Öppnas i en ny flik

3 000 utan julbord efter stoppad direktupphandling

3 000 anställda inom Angereds stadsdelsförvaltning blir utan julbord i år sedan stadsdelsdirektören stoppat den direktupphandling som skulle ha passerat tröskelvärdet.

Angered, en av Göteborgs Stads tio stadsdelsförvaltningar, direktupphandlade julbord för sina 3 000 anställda med Radisson Hotel som vinnare.

Men då upphandlingen landade på stadsdelsdirektörens bord för att få avtalet undertecknat upptäcktes brister och nu blir de anställda utan julbord. Orsaken var att stadsdelsdirektören inte har mandat att godkänna annat än direktupphandlingar under tröskelvärdet. Julbordet för de 3 000 anställda skulle gå på en bra bit över en miljon kronor inklusive moms. Med tanke på detta skulle upphandlingen upphandlats enligt Lagen om offentlig upphandling, så att flera leverantörer skulle få möjlighet att lämna anbud.

– Vi fattade det här mycket tråkiga beslutet som innebär att våra medarbetare drabbas. Men vi hade inget annat val, säger stadsdelsdirektören Rickard Ernebäck till GT/Expressen.

Nu har han gett ekonomichefen i uppgift att gå till botten med ärendet så att det inte händer igen.

Enligt GT/Expressen har förvaltningen nu meddelat att alla anställda i stället får ett Lisebergskort i julklapp och att enskilda enhetschefer kan besluta om ytterligare julklappar eller aktiviteter inom ramen för det som budgeterats för julklappar.

Vill du bli bättre på att projektleda upphandlingar?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning med fokus på att projektleda upphandlingar. Du lär dig välbeprövade metoder för att lyckas leda projekt i hamn på rätt tid. Läs mer om utbildningen här.

Läs mer om:

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

  • “alla anställda i stället får ett Lisebergskort i julklapp och att enskilda enhetschefer kan besluta om ytterligare julklappar eller aktiviteter inom ramen för det som budgeterats för julklappar.”

    Dvs, åter till den gamla hederliga svenska (korruptions)modellen som handlar om att kringgå LOU genom uppstyckning av det totala behovet, i syfte att hamna under direktupphandlingsgränsen.

  • Dag den vise

    @lxv:disqus Nu drar du nog förhastade och lite väl drastiska slutsatser. Det KAN faktiskt finnas befintliga avtal att köpa på…

    • Bara för att det KAN och BÖR finnas befintliga avtal betyder inte att de också GÖR det.
      P.S. Laudat venales qui vult extrudere merces.

  • Upphandlingsjuristen

    Många (alla vettiga?) myndigheter har ramavtal med konferensanläggningar och restauranger avseende bl.a. tillställningar av julbordskaraktär eller liknande. Har inte Göteborgs kommun, en av Sveriges största upphandlande myndigheter, det? Så. J-a. Uselt.

    Att hänvisa till korruption som någon annan gör här är bara larvigt.

Lämna din kommentar

Senaste inläggen