Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen

En dansk rapport visar att Svanenmärkta produkter och tjänster ger betydande klimat- och miljövinster i offentlig upphandling. Livscykelanalyser visar på upp till 63 procents lägre utsläpp, färre skadliga kemikalier och ökad cirkularitet, jämfört med konventionella alternativ. Var med och bidra till bättre klimat i dina upphandlingar, skriver Lena Mårdh i en ny krönika.

| 2026-01-22

Jag tror att vi alla kan vara överens om att klimatkrisen pågår och att arbetet till ett mer hållbart samhälle behöver fortsätta. Vi verkar också vara överens mellan olika delar av samhället (offentlig sektor, politiken och näringslivet) att vi alla, från samhällets alla sektorer, behöver hjälpas åt.

En dansk rapport från Miljömärkning Danmark som publicerades förra året poängterar att offentlig sektors efterfrågan på Svanenmärkta produkter och tjänster i upphandlingar skapar incitament för företag att utveckla mer miljömässigt hållbara lösningar. Detta kan bidra till att skapa långsiktiga strukturella förändringar som främjar mer miljövänlig utveckling över fler sektorer.

I Danmark finns en strategi sedan några år tillbaka: ”Grön upphandling för en grön framtid” som enligt rapporten bland annat har minskat klimatavtrycken från offentlig upphandling genom att göra det obligatoriskt för offentliga upphandlare att senast 2030 välja miljömärkta produkter på områden där det finns en tillräcklig konkurrens och ingen betydande prisskillnad.

Det här vore en intressant vinkel att lyfta in i svenska upphandlingslagstiftningen, men även nu när EU:s upphandlingsdirektiv ska revideras. Då kan vi ju även passa på att koppla på en eventuell skyldighet att främja hållbara lösningar på andra sätt där utbudet inte är lika stort – just för att främja en mer hållbar utveckling.

Syftet med den danska rapporten är att få en djupare inblick i skillnaderna mellan Svanenmärkta och icke Svanenmärkta produkter och tjänster och dokumentera miljö- och klimateffekterna av att välja Svanenmärkt i upphandlingar. För att göra det har en central del varit att ta fram ett antal detaljerade livscykelanalyser (LCA) som har kartlagt produkters miljöpåverkan under hela deras livscykel, det vill säga påverkan i detta fall från produktion till bortskaffande.

Totalt har 13 olika produkt- och tjänsteområden granskats:

 Tvättmedel för textilier
 Diskmaskinmedel
 Handdiskmedel
 Produkter för fordonsvård
 Handtvål
 Återanvända tonerkassetter
 Textilier
 Textilier som innehåller mikrofibrer (t.ex. städprodukter)
 Möbler
 Städtjänster
 Textilservice
 Engångsblöjor för barn
 Nya byggnader

Effekten har bedömts utifrån olika miljödimensioner; klimatpåverkan där det har gått att göra en skillnad utifrån ett CO2-avtryck, cirkulär ekonomi där det har gått att göra en skillnad baserat på en massflödesanalys av in- och utflöde samt oönskad kemi utifrån en kvantitativ bedömning av tillgänglig data.

Det är alltid lite svårt att jämföra olika enskilda produkter, därför har rapporten varit beroende av att informationen från de icke märkta produkterna finns tillgänglig i motsvarande form bland annat.

Ett intressant resultat från rapporten är att för samtliga 13 områden som har granskats visar det sig att Svanenmärkta produkter och tjänster ”har ett signifikant minskat innehåll av oönskade kemikalier” jämfört med icke märkta produkter och tjänster på marknaden.

Även inom området cirkulär ekonomi finns intressanta resultat där ”de Svanenmärkta produkterna kännetecknas av hög kvalitet, lång livslängd och med fokus på att vara återanvändbara och sedan återvinnas”.

Skillnaden gällande klimateffekterna är mer varierande – det skiljer mellan 5 och 63 procent för de olika beräkningarna. Anledningen till detta är minskad energi och materialåtgång för de Svanenmärkta produkterna och tjänsterna.

Några exempel på miljö- och klimateffekter för enskilda produktområden som
visas i rapporten är:

 11 procent lägre klimatpåverkan för fordonstvättar på grund av att Svanenmärkta produkter ofta är mer koncentrerade, vilket betyder att det behövs mindre mängd per tvätt.

 Ökad cirkularitet i Svanenmärkta textilier då de innehåller mer återvunnet material, vilket även ger 10 procent lägre klimatpåverkan.

 30-63 procent lägre klimatpåverkan för Svanenmärkta microfiberprodukter vid städning.

 Över 80 procent av förpackningarna av tvättmedel och diskmedel kan återvinnas på Svanenmärkta produkter jämfört med en lägre andel på icke Svanenmärkta produkter.

 11 procent lägre klimatpåverkan på Svanenmärkt handtvål tack vare lättare och mer återvinningsbar förpackning.

 10-16 procent lägre klimatpåverkan i Svanenmärkta möbler (främst höj- och
sänkbara skrivbord) på grund av lägre energiförbrukning vid produktion av träplattor och/eller användning av återvunnet eller klimatsmart stål.

 44 procent lägre klimatpåverkan i Svanenmärkta återvunna tonerkassetter, samt att 85 procent av materialet i Svanenmärkta tonerkassetter återanvänds, jämfört med bara 15 procent för konventionella.

 15–19 procent lägre klimatpåverkan på Svanenmärkta tvätterier. Skillnaden beror främst på effektivare energi- och kemikalieanvändning vid tvätt och torkning.

I rapporten framhålls att det är viktigt att vara medveten om att den miljöpotential som visas bara kan uppnås om produkterna hanteras av användaren på det sätt som avses. Exempelvis genom att följa angivna doseringsinstruktionerna eller att sortera förpackningar på rätt sätt.

Det gör mig påmind om att för att lyckas skapa ett hållbarare samhälle behöver vi alla hjälpas åt hela tiden. Det räcker inte med att krav ställs i upphandlingen och att vi följer upp att leverantören lever upp till kraven. Hur får vi alla användare av produkterna att ta sitt ansvar?

Här blir det ännu tydligare att inför upphandlingar verkligen samarbeta och få verksamheterna att kanske ställa om i sitt arbete. Om det är någon som har lyckats eller kommit en bit på vägen i detta får de gärna sprida sitt goda arbete så att fler kan ta efter. För är det något vi ändå är bra på i offentlig sektor är ju att dela med sig till andra, så att alla inte slipper uppfinna hjulet på egen hand.

Trots oundvikliga osäkerheter i metoder och data kan rapporten visa på att Svanenmärkta produkter och tjänster har en lägre miljöpåverkan än sina konventionella motsvarigheter. De har kunnat visa på kvantifierbara effekter av specifika miljökrav.

Varför ska krav ställas på typ 1 miljömärkningar? Jo, just för att dessa miljömärkningar som kan visa på att de följer ISO 14024 har en skyldighet att ställa krav ur ett livscykelperspektiv där det är möjligt att vidta åtgärder för att minska miljöbelastningen, så att företagen/licensinnehavarna är tvungna att visa och dokumentera sina åtgärder.

En intressant slutsats från rapporten är att det är färre inköp som skapar de största klimatbesparingarna, men att miljömärkta produkter bidrar till färre inköp genom bättre kvalitet och längre hållbarhet samtidigt som det mindre problematiska kemikalier används och produkterna ofta är mer cirkulära än andra tillverkade produkter.

Vi ska inte heller glömma bort att typ 1 miljömärkningar skärps kontinuerligt. Detta gör att offentlig sektor automatiskt är med och bidrar till en långsiktig investering och ständiga miljöförbättringar genom att ställa krav på märkning i upphandlingen.

Hur du ställer krav på märkning – ja det vet du väl vid det här laget att det kan du få hjälp med via Svanens upphandlingsstöd här. Då bidrar du även till ett bättre klimat!

TEXT: Lena Mårdh, hållbarhetsexpert inom offentlig upphandling och projektledare på
Miljömärkning Sverige AB (Svanen)

Ann-Louise Larsson

ann-louise@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Pushar för idéburet
  • Kräver balanserade villkor
  • Kravbibliotek gör regionen mer robust
  • Långt kvar till effektiva inköp
  • Sanktioner eller upphandlingsregler – vad har företräde?

Lediga jobb

Fortifikationsverket söker upphandlare varor och tjänster – Eskilstuna

Botkyrka kommun söker kategoriledare till Inköpsenheten

Strateg offentliga affärer till Upphandlingsmyndigheten

Sveriges Riksbank

Riksbanken söker upphandlare

Gruppchef till Upphandling – led med mod, struktur och affärsfokus

Administratör till inköpsenheten – Sollentuna kommun

  • Affärsdriven strategisk inköpare inom offentlig upphandling och utveckling till Arbetsförmedlingen
  • Vi söker en Upphandlare som vill hålla våra processer i toppform – Bostäder i Borås

Senaste nyheterna

Pushar för idéburet
Kräver balanserade villkor
Kravbibliotek gör regionen mer robust
Långt kvar till effektiva inköp
Sanktioner eller upphandlingsregler – vad har företräde?
Tar avgift till domstol
Fortifikationsverket söker upphandlare varor och tjänster – Eskilstuna
Botkyrka kommun söker kategoriledare till Inköpsenheten
Nej till alla upphandlingsmotioner
AI i avtalsuppföljningen – den nya sanningen vi inte vågar ifrågasätta
Tvivlar på Millennium
SIC-flytt ger minus på 30 mkr
Rekordavgiften: kamp om klockan
Prisas för jämställd upphandling
Stort behov av AI-kunskap bland upphandlare
GöteborgRödgrönt bakslag om kollektivavtal
Trendbrott med lägre hyrkostnader
Varför har vi ens avtal, om ingen ändå läser dem?
Affärsdriven strategisk inköpare inom offentlig upphandling och utveckling till Arbetsförmedlingen
Regeringen: analysera mera
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Upphandla för rikets säkerhet

Det moderna samhället är sårbart. Den nya säkerhetsskyddslagen gör att du som upphandlare måste analysera och ta hänsyn till nya typer av risker. Viktor Robertson, advokat med specialisering mot frågor som rör säkerhetsskyddslagstiftningen leder en populär utbildning som lär ut just detta.

Mest visade inlägg

  • Rekordavgiften: kamp om klockan
  • Hjälper eller stjälper?
  • Tvivlar på Millennium
  • Nej till alla upphandlingsmotioner
  • Rödgrönt bakslag om kollektivavtal
  • Regeringen: analysera mera
  • SIC-flytt ger minus på 30 mkr
  • AI i avtalsuppföljningen – den nya sanningen vi inte vågar ifrågasätta
  • Prisas för jämställd upphandling
  • Sanktioner eller upphandlingsregler – vad har företräde?

Läsarnas åsikter

Fredrik : Kräver balanserade villkor
Som upphandlare kan jag inte mer än hålla med. Skulle t.ex. inte TechSverige och eSam bara kunna sätta sig ner…
LXV : Sanktioner eller upphandlingsregler – vad har företräde?
Så med andra ord förespråkar "cancel culture" författarna en mer "regelbaserad tolkning" av lagstiftningen, i syfte att uppnå kortsiktiga politiska…
Inköparen : Hjälper eller stjälper?
4 tecken på onormalt låga/osunt strategiska anbud: 1. Icke oväsentlig skillnad mellan lägsta och högsta anbudspriser exkl. ev. prismässigt oacceptabelt…
Johanna : Rödgrönt bakslag om kollektivavtal
Politikerna har alltså kastat pengar i sjön genom att låta en advokatfirma utreda något som alla som jobbar med offentlig…
Johanna : Prisas för jämställd upphandling
Det vore väldigt värdefullt att få något konkret exempel på hur dessa jämställdhetskrav är formulerade.
Jonne : Prisas för jämställd upphandling
Inget ont om personen i artikeln, men en intressant paradox är att i princip alla som arbetar med jämställdhet är…
Alexander : Rödgrönt bakslag om kollektivavtal
Då har de fått besked åtminstone, nu kan de fortsätta protestera utanför tesla igen! haha
Sandra : Hjälper eller stjälper?
Varför får KKV uppdrag som detta? Borde inte UHM utreda sånt?
M : Fler miljökrav – men nyttjas potentialen?
Att dra några som helst slutsatser från Aktuell Hållbarhets enkätfråga om just miljömärkningar är inte att rekommendera. Deras fråga lyder…
Jenny : Svänger om nationell databas
En önskan om att detta hanteras skyndsamt, givet dagens läge och de lösningar som t.ex. Mercell erbjuder skulle näst intill…

Vårens kurser

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars - FULLBOKAD
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars - FULLBOKAD
  • AI för upphandlare | 26 mars (distans)
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april (på plats)
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupningskurs | Hösten 2026