Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Låg prislapp borde väckt misstanke

DebattMed mycket låga priser har lokalvårdsföretaget Kleni vunnit upphandlingar över hela Sverige. Med en prislapp långt under konkurrenternas borde Kleni ha fångat upphandlarnas misstänksamhet, skriver Matthias Lindholm, Städbranschen Sverige.

| 2025-03-06
Matthias Lindholm, ordförande Städbranschen Sverige.

Företaget, som själva kallar sig Sveriges snabbast växande lokalvårdsföretag, har varit auktoriserat av Almega Serviceföretagen och bland annat städat hos SEKO, LO och i regioner över hela Sverige. 2024 tvingade Skatteverket Klenis personbolag i konkurs med nio miljoner i skatteskulder. I april samma år polisanmälde Region Västerbotten Kleni på grund av misstankar om oegentligheter och stora kvalitetsbrister. Trots polisanmälan och skatteskulder har Kleni både deltagit i och vunnit offentliga upphandlingar under hela 2024. Med kontroll, krav och uppföljning hade det inte behövt ske.

I slutet av 2024 uppmärksammande flera medier hur Kleni gömt skatteskulder i miljonklassen i ett annat bolag och hotat anställda med böter. Som en direkt följd av granskningen förlorade Kleni auktorisationen hos Almega Serviceföretagen, men frågan är hur de överhuvudtaget kunde bli auktoriserade? Själva syftet med en auktorisation är att den ska stärka branschen, lyfta fram seriösa företag och vara en trygghet för kunder, företag och medarbetare.

Klenis situation kan knappast vara en hemlighet, varken för Almega Serviceföretagen eller för upphandlande myndigheter. Företagets bokslut från 2023 visar att Kleni hade en nettoomsättning på drygt 43 miljoner kronor. Av detta gick drygt 23 miljoner kronor till inhyrd personal och12 miljoner kronor till ”övriga externa kostnader”, vilket i städföretag brukar innebära underentreprenörer. Kleni är således ett exempel på hur lokalvårdsbolag placerar tillgångar och ledning i moderbolaget, medan arbeten genomförs i andra bolag eller hos underentreprenörer, där arbetarna är oskyddade.

Som branschorganisation vet vi att oseriösa företag går att stoppa med kontroll, krav och löpande uppföljning. Det innebär att företag såsom Kleni inte ska kunna vinna offentliga upphandlingar utan att upphandlande myndighet kontrollerar bolagsstrukturen. I Klenis fall skulle en sådan kontroll ha avslöjat att två av deras bolag gått i konkurs, och två var nystartade – tydliga varningsflaggor. Underentreprenörer är en annan larmklocka eftersom det sällan finns något legitimt skäl till det.

Med en prislapp långt under konkurrenternas borde Kleni ha fångat upphandlarnas misstänksamhet. Svenska myndigheter bör erbjuda löner på kollektivavtalsnivå och räkna på att priset per städad kvadratmeter är realistiskt. Annars riskerar vi så kallade ”nakna städare” – det vill säga ett slutpris som enbart täcker personalkostnader, men inte nödvändiga resurser som arbetskläder, städutrustning eller andra kostnader. Här hjälper vi i branschen gärna till med att ta fram korrekt information.

När offentliga myndigheter varken har resurser eller förmåga till egen uppföljning är någon form av auktorisation från tredje part en möjlighet till extern granskning. För att auktoriseringen ska ha relevans måste den bygga på dagligen löpande kontroller – både på plats där tjänsten utförs och av företagets siffror. Som branschorganisation för Sveriges lokalvårdsföretag hör vi på Städbranschen Sverige dagligen hur våra medlemmar drabbas när mer eller mindre kriminell verksamhet snedvrider konkurrensen och valde att avslå Klenis ansökan om medlemskap och auktorisation när våra kontroller utlöste varningsklockor.

Om Sverige inte agerar är risken stor att ett företag som Kleni byter namn och fortsätter att agera som om inget har hänt. Precis så har de gjort förut när de år 2021 bytte namn från Leva Loppan Förvaltning AB. Efter mediebevakningen 2024 har Kleni nu startat två nya bolag med namnen Allrentia och Kanu Resursbuss.

Offentliga upphandlare har ett stort ansvar. För att företag såsom Kleni inte ska leva loppan med svenska skattepengar måste det ansvaret återspeglas i krav, kontroll och uppföljning.

Matthias Lindholm, ordförande, Städbranschen Sverige

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på ann-louise@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt Onormalt Låga Anbud

Ann-Louise Larsson

ann-louise@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

3 kommentarer på "Låg prislapp borde väckt misstanke"

  1. Upphandlare skriver:
    6 mars, 2025 kl. 17:42

    Det finns juridiska begränsningar i möjligheten att begränsa användandet av ue. Hur är er rekommendation att upphandlande myndigheter ska hantera det?

    Även om man som upphandlande myndighet gör kontroller så är risken stor att det inte syns eller att man ändå saknar möjlighet att förkasta anbud med låga priser även om man gärna skulle vilja det. Vilka konkreta förslag på kravformuleringar har ni för att hantera det?

    Som upphandlande myndighet har man upphandlingar inom ett flertal olika verksamheter. Tyvärr kan inte upphandlande myndighet ha samma branchkännedom som en branschorganisation. ”Man gör så gott man kan” så att säga. Jag tror vi är många som skulle uppskatta ett kravbibliotek/konkret vägledning för att kunna hantera riskbranscher, som exempelvis städ. Mig veterligen saknas ett sådant, om vi bortser från de som finns på UHM. De vägledningar jag sett avseende stöd saknar konkreta förslag på kravtexter, hur krav kan följas upp, kontrollpunkter mm.

  2. Matthias Lindholm skriver:
    7 mars, 2025 kl. 13:24

    Hej,
    Vet att upphandlare kan ha svårt att hålla koll på detaljer inom respektive bransch. Därför finns vi som stöd och bollplank.
    Gällande UE så vet vi att det idagsläget inte går att kravställa begränsningar. Här föreslår vi att man lägger in som mervärde (med avdrag i utvärderingen) om man inte använder sig av UE inom själva lokalvården. Vidare anser vi att beställaren bör ta hand om ansvaret att kolla upp de UE som leverantören anger att de kommer arbeta med. Dvs göra samma grundkontroller enligt kraven som görs på huvudleverantören. Då vi tyvärr vet att leverantören väldigt sällan gör detta (även om man säger att det görs).
    Vi kommer inom kort med en tydlig kravlista och hur uppföljning kontroll görs. Denna kontroll bör sedan göras regelbundet under avtalsperioden.
    Städbranschen Sverige har också tagit fram Råd & anvisningar del 4 som ger mycket bra och användbar insikt och kunskap kopplat till upphandling av städtjänster. Denna skickar vi via mejl i digital form utan kostnad till inköpare/upphandlare om du mejlar till info@stadbranschensverige.se

  3. Hanna skriver:
    11 mars, 2025 kl. 10:20

    En myndighets möjligheter att ”kolla upp” eller göra grundkontroller på underleverantörer är tyvärr mycket begränsade.

    En myndighet får bara ställa krav på att huvudleverantören själv ska uppfylla kvalificeringskraven och inte vara föremål för uteslutning.

    Det finns ingen möjlighet att ställa samma krav på eventuella underleverantörer som ska delta vid uppdragets utförande. Undantaget är om huvudleverantören själv inte uppfyller kraven – myndigheten får då ställa krav på att den kapacitet som åberopas ska uppfylla kraven.

    Krav på arbetsrättsliga villkor kan omfatta även underleverantörer, men kraven gäller endast anställd personal som uppbär lön, och inte exempelvis personer med enskild firma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Rekordavgiften: kamp om klockan
  • Prisas för jämställd upphandling
  • Rödgrönt bakslag om kollektivavtal
  • Trendbrott med lägre hyrkostnader
  • Regeringen: analysera mera

Lediga jobb

Strateg offentliga affärer till Upphandlingsmyndigheten

Sveriges Riksbank

Riksbanken söker upphandlare

Gruppchef till Upphandling – led med mod, struktur och affärsfokus

Administratör till inköpsenheten – Sollentuna kommun

Inköpschef till Nacka kommun!

