentligt genomtänkt.

Med det som utgångspunkt kan vapnen mot nollanbud sedan se ut på lite olika sätt. Ett tillvägagångssätt är att använda sig av en fastprismodell. Det innebär att kostnaden för uppdraget slås fast i förfrågningsunderlaget och att konkurrensen mellan anbudsgivarna sedan bygger på andra kriterier än pris. Det kan exempelvis vara fråga om att tävla med bästa kvalitet.



”Ställ krav på lägsta tillåtna pris”

Eva-Lotta Sandberg, VD, Affärsconcept



Det är också viktigt att utvärderingsmodellen är verklighetsbaserad. Den prismodell som används ska spegla det verkliga nyttjandet av avtalet.

– Det finns exempel på anbud där några priser har satts mycket lågt eftersom leverantören räknar med att vissa tjänster inte kommer att efterfrågas i någon större utsträckning trots att de värderas högt i anbudet, säger Eva-Lotta Sandberg.

Det innebär att man som beställare alltså måste se till att man har en vettig utvärderingsmodell där varu- eller tjänstekorgen speglar det som man kommer att köpa.

Kräv lägsta tillåtna pris


Ytterligare sätt för att bekämpa strategiska nollanbud är att ställa krav på lägsta tillåtna pris.

– Befarar man att någon kan komma in med jättelåga priser kan man använda sig av krav som säger hur låga priserna får vara, säger Eva-Lotta Sandberg.

Här får alltså beställaren räknar fram vilket pris som är det lägsta som kan erbjudas i branschen med hänsyn till exempelvis rådande löneläge och sedan ange det som ett skall-krav i förfrågningsunderlaget. Det här är sättet kan användas vid köp av städtjänster eller liknande.

Omöjligt tacka nej


En genomtänkt avtalsformulering är också ett sätt att motverka de oönskade nollanbuden. Det innebär att det tydligt ska framgå av avtalsvillkoren att leverantören ska leverera till de erbjudna priserna. Det ska också framgå när det går att avböja leverans. Leverantören får inte ha systematiskt slutsålt på avtalade varor och tjänster, exempelvis konsulter. Det ska med andra ord inte gå att tacka nej hur många gånger som helst.

Det ska också framgå av avtalet om leverantören ska vara skyldig att tillhandahålla en ersättningsprodukt eller ersättningskonsult om det som erbjuds i anbudet är slut eller inte finns tillgängligt. Av avtalet ska också framgå på vilka grunder som en hävning av avtalet kan ske. Hanteringen av hävningen ska dessutom vara så tydlig och enkel som möjligt om leverans uteblir.

En bra avtalshantering är också ett sätt att skapa sämre jordmån för strategiska noll-anbud. Här handlar det om att som beställare följa upp skrivna avtal och att kontrollera att man får de varor och tjänster som man ska ha enligt kontraktet.


”Viktigt utse en medarbetare som äger frågan”



Uppföljningsmöten med företagets ledning bör vara en del av åtgärdspaketet, både för kontroll och för att få samarbetet att flyta bra. Som beställare ska man också skicka skriftliga varningar om det uppstår brister i leveranserna. Rättspraxis visar att de skriftliga varningarna bör vara minst tre.

– Här vill jag betona hur viktigt det är att en utsedd medarbetare äger frågan så att uppföljningsarbetet inte faller mellan stolar, säger Eva-Lotta Sandberg.

Hon understryker också betydelsen av att våga säga ifrån som beställare.

– Var inte för försiktig. Våga ifrågasätta och våga stå upp för avtalet.

Anbud går att utesluta


Men om nollanbud ändå kommer in, trots att upphandlaren har genomfört lämpliga mått och steg, finns åtgärder att vidta.

En upphandlande myndighet får slå ut ett anbud som är orimligt lågt. Men det får ske först efter att myndigheten har begärt en skriftlig förklaring till det låga anbudet. Kan inte leverantören ge en rimlig förklaring kan anbudet förkastas. Men frågan kompliceras av att några mått på vad som är ett ekonomiskt orimligt lågt anbud inte existerar. Vad som är rimligt eller orimligt måste avgöras från fall till fall och med hänsyn till den vara eller tjänst som det är fråga om.

– Min uppmaning är att köpare i större utsträckning ska våga utesluta de anbud som man bedömer som orimligt låga, säger Eva-Lotta Sandberg.

Läs mer: AffärsconceptDavid BraicEva-lotta SandbergNollbudRagnar AhlbergRegion SkåneTherese MogårdUppsala UniversitetVäxsjö Kommun

Nelly Visanji

[email protected]

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Konsten att upphandla konst

Att upphandla konst är sannerligen en konst. Många gånger sköts inköp av offentlig konst av personer med konstkompetens men utan upphandlingserfarenhet.
– I bästa fall kan de få stöd av upphandlare med formalia, konstaterar Amanda Creutzer, Upphandlingsbryggan, som står med en fot i båda världar.

Vill veta hur LOV-brott stoppas

Konkurrensverket har fått i uppdrag att utreda hur kriminella leverantörer kan utestängas från valfrihetssystemen i kommuner och regioner. Förslagen ska redovisas i december.

De får stöd för forskning

Motstridiga värderingar, miljömässig hållbarhet och jämställdhet. Det är ämnena för de tre forskningsprojekt inom upphandling som beviljas bidrag av Konkurrensverket i år.

Vill se långa beredskapsavtal

Det är rimligt att beredskapsavtal tillåts vara längre än upphandlingslagstiftningen säger. Det är en av slutsatserna i en analys beställd av Konkurrensverket.

Sotare har avtal till pensionen

Räddningstjänsten i Sundsvall och Timrå har sedan många år personliga avtal med två skorstensfejarmästare. Avtalen är personliga och gäller tills mästarna når pensionsåldern.

Foto: Mostphotos

Helsingborg slopar “Poppe-krav”

I höst ska Helsingborgs stad upphandla en ny aktör till anrika Fredriksdalsteatern. För första gången är kravet på pjäser ”i Poppes anda” borttaget.

Lediga jobb

Erfaren upphandlare

Vi söker en hållbarhetsstrateg!

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare till MSB

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Inköpare till MSB

Senaste nyheterna

Konsten att upphandla konst
Vill veta hur LOV-brott stoppas
De får stöd för forskning
Vill se långa beredskapsavtal
Sotare har avtal till pensionen
Erfaren upphandlare
Vi söker en hållbarhetsstrateg!
Helsingborg slopar “Poppe-krav”
Leder FMV i ny tid
Nytt stöd för hållbar upphandling
Så avslöjar du AI-bluffarna
Målkonflikter i offentlig upphandling – en balansakt i EU
Slottner bemöter Bolt-kritiken
Bygger assistent för upphandling
Standardiserade fordonskrav ger mer trafik för pengarna
Attendo slår tillbaka mot Västerås
Dubbla böter för Strängnäs
Nacka: Vi har visst valfrihet
Robust inköpsförmåga på agendan i Almedalen
Många bollar i luften för baskettränaren på upphandlingsavdelningen
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Sotare har avtal till pensionen
  • Vill se långa beredskapsavtal
  • Helsingborg slopar “Poppe-krav”
  • Leder FMV i ny tid
  • Slottner bemöter Bolt-kritiken
  • De får stöd för forskning
  • Så avslöjar du AI-bluffarna
  • Nytt stöd för hållbar upphandling
  • Bygger assistent för upphandling
  • Målkonflikter i offentlig upphandling – en balansakt i EU

Läsarnas åsikter

Gammal i gamet : Sotare har avtal till pensionen
Absolut ingen orsak till att bryta mot LOU! Det borde ha framgått tidigare och tydligare i artikeln och i rubriken.
Michael Harvey : Slottner bemöter Bolt-kritiken
Det verkar som om allehanda aktivism inför den stundande valrörelsen redan nu börjar göra sig gällande... Temat som då dyker…
Nikko : Trendbrott med ”Stora hyr”
Det är maffia kontrakt. Hoppas ärliga politiker ändrar det snart.
Nasar Khan : Slottner bemöter Bolt-kritiken
I praktiken är det alltför enkelt att runda dagens regelverk. Ett företag kan lägga anbud genom ett nystartat bolag och…
Anita Lundgren : Dyrt för kommunen med familjeaffär
Hej! Förskräckligt rent ut sagt!
enblåman : ”Från pärm till skärm”
Vi ser med tillförsikt fram emot resultatet av detta arbete. Det är viktigt att man inte fastnar i detaljer. https://www.svt.se/nyheter/granskning/ugs-reporter-om-felaktigheterna-i-minstrarnas-cvn-klart-det-har-betydelse
Armi Rousu : Många bollar i luften för baskettränaren på upphandlingsavdelningen
Vilken klockren beskrivning av Erika ❤️
Jonte : Backa inte – ställ krav på oss!
Man undrar hur representativ denna ståndpunkt är för branschen som helhet..? Inte speciellt om jag får gissa! Sanningen är ju…
Marianne Hammarström : Skanskas låga pris godkänns
Håller med Anna. Det är ett skämt för oss upphandlare också. Varför ska vi lägga tid på att utredda om…
Monica : Mössan på med kommunala köp
Är detta verkligen något en kommun ska ägna sig åt? Fint syfte såklart men är det en kommunal angelägenhet att…
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Mångfald och AI trendar på Anbudsdagen

Vill du veta hur du undviker onödiga anbudsmissar och hur AI kan underlätta i anbudsprocessen? Är du dessutom nyfiken på hur kulturell mångfald är något du kan dra nytta av i anbudsarbetet? På Anbudsdagen den 14 oktober på Bygget i Stockholm samlas leverantörer från hela Sverige till en heldag för att lyssna till experter som delar med sig av tips och insikter för att göra fler och bättre offentliga affärer.

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • AI för upphandlare | 19 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • Robusta IT-avtal | 26 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »