Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Olika uppfattning om strategisk upphandling

Att upphandling används för att nå strategiska mål framgår tydligt av Upphandlingsstödets enkät. Fast olika befattningshavare är inte helt överens om i vilken utsträckning detta sker.

| 2014-02-19

Användningen av upphandling som verktyg för att inom kommun, landsting och stat nå strategiska mål varierar. Den enkät (pdf) som Upphandlingsstödet genomförde i fjol visar också att kommun- och myndighetschefer inte riktigt samma uppfattning som upphandlingscheferna om hur vanligt det är med strategisk upphandling.
 
I sina enkätsvar anger mer än 63 procent av i ordförandena i kommunstyrelser att de på ett systematiskt sätt använder upphandling för att uppnå strategiska mål. Bara 39 procent av de upphandlingsansvariga i kommunerna delar den uppfattningen.
 
I landstingen är situationen den omvända. Där anger drygt 44 procent av beslutsfattarna att upphandling används systematiskt för att uppnå strategiska. När samma fråga går till upphandlingsansvariga svarar 54 procent att de anser att så är fallet.
 
Allra störst är diskrepansen mellan de olika svarsgrupperna inom statliga myndigheter. Av myndighetscheferna menar 61 procent att upphandling används på ett systematiskt sätt medan endast hälften så stor andel av de upphandlingsansvariga har samma bild.
 
Noterbart är att över nio procent av de upphandlingsansvariga inte vet vem som ansvarar för strategiska frågor. Beror det på att upphandlingschefer alltför sällan ingår i ledningsgrupperna? Var tredje statlig myndighet har upphandlingskompetens i ledningen mot bara 18-19 procent av landets kommuner och landsting.
 
Beslutsfattare och upphandlare är rätt ense om vilka frågor som är prioriterade vid upphandling: affärsmässighet och att spara pengar. Att undvika överprövningar bedöms också som viktigt. I kommunerna angav 18 procent av beslutsfattarna och 14 procent av de upphandlingsansvariga att just detta är en prioriterad fråga.
 
Enkäten genomfördes som en del av förstudien till Upphandlingsstödets projekt Strategisk upphandling. Projektet syftar till att öka medvetenheten hos beslutsfattare och verksamhetsföreträdare om de vinster som kan göras genom en mer ändamålsenlig organisation och en i alla delar mer målorienterad upphandlingsprocess.
 

Läs mer: BeslutsfattareCheferEnkätStrategiUpphandlingUpphandlingsprocessUpphandlingsstödet

Per Eriksson

per@jpe.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Hade velat se fler sanktioner

Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten är positiv till regeringens plan att skärpa straffen för otillåtna direktupphandlingar. Samtidigt varnar han för att det kan bli problem på andra områden.

Kritiseras för felaktiga avtal

Kriminalvården, Malmö universitet och Lunds universitet har ingått hyresavtal för lokaler som borde redovisats som finansiell leasing. Det framgår av Riksrevisionens senaste rapport till riksdagen.

Foto: Mostphotos

Fler anbud sänker kostnaden

När antalet anbud ökar från 1 till 4 minskar kostnaden med mellan 10 och 13 procent. Det visar statistik från den danska motsvarigheten till Konkurrensverket.

Ekomat minskar – Örebro köper mest

Andelen ekologiskt i offentlig sektor minskade under 2022, enligt siffror från Ekomatcentrum. Örebro är den kommun som hade högst andel, 70 procent.

Så mycket mer tjänar entreprenad­upphandlare

Karriär

Entreprenadupphandlare tjänar avsevärt mer än vanliga upphandlare och extra mycket i Stockholmsområdet, visar Upphandling24:s kartläggning av upphandlarnas löner.

Grannsamverkan bryter mot LOU

Timrå kommun avvecklade sin upphandlingsenhet för att i stället köpa tjänsten av grannkommunen Sundsvall. Nu meddelar Konkurrensverket att upplägget bryter mot LOU. ”Vi kommer att kalla Sundsvall till ett möte om hur vi ska hantera situationen”, meddelar Timrås ekonomichef Bo Glas.

Lediga jobb

Strategisk IT-upphandlare – Telge Inköp

Senior upphandlare till MKB Fastighets AB

Senior upphandlare till Chalmers

Strategisk inköpare till ekonomienheten, SPSM

Upphandlare inom entreprenadområdet till Huddinge kommun

Upphandlare till Huddinge kommun

Polisen

Verksamhetsspecialist lager- och inventariesystem till Polismyndigheten

Affärsrådgivare inom samhällsbyggnad till Adda AffärsConcept

  • Operativa inköpshandläggare sökes till Upplands-Bro kommun
  • Inköpare som vill göra skillnad på riktigt, Polismyndigheten
  • Inköpare med utökat kundansvar till Adda Inköpscentral
  • MSB söker upphandlare till Stockholm
  • MSB söker upphandlare till Karlstad
  • Junior upphandlare till Kungliga Operan
  • Inköpare indirekt material, vikariat
  • Upphandlare till Eskilstuna kommun
ANNONS FRÅN AFF

Aff gör oss och leverantören trygga

– Utan Aff skulle våra upphandlingar bli än mer omfattande, säger Anders Kjellqvist på Micasa. Han uppskattar att Aff uppdateras och utvecklar branschen, och ser stora fördelar med att avtalen använder samma begrepp och struktur. Det skapar trygghet.

Senaste nyheterna

Hade velat se fler sanktionerHade velat se fler sanktioner
Kritiseras för felaktiga avtalKritiseras för felaktiga avtal
Fler anbud sänker kostnadenFler anbud sänker kostnaden
Ekomat minskar – Örebro köper mestEkomat minskar – Örebro köper mest
Så mycket mer tjänar entreprenad­upphandlareSå mycket mer tjänar entreprenad­upphandlare
Grannsamverkan bryter mot LOUGrannsamverkan bryter mot LOU
”Nästa Louis-version ännu bättre””Nästa Louis-version ännu bättre”
Framgång för finskt mentorsprogramFramgång för finskt mentorsprogram
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Undvik falluckor vid ramavtal!

– Det är så spännande att borra ner sig i de juridiska frågeställningarna som gäller just ramavtal och avrop från ramavtal. Hur kan du upphandla och använda dig av ramavtal på ett så praktiskt sätt som möjligt? Det frågar sig Mathias Sylvan, som leder kursen Ramavtal. Men han varnar också för de minor du kan gå på.

Senaste kommentarerna

  • Ny robot ska ge svar om LOUKan roboten svara på frågan hur många tusentals timmar landets upphandlare årligen lägger på att lämna ut tilldelningsinformation till Tendium?...
  • Grannsamverkan bryter mot LOUSamverkansavtal innebär att ingen ersättning utgår för tjänsten.
  • Ny robot ska ge svar om LOUHej Martin. Det finns en klickbar länk i första raden av artikelns brödtext, ordet "Louis" i blått.
  • Muthärva som växerKreativt att kalla det för en utbildningspott. Sen är det intressant att se hur billigt vissa säljer sig. 200 000...
  • Ny robot ska ge svar om LOUNär finns Louis tillgänglig och var får jag som myndighet tag på denna?

Aktuella utbildningar

  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 16 oktober
  • Anbuds­utvärdering | 18 oktober
  • Agil upphandling | 19 oktober
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 25-26 oktober
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 9 november
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 14 november
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 15 november
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | 16 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 22-23 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 30 november
  • Hållbar upphandling | Hösten 2023
  • LOU på två dagar | 6-7 december
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lägg inte avtalet i byrålådan!

Likväl som du gör upphandlingar måste du jobba aktivt med uppföljningar av avtal, det är en viktig byggsten i en verksamhet och något som måste prioriteras menar Petra Rantzow, expert på avtalsförvaltning och kursledare på Upphandling24.

GUIDE UPPHANDLA MODULER

Guide–upphandla moduler

Ladda ner kostnadsfritt >
Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Upphandlaren viktig i totalförsvaret
  • Burlöv ger barnen en röst
  • Upprop för prisutvärdering på riktigt
  • ”Nej, du tolkar HFD-dom fel”
  • Vi bör alla bli lite mer brittiska
  • Föreslår att kinesiskt anbud förkastas
  • Ett steg fram — 22 steg tillbaka
  • Så fixade hon jätteupphandlingen
  • Polisens ändringar var inte tillåtna
  • Miljömärkning för att nå en giftfri miljö
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Hållbarhet är mer än bara miljö

Du behöver förstå grunden för att kunna bli en bra kravställare. Det är så lätt att hållbarhetsfrågan bara blir miljö eller som jag också märkt, bara blir klimat, det är ju många fler frågor än så inom området! Det menar Malin Möller, hållbarhetsexpert och kursledare på Upphandling24.

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »