– Jag läste på Örebro universitet och fick korn på offentlig upphandling när det var dags att fundera över fördjupningsämne. Det verkade helt enkelt spännande att få ihop affärsdelen med så mycket lagregler som 18 kapitel som jag tror att det var då i LOU, säger Andreas.
Via fördjupningsstudier inom offentlig upphandling vid Göteborgs universitet blev Region Sörmland första jobbstationen som upphandlare 2010.
Och inom inköp och regionsektorn har karriären fortsatt – med undantag för ett år som upphandlingschef i Kristinehamns kommun.
– Jag får nog säga att regiontjänst passar mig bäst. Just kärnuppdraget med sjukvård och att bidra till en så central verksamhet för samhället känns meningsfullt, säger Andreas, som rekryterades till Region Örebro 2021.
Under åren med regioninköp har han hunnit skaffa sig en bred erfarenhet som upphandlare, kategoriledare, upphandlingsjurist och olika chefstjänster.
Efter tre år inom Region Örebro som avdelningschef och ansvarig för nio upphandlare tillträdde Andreas i slutet av mars som områdeschef för inköp och upphandling sedan tidigare chefen Markus Liljenroth börjat som upphandlingschef i Kristianstads kommun.
– Mitt område omfattar 16 tjänster och ansvarar för upphandling av varor, tjänster och byggentreprenader. Samtidigt är vi en del av en flerdelad inköpsorganisation inom Region Örebro län där Varuförsörjningen, i samverkan med andra regioner, ansvarar för förbrukningsvaror och område medicinteknik har projektledare som ansvarar för upphandlingar inom sitt område.
Han funderar en stund innan han formulerar ett svar om sin hjärtefråga inom offentlig upphandling.
– Det blir lätt lite klyschigt men att hela tiden utveckla våra affärer för att skapa ett verkligt värde för verksamheten och ytterst invånarna ska vara i förgrunden. Vi behöver arbeta mer med leverantörsrelationer och utveckling av vår interna kompetens och förmåga att samarbeta istället för att fastna i upphandling som administration eller juridik.
Vad har särskilt fokus under första tiden som områdeschef?
– Jag försöker utveckla organisationen till att jobba mer strategiskt och datadrivet.
– Vi behöver ha bättre framförhållning i planering och genomförande av upphandlingar – utveckla systemstöd och arbeta närmare verksamheterna vi stödjer för att slippa brandkårsutryckningar och istället leverera rätt avtal i rätt tid med bra kvalitet, säger Andreas Tärnqvist.

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer