
Att Elin Nilsson, som tog sin juristexamen så sent som i januari 2020, skulle vara en av talarna på Sveriges offentliga inköpares årskonferens i mars var det nog ingen som hade räknat med.
Men så tvingades den tänkta talaren Anna Ulfsdotter Forssell, som äger advokatbyrån där Elin Nilsson är anställd, ställa in på grund av sjukdom.
– Anna frågade om någon av kollegorna på byrån kunde ställa upp i hennes ställe. Jag försöker att alltid se möjligheterna och tackade därför självklart ja, säger Elin Nilsson.
Det digitala föredraget handlade om onormalt låga anbud, den så kallade golvprisdomen och reglerna om ändring i upphandlade avtal samt hur dessa ska hanteras tillsammans.
– Det är speciellt att stå ensam och prata inför en kamera när man vet att det är så många som lyssnar, men det kändes bra och jag hoppas att föredraget var uppskattat, säger Elin Nilsson, som har en juristexamen från Stockholms universitet.
Att hon valde juridiken förklarar hon med sitt stora samhällsintresse.
– Jag gillar att juridiken följer, men också kan driva, samhällsutvecklingen. Att det blev just offentlig upphandling beror på att jag fattade tycke för EU-rätt och förvaltningsrätt, men också civilrätten. Offentlig upphandling är en blandning av alla tre och dessutom måste man förstå vad som verkligen upphandlas, säger Elin Nilsson och tillägger:
– Det är ett oerhört spännande och intressant praktiskt inslag där samarbetet mellan mig som jurist och min klient är av yttersta vikt för att uppnå ett bra resultat.
Elin Nilsson kom i kontakt med Anna Ulfdotter Forssell som undervisade i en kurs på universitetet, och attraherades av den advokatbyrå som då var under uppbyggnad.
Hon fick chansen att praktisera på Ulfsdotter Law när hon skrev sitt examensarbete. Direkt efter examen i januari 2020 fick hon anställning som biträdande jurist.
Vilken typ av kunder arbetar du med?
– Svenska upphandlande myndigheter/enheter och svenska och internationella företag med verksamhet mot offentlig sektor. Jag ger råd i upphandlingars alla faser och i frågor om offentlighet och sekretess. Dessutom arbetar jag mycket med överprövningsprocesser, upphandlingsskadeavgiftsmål och skadeståndsmål, allt under ledning av min chef.
Vilka är utmaningarna i jobbet?
– En utmaning är att det ofta är korta tidsfrister och det är därför viktigt att snabbt kunna förstå den utmaning som klienten står inför. Det är också viktigt att ha förmågan att identifiera de möjligheter som varje situation erbjuder för att kunna ge den bästa rådgivningen.
Och vad är roligast?
– Jag gillar att mitt arbete är så varierande och att jag får möjlighet att lära mig så mycket av våra klienter om deras verksamhet. Det känns som att jag har fler kollegor än dem som arbetar på byrån. Sedan är det givetvis fantastiskt att få känna att vi kan hjälpa klienterna att göra bättre affärer och nå sina mål.
Hur ser du på din framtida karriär?
– Just nu fokuserar jag på att utvecklas som jurist och skapa värdefulla relationer med våra klienter. Det jag ser fram emot härnäst är att kunna avlägga en advokatexamen inom två år. Att vara advokat är inte bara ett yrke utan också ett ansvar och jag ser fram emot att få växa in i den rollen.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer