Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Anbud
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenad
    • IT-upphandling
  • Kompendier
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Driftformsdebatt med olika syn på EU-rätten

Debatten om de politiska möjligheterna att styra vilken typ av företag som ska tillåtas vara med i upphandlingar av välfärdstjänster går hög. Enligt Almega förbjuder EU-rätten positiv särbehandling av exempelvis samhällsbolag medan LO-jurister i samma rättsliga regelverk ser ett betydande handlingsutrymme.

| 2013-02-05

Almega har reagerat på LO:s förslag som skulle omöjliggöra, eller i alla fall försvåra, för vinstdrivande företag att kamma hem vissa typer av offentliga upphandlingar. Att diskriminera vinstdrivande företag på detta sätt strider enligt Almega, som organiserar många företag som verkar inom välfärdssektorn, mot EU-rätten.

Förbundet har anlitat juristen Andrea Sundstrand för att analysera frågan och resultatet av hennes analys presenteras på DN Debatt.

I sitt rättsutlåtande konstaterar Andrea Sundstrand att det inte är möjligt att positivt särbehandla företag utan vinstsyfte. EU-rätten tillåter inte att privata, kooperativa och ideella aktörer, som inte drivs i vinstsyfte, bedöms enligt en särskild mall.

Detsamma gäller de så kallade samhällsbolag som LO föreslagit. Det så kallade EUF-fördraget slår fast principer som bland annat likabehandling och det innebär att alla företag ska har rätt att delta i en offentlig upphandling.

Ulf Lindberg, näringspolitisk chef, Almega, menar att Socialdemokraterna och LO måste bekänna färg:

– Antingen accepterar man konkurrens på lika villkor och fortsätter utveckla kvalitet och valfrihet tillsammans med företagen i välfärdssektorn eller så gör man gemensam sak med dem som vill vrida klockan tillbaks och avskaffa valmöjligheterna i skola, förskola, vård och omsorg.

På Svenska Dagbladet Opinion menar LO-juristen Claes-Mikael Jonsson och Dan Holke, chef för LO-TCO Rättsskydd, att man inte ska luta sig alltför tungt mot EU-rätten. Dessutom är inga frågor avgjorda förrän EU-domstolen har uttalat sig.

De skriver bland annat att handlingsutrymmet nästan alltid större än vad många vill få oss att tro i mötet mellan EU-rätten och nationell rätt.

– För den som vill skapa osäkerhet är det enkelt att klä politisk ideologi i juridisk dräkt. Men det är inte jurister som avgör hur den svenska välfärdssektorn ska utformas, det är politikerna.

Läs mer: AlmegaAndrea SundstrandClaes-mikael JonssonDan HolkeDebattDriftformEu-rättEuf-fördragetLoRäattsutlåtandeSärbehandlingSocialdemokraternaUlf LindbergUpphandlingVälfärdsupphandling

Per Eriksson

per@jpe.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Missa inte

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

En gång i veckan får du ett mejl med de viktigaste nyheterna i upphandlingsvärlden. Du får också information om våra kommande evenemang.

Fler nyheter

Underkänner coronasamordning

För sent och för lite. Riksrevisionen är kritisk till regeringens och myndigheternas arbete med att säkra tillgången på personlig skyddsutrustning under coronapandemin.

De vill följa upp hållbarhetskrav

Centerpartiet, Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet svarar ja på frågan om det ska vara ett lagkrav att följa upp hållbarhetskrav. Det framgår av en enkät från Fairtrade Sverige.

HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skylt

HFD godkänner leverantörsbyte

Kammarrätten underkände att Statens inköpscentral överlät ramtal på en ny leverantör efter en konkurs. Men efter att inhämtat förhandsavgörande från EU-domstolen ger Högsta förvaltningsdomstolen grönt ljus åt upplägget.

C och S i kandidaturtopp

Socialdemokraterna och Centerpartiet tycks locka flest kandidater som har en yrkesbakgrund inom offentlig upphandling till höstens val. Totalt handlar det om ett 30-tal kandidater som främst söker förtroende för att bli invalda till hemkommunens fullmäktige.

Spricka i SKR-fasad om karens

Regionernas stora upphandling av hyrpersonal hann knappt annonseras innan motståndet kommer från en första region. Östergötland går emot det omstridda kravet på årslång karens efter ett initiativ från en av SKR:s ledande företrädare.

Överträffar målen för klimatet

Region Stockholm har till stor del uppfyllt målen för hållbar upphandling och därmed bidragit till att regionen mer än halverat sin klimatpåverkan under en tioårsperiod.

