Brevförmedling – omtag i upphandlingen

Statens inköpscentral avbryter sin upphandling av brevförmedlingstjänster på grund av brister i förfrågningsunderlaget. Jeanette Hemmingsson räknar med att inom kort kunna annonsera en ny upphandling och hoppas att avbrytandet inte påverkar tidplanen.

Den upphandling av brevförmedlingstjänster som Statens inköpscentral inledde i augusti har avbrutits. Det har framkommit brister i förfrågningsunderlagets utformning som resulterar i att upphandlingens syfte att tillgodose myndigheters behov av brevförmedlingstjänster inte uppnås.
 
– Det upptäcktes vissa brister i förfrågningsunderlaget som skulle kunna påverka konkurrenssituationen, säger Jeanette Hemmingsson, projektledare för upphandlingen på Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet.
 
– Med hänsyn till den kommande upphandlingen kan vi inte gå på ytterligare detaljer.
 
Nuvarande ramavtal för brevförmedlingstjänster löper, efter maximal förlängning, ut den 31 mars nästa år. Avtalet omfattar tjänster som brevsändningar, utrikesbrev, rekommenderade brev, expressbrev, värdeförsändelse och svarspost/frisvar.

Löftet är att så snart som möjligt annonsera ny upphandling:
 
– Vår förhoppning är att den planerade starten för ett nytt avtal inte ska påverkas av avbrytandet, säger Jeanette Hemmingsson.
 

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna den första kommentaren

Senaste inläggen