Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Dubbelt avhopp från Ängelholm

KarriärNär budgeten krympte och stödet uppifrån försvann såg Ängelholms inköpschef Anna Nordström och kollegan Carolina Dorup ingen annan utväg än att lämna. ”Vi var på väg mot något bra. Men när ledningen byttes ut gick mycket förlorat i personliga vendettor”, säger Anna Nordström.

| 2025-10-29
Glada miner i juni. Nu har både Carolina Dorup och Anna Nordström känt sig tvungna att lämna inköpsenheten på Ängelholms kommun.

I början av juni publicerade Upphandling24 en intervju med Ängelholms kommuns inköps- och upphandlingschef Anna Nordström och Carolina Dorup, inköps- och upphandlingsstrateg. Temat var kommunens framgångsrika inköpsarbete.

Men det var då. Nu har de båda valt att gå vidare.

”Tiden är för kort för att slösas bort i miljöer som inte stöttar, lyfter och inte ger reella möjligheter att lyckas med sitt uppdrag”, skrev Anna Nordström i ett uppmärksammat inlägg på Linkedin  i augusti.

För Upphandling24 utvecklar hon nu resonemanget.

En utlösande faktor var när chefen för kommunledningskontoret, som fungerat som länken mellan inköp och politik, tvingades lämna sin post under oklara former.

– Förutsättningarna förändrades förutsättningarna helt. Det fanns inte längre någon förståelse för hur viktiga inköps- och upphandlingsfrågorna är. Min situation blev ohållbar, säger Anna Nordström.

Enligt Anna Nordström fanns en överenskommelse om att inköpsenhetens budget fick överskridas, eftersom verksamheten behövde fungera.

– Men den nya ledningen såg det som ett brott. Nu stoppades alla konsulter, samtidigt som förväntningarna på leverans var oförändrade.

Anna Nordström berättar att hon försökte förklara att inköpsverksamheten inte kan drivas som en “upphandlingsfabrik”.

– Vi måste arbeta strategiskt, annars går det sönder. Det fanns ingen förståelse för det.

Carolina Dorup beskriver en liknande upplevelse.

– Jag sade upp mig i augusti och har min sista arbetsdag den 6 november. Liksom Anna ville jag fortsätta att jobba strategiskt med inköp och upphandling, men vi gavs inte längre förutsättningar till det. Det strategiska har varit min drivkraft.

Rekryteringen av en ny inköps- och upphandlingschef pågår. Sista ansökningsdag var den 24 september. Enligt platsannonsen ska chefen driva den strategiska utvecklingen av inköps- och upphandlingsverksamheten i kommunkoncernen.

En skrivning som Carolina Dorup tycker rimmar illa med de signaler hon fått.

– Jag och flera andra på enheten ställde frågor om hur vi ska arbeta framöver, utan att få några raka svar. Att den utlovade rekryteringen av ytterligare en avtalscontroller stoppades tycker jag talar för sig själv. Dessutom återkallades rekrytering av e-handelskoordinator och entreprenadupphandlare under samma tidsperiod, säger hon.

Innan semestern kallades Anna Nordström till ett möte med kommundirektören för att diskutera påstådda problem med hennes ledarskap. Bakgrunden sades vara en flera år gammal utredning om enhetens arbete.

– Jag bad om konkreta exempel men fick inga. Det handlade snarare om personkemi och om att den nya kommundirektören inte ville ha mig kvar.

Anna Nordström gav kommunen två alternativ. Att hon skulle få möjlighet att göra sitt jobb såsom det var tänkt. Eller att parterna skulle gå skilda vägar genom en överenskommelse.

– Kommundirektören tog beslutet att vi skulle skiljas åt.

Anna Nordström beklagar att hon tvingades lämna rollen som inköps- och upphandlingschef efter drygt sex år på det här sättet.

– Flera har sagt att det var modigt att jag satte ner foten och lämnade en giftig situation. Men det är också sorgligt eftersom vi var på väg mot något bra. När ledningen byttes ut gick mycket förlorat i personliga vendettor.

– Det här handlar också om något större, om tystnadskultur. När människor som säger ifrån tystas ner, då förlorar organisationen sin själ.

Liksom Anna Nordström menar Carolina Dorup att det råder en farlig tystnadskultur på Ängelholms kommun.

– Det har varit väldigt tyst i min mejlbrevlåda sedan jag sade upp mig, säger hon och fortsätter:

– Det är inte heller någon som efterfrågat min kunskap kopplat till det långsiktiga strategiska arbetet. Vart tog allt prat om att arbeta tillsammans vägen? Det känns som att inköp och upphandling inte är viktigt längre, säger Carolina Dorup.

Anna Nordström berättar att hon försöker landa och se framåt efter det som hänt.

– Jag brinner fortfarande för inköp och upphandling och vill gärna fortsätta inom det området. Jag är öppen för att jobba i offentlig sektorn eller att gå tillbaka till den privata, där jag arbetat tidigare. Det viktiga är att det känns roligt och meningsfullt.

I januari börjar Carolina Dorup som verksamhetsutvecklare på överförmyndarenheten på Helsingborgs stad.

Ängelholms kommun har beretts möjlighet att bemöta kritiken. Stefan Martinsson, kommunens ekonomichef och tillförordnade inköps- och upphandlingschef, har gett följande skriftliga kommentar:

”Ängelholms kommun ingick den 15 augusti 2025 en överenskommelse med den tidigare inköps- och upphandlingschefen som innebar att chefens anställning upphörde den 22 augusti 2025. Chefen erhöll ett avgångsvederlag om 390 000 kronor. En medarbetare har sagt upp sin anställning och kommer att sluta under november månad. Det finns ytterligare nio medarbetare på den aktuella enheten. Vi är nu i slutskedet i rekryteringen av en ny inköps- och upphandlingschef och ser fram emot att fortsätta kommunens strategiska inköpsarbete när hen är på plats i början av nästa år.”

Läs mer: Karriär Ängelholms Kommun

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

11 kommentarer på "Dubbelt avhopp från Ängelholm"

  1. Alexander skriver:
    30 oktober, 2025 kl. 12:28

    Lite ensidig artikel, kan personligen intyga att Anna har ett och annat att arbeta på, inte minst sitt ego.

  2. Nils skriver:
    31 oktober, 2025 kl. 09:22

    Mycket märklig artikel…? Är det i brist på uppslag som …?

  3. Alice skriver:
    31 oktober, 2025 kl. 10:22

    Intressant läsning. Saknar dock lite insikt och reflektion. Kanske vore på sin plats att ha med någon av de 20+ medarbetarna som lämnat under deras ledarskap de senaste åren? Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten?

  4. Simon skriver:
    31 oktober, 2025 kl. 12:37

    Alice:

    Exakt min reflektion. Tystnadskulturen i Ängelholms kommun, i alla fall inom organisationen servicestöd/kommunledning är inget nytt och narcissismen i de högre leden flödar. Många anställda har pga chefen för kommunlednings ledarskap valt att lämna sina anställningar och kände att de fick en upprättelse dagen hen fick lämna.

  5. En tidigare medarbetare skriver:
    31 oktober, 2025 kl. 14:02

    Jag är en av flera som lämnat på grund av hur jag upplevde ledarskapet och hur medarbetare bemöttes. Artikeln ger tyvärr en alltför ensidig bild av verkligheten.

  6. Nyligen föredetta medarbetare skriver:
    2 november, 2025 kl. 17:18

    Så hemskt ensidig artikel!!! Är ni inte alls källkritiska eller är ni vänner med Anna och Carolina och vinklar artikeln därefter?
    Bland det värsta jag läst…
    Budgeten ändrades aldrig, den var densamma men överskreds med ca 6 miljoner av skattebetalarnas pengar. Ett stort tjänstefel!
    Det har härjat härskarteknik, narcissism och storhetsvansinne hos de som lett upphandlingsenheten. Kollektiv bestraffning, fullkomligt ointresse av nya medarbetare (som lett till minst 16 personers avhopp i gruppen genom åren) och en attityd som lett till att enheten blivit illa ansedd i hela huset.
    Det bästa för gruppen att Anna fick gå, stor lycka för de som är kvar kan jag tänka!

  7. Eva-Karin skriver:
    2 november, 2025 kl. 19:06

    Märkligt att ansvarig chef tycker det är ok att överskrida budgeten.
    Tror nog att det var bra beslut av kommundirektören att låta Anna gå. Sådana chefer hör inte hemma i en kommun.

  8. Anonym skriver:
    2 november, 2025 kl. 21:35

    Bra jobbat Elin Äntligen någon som vågar ta tag i problemen! Undrar lite vilken sten HR-avdelningen gömmer sig under? När en chef har så många medarbetare som slutar under flera år. Ingen som ifrågasätter..

  9. Simon skriver:
    3 november, 2025 kl. 11:13

    Ja, hoppas avgiftningen i kommunledningen som Elin påbörjade redan i april skapar luft som går att andas och att människor vågar prata. Det sitter något i väggarna. Det är så många som tystnat genom åren. Har anställda försökt stå upp för sina åsikter har de blivit bestraffade på olika sätt, både genom försämrade arbetsvillkor eller förändrad tjänst.

  10. Unghingst skriver:
    3 november, 2025 kl. 13:59

    Det är viktigt att problem med ledar-, och medarbetarskap belyses och jag förstår att det från underordnade sida finns ett behov av att berätta. Vi har alla haft dåliga chefer och dito arbetskamrater, samtidigt är det min uppfattning av att konflikterna är komplexa och att vad som hände i Ängelholm bäst reds ut i Ängelholm av de som har ansvaret för aktuell avdelning.

  11. Tidigare anställd skriver:
    21 november, 2025 kl. 19:21

    Som tidigare anställd i Ängelholms Kommun skulle jag säga att dessa två måste varit i extrem minoritet att uppskatta den tidigare ledningen. Vilken allt för sent blivit bortplockad.
    Sannolikt en stor vinst för Ängelholms kommun att även dessa lämnar om de haft sådan syn på den ledningen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026