Lediga jobb

Erfaren upphandlare

Upphandlare med känsla för hållbara affärer

Familjebostäder Stockholm

Familjebostäder söker Inköpsstrateg

Familjebostäder Stockholm

Familjebostäder söker Strategisk inköpare

Upphandling Södertörn

Upphandling Södertörn söker upphandlare

  • SIS söker en junior upphandlare
  • SIS söker en senior upphandlare
  • Upphandlare till KTH
  • Upphandlare, Östhammar
  • Upphandlare, entreprenad till Huddinge kommun
  • Upphandlare till Piteå kommun
  • Hållbarhetsansvarig till Statens inköpscentral
  • Erfaren Upphandlare till Kista eller Linköping
  • Jurist till inköpsenheten, placering Stockholm
  • Inköpschef, Skellefteå kommun
  • Upphandlingschef till Orust kommun
GUIDE UPPHANDLA MODULER

Guide–upphandla moduler

Ladda ner kostnadsfritt >
Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister.

Senaste nyheterna

Underkänner coronasamordningUnderkänner coronasamordning
De vill följa upp hållbarhetskravDe vill följa upp hållbarhetskrav
HFD godkänner leverantörsbyteHFD godkänner leverantörsbyte
C och S i kandidaturtoppC och S i kandidaturtopp
Spricka i SKR-fasad om karensSpricka i SKR-fasad om karens
Överträffar målen för klimatetÖverträffar målen för klimatet
Öppnar för prisnomineringarÖppnar för prisnomineringar
Får rätt om avgiftens storlekFår rätt om avgiftens storlek
ANNONS FRÅN AFF

För oss är Aff ett viktigt verktyg

Om inte Aff fanns skulle  vi tvingas att skapa vår egen standard för att definiera vårt drift- och underhållsuppdrag, i stället för att kunna luta oss mot en branschstandard. Det skulle vara både jobbigt, ineffektivt och kostsamt, säger Andreas Mattsson områdeschef på Region Halland.

Senaste kommentarerna

  • Anklagas för ojusta metoderNorstedts Juridik har försökt förmå kommuner att ogiltigförklara eller säga upp avtal som de har ingått med JP Infonet om...
  • Överträffar målen för klimatetVar är resultatet? Vilka siffror redovisas och för vad? Vem och hur gjorde beräkningen? Menar Region Stockholm att varje inköp...
  • Anklagas för ojusta metoderFattar inte vad som står. Vem anklagar vem ?
  • LOU-striden i BodenJa vilket fruktansvärt nederlag. Först avyttrar man kommunal egendom till privata intressen till skattebetalarnas stora förlust. Sedan fälls man i...
  • LOU-striden i BodenJag undrar hur upphandlarna i dessa kommuner med sådan försäkring känner sig? Är det lönt att lägga ner hjärta och...

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 10-11 maj
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 18-19 maj
  • Anbuds­utvärdering | 13 oktober
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 18 oktober
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 19-20 oktober
  • Agil upphandling | 9 november
  • Hantera överprövningar | 10 november
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 17 november
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2022
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | Hösten 2022
  • Leda upphandlingar effektivt | 6 december
ANNONS FRÅN AFF

För oss är Aff ett viktigt verktyg

Om inte Aff fanns skulle  vi tvingas att skapa vår egen standard för att definiera vårt drift- och underhållsuppdrag, i stället för att kunna luta oss mot en branschstandard. Det skulle vara både jobbigt, ineffektivt och kostsamt, säger Andreas Mattsson områdeschef på Region Halland.

ANNONS FRÅN AFF

För oss är Aff ett viktigt verktyg

Om inte Aff fanns skulle  vi tvingas att skapa vår egen standard för att definiera vårt drift- och underhållsuppdrag, i stället för att kunna luta oss mot en branschstandard. Det skulle vara både jobbigt, ineffektivt och kostsamt, säger Andreas Mattsson områdeschef på Region Halland.

UH24 Utbildning – Hitta kursen för dig!

Det är här vi tar innehållet från våra konferenser och produkter och förvandlar det till konkret kunskap – som lyfter din kompetens till helt nya nivåer.

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

En gång i veckan får du ett mejl med de viktigaste nyheterna i upphandlingsvärlden. Du får också information om våra kommande evenemang.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *
ANNONS FRÅN AFF

För oss är Aff ett viktigt verktyg

Om inte Aff fanns skulle  vi tvingas att skapa vår egen standard för att definiera vårt drift- och underhållsuppdrag, i stället för att kunna luta oss mot en branschstandard. Det skulle vara både jobbigt, ineffektivt och kostsamt, säger Andreas Mattsson områdeschef på Region Halland.

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, c/o Garamond, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »