Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
  • Kompendier
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Tuffa krav på dagens chef

Spelplanen ritas om när nya generationer ställer krav på frihet och kräver uppmärksamhet. En modern ledare måste ha stor social kompetens och vara bra på att kommunicera både i tal och text.

| 2013-08-29

Individuellt bemötande
Medarbetarnas uppfattning styr

Det är stor skillnad på att vara chef i dag jämfört med för tio år sedan.

– Komplexiteten är en annan i jobbet och det finns en större osäkerhet. Chefen förväntas hantera varje person individuellt. Förr var det kollektivet som gällde, nu vill alla bli sedda, säger Anki Udd, ledarskapsutvecklare på chefsorganisationen Ledarna.

En het trend inom ledarskap är det så kallade transformativa ledarskapet som handlar om hur medarbetarna uppfattar chefen.

– Hur upplever de att du är? Vad chefen än har för ambitioner och mål är det till syvende och sist hur medarbetarna mottar chefen som räknas. För chefen är det viktigt att se och respektera varje medarbetare, säger Anki Udd.

Social kompetens
Unga kräver omedelbar feedback

För att vara framgångsrik måste dagens chef ha en stor social kompetens, ha en bra förmåga att kommunicera och känna empati.

– Den unga generationen har andra krav på sina chefer. De vill ha omedelbar feedback, de vill vara med och fatta beslut, och de är inte lojala mot auktoriteter eller enskilda företag. Det krävs mycket av cheferna för att behålla dem, säger Anki Udd.

Fler uppgifter att sköta
Stödfunktioner har försvunnit

Dagens chef har mycket mer att göra än tidigare och samtidigt har inga arbetsuppgifter plockats bort.

– Chefen ska hantera en massa it-system och sköta sådant som andra har gjort tidigare. Det finns inget administrativt stöd längre och många känner att de inte hinner med den långsiktiga utvecklingen säger Anki Udd.

Samtidigt är det en viktig uppgift för chefen att hantera medarbetarnas osäkerhet.

– Omvärlden är så komplex att det inte fungerar med befattningsbeskrivningar längre. Då måste chefen vara en trygg förebild och kunna hantera osäkerhet både inom och utanför företagen, säger Anki Udd.

Text i stället för tal
Elektronisk kommunikation tar över

Chefskapet utspelas allt mer i den virtuella världen där kommunikationen sker elektroniskt via e-post, webbmöten eller chattrum i stället för som tidigare, ansikte mot ansikte.

– Det är än så länge svårt att säga vilken ledarskapsstil som passar när bara det skrivna språket finns till hands och viktiga aspekter som kroppspråk och beteende försvinner. Det kräver en större förmåga att uttrycka sig och förmedla känslor i skrift, säger Stefan Söderfjäll, forskare och ledarskapsexpert på företaget Ledarskapscentrum.

Medarbetarskap
Du får den chef du förtjänar

Fokus förflyttas allt mer från den faktiska ledaren till medarbetarens beteende. Medarbetarskap blir en viktig komponent för att förstå vad som är ett bra ledarskap, eftersom chefens beteende påverkar det.

– I vissa arbetsgrupper måste chefen lägga mycket energi på basala saker som att folk inte kommer i tid eller inte gör det de ska. Då är det svårt att ha en positiv attityd. Det lockar fram en mer problemlösande inställning. Tar medarbetarna i stället stort eget ansvar frigör det resurser för ledaren att börja tänka mer långsiktigt och lägga mer tid på att uppmuntra goda insatser, säger Stefan Söderfjäll.

Allt mer internationellt
Viktigt med koll på andra kulturer

Att ha en kulturell anpassningsförmåga blir också allt mer betydelsefullt för chefen i takt med att internationaliseringen ökar och det blir allt vanligare med interkulturella arbetsgrupper.

– Det är en mycket viktig aspekt att kunna förstå beteendemönster utifrån ett kulturellt perspektiv och anpassa ledarskapet till andra kulturer än den man själv kommer ifrån, säger Stefan Söderfjäll.

Läs mer: Anki UddLedarskapscentrumStefan Söderfjäll

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Missa inte

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

En gång i veckan får du ett mejl med de viktigaste nyheterna i upphandlingsvärlden. Du får också information om våra kommande evenemang.

