Debatten – initierad av socialdemokraten Sofia Amloh – handlade om fusk och arbetslivskriminalitet och kom till stor del att fokusera på offentlig upphandling.
Erik Slottner lyfte fram sin strategi som ansvarigt statsråd i snart fyra år – att inte fokusera på ny lagstiftning utan att istället stödja arbetssätt och metodik för att med gällande lagstiftning ”genomföra så bra upphandlingar som möjligt”.
Han var kritisk mot gensvaret från upphandlande myndigheter:
– Man ropar efter mycket men tittar sällan på var man står och stampar genom att gräva efter vad man själv kan göra. Hur kan man använda lagstiftningen på bästa sätt för att bland annat minimera risken för att sluta avtal med kriminella aktörer? undrade Erik Slottner.
Han fortsatte med en uppmaning ”till alla myndigheter” (utropstecknen är från riksdagens protokoll):
– Det måste till en skärpning nu! Använd er av de möjligheter som finns vad gäller krav på att företag ska ha koll på sina underleverantörer! Använd de möjligheter som finns till efterkontroll! Utforma avtalen så att det går att följa upp upphandlingen! Det finns massor av best practice och massor av förslag, tankar och exempel på bra upphandlingar som gynnar små företag och den idéburna sektorn och som stärker konkurrensen men också gör att man har koll på att inga oseriösa eller kriminella aktörer skriver kontrakt med det offentliga.
Erik Slottner medgav samtidigt att viktiga delar inte finns på plats för ett heltäckande regelverk. Det gäller den nya leverantörskontrollen i Bolagsverkets regi med start 2028, förslag från Konkurrensverket om att göra det lättare att förkasta låga anbud med pågående beredning i Regeringskansliet samt pågående översyn av EU:s upphandlingsdirektiv.
Men han pekade på åtgärder som att stärka Upphandlingsmyndigheten och lanseringen av en färdplan för offentlig upphandling.
– För den som använder färdplanen är den ett konkret verktyg – eller ger ganska konkreta guidelines, eller hur vi nu ska uttrycka det – för bra upphandlingar. Vi har adderat ett nytt upphandlingspolitiskt mål som handlar just om att utesluta oseriösa aktörer, och i färdplanen finns det en hel del konkreta tips, förslag och tankar om hur man som upphandlande myndighet bäst kan arbeta för att skapa murar kring de företagen, sade Erik Slottner.
Han sade också:
– Jag är visserligen part i målet och civilminister med ansvar för offentlig upphandling, men jag tycker att den här regeringen har gjort ganska mycket när det kommer till att upptäcka och komma åt de kriminella eller oseriösa leverantörerna och få bättre fungerande offentliga upphandlingar. Jag har faktiskt gott samvete gällande mycket av det vi har gjort.
Sofia Amloh, S-ledamot från Södermanland, var föga imponerad och kallade regeringens åtgärder för ”en fis i rymden”.
Hon lyfte fram S-initiativet om en svensk maffialag och att lagstifta om max två underentreprenörsled.
– Det skulle också behöva upprättas en svart lista över de oseriösa arbetsgivarna så att den som sitter och gör en upphandling och så vidare vet vilka företag man faktiskt inte ska anlita. Inte heller det har regeringen förmått ta tag i, sade Sofia Amloh.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer