Krav på dialog skapade 100 jobb

Först dialogkrav och i nästa steg skarpa sysselsättningskrav. Arbetsmarknadsförvaltningen i Helsingborg har ett tätt samarbete med stadens upphandlare. ”Ungefär 100 personer har fått jobb eller praktik som en direkt följd av kraven i upphandlingarna, säger matcharen Magnus Nilvér.
Matcharen Magnus Nilvér ser stora fördelar med att ha kontor på inköpsenheten.

Helsingborgs stad satsar på att ge personer utanför den ordinarie arbetsmarknaden jobb hos leverantörerna som vunnit upphandlingar.

2015 började man ställa dialogkrav. Det betyder att leverantörer förbinder sig att prata om praktikplatser och anställningar när avtalet är skrivet.

– Det började i väldigt liten skala. Med hjälp av de goda exemplen som skapades spred sig sedan arbetet i staden, säger Magnus Nilvér, matchare för arbetsfrämjande insatser i upphandlingar på arbetsmarknadsförvaltningen.

Dialogkrav ställdes för exempelvis städning, måleri, golvläggning och fönsterputs men även för andra tjänster som arkitektkonsulter.

 – Jag tycker att arbetet har gett gott resultat. Det stärker vår relation med de företag som vi är kunder till. Sedan dialogkravet infördes har 286 personer fått jobb eller praktik hos leverantörerna. Jag skulle säga att ungefär 100 av dem är sysselsättningar som skapats som en direkt följd av kraven i upphandlingarna, säger Magnus Nilvér.

En avgörande framgångsfaktor är den täta dialogen mellan arbetsmarknadsförvaltningen och upphandlarna, konstaterar han.

 – Jag har också en arbetsplats på inköpsenheten och det har möjliggjort bra relationer.

Nästa steg har varit att ställa skarpa sysselsättningskrav redan i förfrågningsunderlaget. Först ut är upphandlingen av drift och skötsel av bland annat gator och parker.  

Sedan 2018 har leverantören Peab ett avtal där man förbinder sig att i snitt anställa två årsheltidare från arbetsmarknadsförvaltningens målgrupper, genom säsongsanställningar.

Även här betonar Magnus Nilvér vikten av ett öppet samarbete.  

– En bra dialog är avgörande även vid skarpa krav. Tillsammans arbetar vid fram en rimlig kravprofil.

Inför varje säsong har arbetsmarknadsförvaltningen gjort ett första urval av sökande kandidater, därefter har Peab gjort det slutliga valet.

 – Vid en vanlig rekrytering hade personerna vi anställde valts bort eftersom de varken har körkort eller utbildning inom grönyteskötsel. Nu fick vi träffa dem och se deras engagemang. För oss är det jättevärdefullt, säger Maria Areskoug, HR-partner på Peab Anläggning.

 Är det fler skarpa krav på gång?

 – Inget som är bestämt i dagsläget. Men med de goda erfarenheterna från Peab hoppas jag att vi kan skala upp det, säger Magnus Nilvér.

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna den första kommentaren

Senaste inläggen