Fler nyheter

Lena Micko

Så ska Micko underlätta för de små

Ett nytt nätverk för köpare och leverantörer. Ökade möjligheter till dialog med upphandlande myndigheter för att underlätta kommunikation och minska risken för missförstånd. Det är två saker som ska möjliggöra för fler småföretag att delta i offentliga upphandlingar, enligt civilminister Lena Micko (S).

Bryter avtal direkt efter konkurs

Konkursbeslutet hann knappt meddelas i Skåne innan Region Dalarna valde att avbryta samarbetet med Vårdinnovation. Oppositionen menar ändå att regionen agerat för sent.

Foto: Juliana Wiklund.

Kräver besked av regionerna

Otåligheten växer inom svensk företagshälsovård över bristen på besked om externa leverantörer för covidvaccination. Gotland tillhör undantagen som en region där företagshälsovården ansvarar för en del insatser redan under fas ett.

Inför kategoristyrning på bred front

Alvestas kommunkoncern i sin helhet ska involveras i en strategisk satsning på kategoristyrda inköp. Pilotprojekt inom livsmedel och markentreprenader har banat väg för reformen.

Tar kliv uppåt i Uppsala

Karriär

Susanne Afzelius tar ett steg uppåt i Uppsala stads organisation som ny verksamhetschef för Gemensam service med omkring 700 medarbetare. Men hon behåller engagemanget för upphandling efter drygt fyra år som organisationens upphandlingschef

Foto; Fredrik Wennerlund.

Tar strid om vaccinavtal

”Köp eget!” Moderatledaren Ulf Kristerssons hoppas på nationella inköp av vaccin mot covid-19 för att klara massvaccination av alla vuxna fram till halvårsskiftet.

Veckans jobb

Verksjurist med upphandlingsrättslig inriktning

Toppjobb

  • Region Blekinge söker upphandlare
  • Huddinge kommun söker entreprenadupphandlare
  • Anbudsansvarig till Humana Individ och Familj
  • Ljungby kommun söker upphandlingschef
  • Upphandlare till Huddinge kommun
  • Vill du bli Södersjukhusets nya upphandlare?
  • Upphandlingsjurister till Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet
  • Erfaren upphandlare till Stockholm Vatten och Avfall
  • Karlskrona kommun söker upphandlare
  • Upphandlingscenter söker strategisk upphandlare med inriktning entreprenad
  • e-Avrop söker upphandlingskonsult
  • SVA söker inköps- och upphandlingschef
  • SVA söker inköpare

Senaste nyheterna

Så ska Micko underlätta för de småSå ska Micko underlätta för de små
Bryter avtal direkt efter konkurs Bryter avtal direkt efter konkurs
Kräver besked av regionerna Kräver besked av regionerna
Inför kategoristyrning på bred front Inför kategoristyrning på bred front
Tar kliv uppåt i Uppsala Tar kliv uppåt i Uppsala
Tar strid om vaccinavtal Tar strid om vaccinavtal
Avtalslöst efter årtalsmissAvtalslöst efter årtalsmiss
Shopmodell för högre betyg Shopmodell för högre betyg

Senaste kommentarerna

  • Vy och SJ i NorrlandsnattenAtt driftupphandla tågtrafik går ju relativt bra, se all kollektivtrafik på spår. Däremot är det för mig ofattbart att man...
  • Han leder V6-samarbetetDet måste varit två kloka jurister som tog med dina värdefulla kunskaper i boken :-) Grattis David!
  • Vy och SJ i NorrlandsnattenI denna länk redogör Trafikverket för prissättningen.
  • Vy och SJ i NorrlandsnattenHar nu insett det negativa i resultatet av upphandlingen. Der går inte att åka nattåg till Kiruna ända från Göteborg...
  • Avtalsförändring retar gymägareMotiveringen var ju att alla leverantörer har fått samma erbjudande dvs samma förutsättningar. Möjligen om man då anser att gym...

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 9-10 februari
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 9 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 15 mars
  • Upphandla funktion i praktiken | 18 mars
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 23 mars
  • Anbuds­utvärdering – med utvärderings­modeller och -kriterier | 15 april
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 21-22 april

Guide – upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Guiden är kostnadsfri.

Annons

Läs guiden om moduler

Ta del av kostnadsfri guide med råd, erfarenheter och branschkunskap kring att upphandla moduler och paviljonger som Upphandling24 har tagit fram tillsammans med leverantörer, upphandlare och jurister.

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

En gång i veckan får du ett mejl med de viktigaste nyheterna i upphandlingsvärlden. Du får också information om våra kommande evenemang.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

 

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »