Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Fällande domar i it-härva

UppdateratMalmö tingsrätt dömer tre åtalade män till fängelsestraff i mellan två och tre år för mutor i samband med Region Skånes stora it-upphandling.

| 2021-05-28

Tillsammans ska männen även betala stora skadestånd till Region Skåne på 20 miljoner kronor och till Västra Götalandsregionen på 7,6 miljoner kronor.

It-härvans huvudman, en vårdentreprenör i 35-årsåldern, döms till fängelse i tre år för grovt givande av muta och medhjälp till grov trolöshet mot huvudman.

En man i 65-årsåldern, tidigare regionanställd och medlem i it-upphandlingens expertgrupp, döms till fängelse i två år och tre månader för grovt tagande av muta och grov trolöshet mot huvudman.

En man i 50-årsålern, som också hade en nyckelposition inom Region Skåne, döms till fängelse i två år för grov trolöshet mot huvudman. Han frikänns från åtalspunkten grovt tagande av muta.

Åklagaren hade yrkat fängelsestraff på fem år men med en öppning för något lägre straff med hänsyn till påverkan på männens karriärer och de stora skadeståndsanspråken. Försvaret yrkade på frikännanden.

En kvinna, som var åtalad för inblandning i en mindre del av härvan, frikänns.

Malmö tingsrätt skriver i domen (B 12749-20) att det är tydligt att de båda tjänstemännen vid Region Skåne samarbetat med vårdentreprenören på ett sätt som inte är godtagbart.

Det omfattande läckaget av sekretessbelagd information gjorde, enligt tingsrätten, att det företag som vann upphandlingen försattes i ett mycket mer gynnsamt läge jämfört med konkurrenterna.

Tingsrätten finner det uteslutet att 65-åringen skulle ha varit omedveten om att han bröt mot lagen och pekar bland annat på ett meddelande till vårdentreprenören inför ett möte:

”Nu vet du inget om vilka andra som lagt anbud o annat. Jag kör rollspel imorgon.”

Tingsrätten anser vidare att vårdentreprenörens förklaringar är efterhandskonstruktioner som i vissa fall helt saknar logik.

Malmö tingsrätt summerar:

”Den brottslighet som de tilltalade döms för är allvarlig. Förutom de direkta skador som följer av skadestånden fanns risk för större ekonomiska skador. Brottsligheten är av ett slag som påverkar allmänhetens förtroende för offentlig verksamhet och är i någon mening systemhotande. Den är vidare svårupptäckt. Brottsligheten har drivits av en önskan till egen vinning. ”

Straffvärdet bedöms högt men av flera anledningar väljer Malmö tingsrätt att begränsa påföljderna till 2-3 års fängelse.

Det gäller faktorer som att trion är ostraffad sedan tidigare, har fått sina yrkeskarriärer skadade och nu även döms till att betala stora skadestånd.

Läs mer: It-tjänsterMalmö tingsrättMutbrottRegion SkåneVästra Götalandsregionen

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Fällande domar i it-härva"

  1. Framtiden är ljusare skriver:
    28 maj, 2021 kl. 11:51

    En korruptionshärva har kommit till sitt slut och flera av de skyldiga från både företaget och myndigheten får skaka galler.

    Fler korrupta personer kommer snart också att hamna på sin rätta plats.

  2. Ärlig upphandlare skriver:
    28 maj, 2021 kl. 12:13

    Ja, vissa kriminella tjänstemän, specifikt beställare, särskilt i Stockholmsområdet, har all anledning att vara oroliga.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026