  • Affärsdriven strategisk inköpare inom offentlig upphandling och utveckling till Arbetsförmedlingen
  • Vi söker en Upphandlare som vill hålla våra processer i toppform – Bostäder i Borås

Senaste nyheterna

Rekordavgiften: kamp om klockan
Prisas för jämställd upphandling
Stort behov av AI-kunskap bland upphandlare
GöteborgRödgrönt bakslag om kollektivavtal
Trendbrott med lägre hyrkostnader
Varför har vi ens avtal, om ingen ändå läser dem?
Affärsdriven strategisk inköpare inom offentlig upphandling och utveckling till Arbetsförmedlingen
Regeringen: analysera mera
Strateg offentliga affärer till Upphandlingsmyndigheten
Sveriges RiksbankRiksbanken söker upphandlare
Gröna IT-inköps 6 maj 2026
Gröna IT-inköp | 6 maj 2026
Emilia BjuggrenÖppnar för skolskjuts i egen regi
Konkurrensverkets logotypHjälper eller stjälper?
Vi söker en Upphandlare som vill hålla våra processer i toppform – Bostäder i Borås
SlottnerSvänger om nationell databas
Luleå snabbar på besluten
Fler miljökrav – men nyttjas potentialen?
Gruppchef till Upphandling – led med mod, struktur och affärsfokus
Erbjuder lagade arbetskläder
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Upphandla för rikets säkerhet

Det moderna samhället är sårbart. Den nya säkerhetsskyddslagen gör att du som upphandlare måste analysera och ta hänsyn till nya typer av risker. Viktor Robertson, advokat med specialisering mot frågor som rör säkerhetsskyddslagstiftningen leder en populär utbildning som lär ut just detta.

Mest visade inlägg

  • Hjälper eller stjälper?
  • Svänger om nationell databas
  • Begär en ny specialdomstol
  • Öppnar för skolskjuts i egen regi
  • Hon backar visselblåsarna
  • Regeringen: analysera mera
  • Luleå snabbar på besluten
  • Erbjuder lagade arbetskläder
  • Rödgrönt bakslag om kollektivavtal
  • Fler miljökrav – men nyttjas potentialen?

Läsarnas åsikter

Sandra : Hjälper eller stjälper?
Varför får KKV uppdrag som detta? Borde inte UHM utreda sånt?
M : Fler miljökrav – men nyttjas potentialen?
Att dra några som helst slutsatser från Aktuell Hållbarhets enkätfråga om just miljömärkningar är inte att rekommendera. Deras fråga lyder…
Jenny : Svänger om nationell databas
En önskan om att detta hanteras skyndsamt, givet dagens läge och de lösningar som t.ex. Mercell erbjuder skulle näst intill…
TendersElectronicDaily : Svänger om nationell databas
Hejja! Det är på tiden!
Erik : Fler miljökrav – men nyttjas potentialen?
Intressant och viktig reflektion kring hur vi faktiskt kan mäta effekten av hållbar upphandling. Det är lätt att prata om…
Johan : Konsulterna tog över Sigtuna
Upphandlare: Nej. DIS på konsulter är inte alls samma gråzon som konsultmäklare. I ett DIS hanteras FKU inom ramen för…
Kalle G : Kräver fakta om Cosmic
Fruktansvärt hur hela införandet av Comic, f'låt Cosmic, har hanterats... En stor fråga är hur det överhuvudtaget har klarat ev…
Fredrik : Växande stöd för nationell databas
Borde man inte göra som för platsannonser och fragmentera det ännu mer, slopa alla krav på registering osv. Så kan…
Upphandlaren : Växande stöd för nationell databas
Som flera nämnt är införandet av en nationell annonsdatabas ett viktigt steg för ökad transparens och likvärdig tillgång till upphandlingsinformation.…
Anna : Växande stöd för nationell databas
Vad är syftet med en nationell databas? Vad är det man försöker komma åt och hur ska det fungera i…