Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsuppföljning med AI
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Dialogförfaranden
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

“Vi får inte vara mer katolska än påven”

Efter Transportstyrelsen har outsourcing och säkerhet hamnat i fokus. Upphandlingsregler beskylls för att göra det svårt att behålla data i landet. Civilminister Ardalan Shekarabi (S), håller inte med: "Vi får inte vara mer katolska än påven".

| 2017-09-27

En av nyheterna i regeringens budget som presenterades i förra veckan var att den digitaliseringsmyndighet som det talats om nu ska etableras. 200 miljoner kronor läggs på att få den på plats men ännu är detaljerna inte klara framhåller civilminister Ardalan Shekarabi, S

– Nej, där har vi en organisationskommitté, en utredning, som arbetar med den närmare utformningen, säger han i en intervju i Computer Sweden.

– Men att den inte hamnar i Stockholm, så mycket är klart.

Tidigare har det talats om att Ekonomistyrningsverket skulle ta hand om den digitala samordningen men så blir det alltså inte.

– ESV har sitt huvudfokus på staten men vi gör bedömningen att digitaliseringspolitiken inte kan utgå bara ifrån staten utan måste fungera också för kommunal och regional sektor. Gränserna mellan stat, landsting och kommun finns inte i medborgarnas verklighet.

Och myndigheten ska förutom att arbeta koordinerande också ägna sig åt mer konkreta tjänster enligt Ardalan Shekarabi.

– Nej, det handlar inte nödvändigtvis om bara samverkan utan det kan också handla om att driva tjänster mer operativt som också kan användas kommunalt och regionalt.

Som exempel lyfter han fram sådant som e-legitimation och tjänster som Mina meddelanden för kommunikation mellan det offentliga och medborgarna.

– Det är sådant som även används i hela den offentliga sektorn. Och det handlar också om kommunikation mellan olika delar av offentlig sektor – ofta används fax fortfarande för att utbyta information.

I och med den nya myndigheten försvinner också E-legitimationsnämnden och blir en del av Digitaliseringsmyndigheten. Även det digitaliseringsuppdrag som i dag ligger på ESV flyttar över.

Du har talat om att det här också är ett lyft för säkerheten och hänvisat till de säkerhetsbrister som uppmärksammats på flera myndigheter. Men hur skulle en Digitaliseringsmyndighet ha kunnat påverka sådant som Transportstyrelsens misslyckade outsourcing?

– Nja, där skulle jag snarare peka på andra åtgärder vi vidtagit som att vi inrättat ett expertråd för digitala investeringar i juni. Den ska ge myndigheter en second opinion om de digitala investeringar de planerar. Det är en plattform som inte funnits innan.

Ett annat område är beslutet att låta PTS och Fortifikationsverket rent fysiskt skapa säkra lagringsutrymmen.

– Det handlar om bergrum där vi kan ha egen drift, det är den säkerhetsnivån, säger Ardalan Shekarabi.

Och till sist handlar det om beslutet att låta Försäkringskassan erbjuda hjälp med drift av it.

– Det ger ytterligare ett alternativ vid sidan av egen regi och outsourcing där det finns säkerhetsaspekter och driften inte lämpar sig för outsourcing.

Hur går det ihop med lagen om offentlig upphandling?

– Där finns möjligheter att göra undantag för gemensam drift och köp inom en koncern, säger Ardalan Shekarabi.

– Men våra myndigheter är alldeles för oroliga för upphandlingsregelverket. Vi får inte vara mer katolska än påven – det finns ett stort handlingsutrymme för att anpassa sig efter de särskilda behov som Sverige har.

Han tycker att Sverige ofta tolkar EU-rätten mer restriktivt än andra länder inom EU.

– När jag tar upp de här frågorna med andra länder som Danmark eller Tyskland förstår de inte ens frågeställningarna. Det känns ibland som vi i Sverige har en egen EU-rätt som är lite hårdare än alla andras.

Det Digitaliseringsmyndigheten däremot kan tillföra när det gäller säkerhet är en trygg informationsförsörjning. En viktig del av arbetet är att bygga en digital infrastruktur.

Ardalan Shekarabi definierar det som “hanteringen av grunddata, struktur för utbyte av information, standardisering, gränssnitt, e-legitimation, kommunikation och så vidare”.

Men räcker de 200 miljonerna över tre år till allt detta?

– Ja, det räcker för myndigheten men det kommer att behövas mer resurser för att skapa en nationell digital infrastruktur, säger han.

En annan satsning i budgeten är öppna data – 60 miljoner kronor avsätts för att främja det arbetet.

– Där måste vi höja ambitionsnivån, i OECD:s utvärdering ligger vi näst sämst till. Så nu sätter vi igång det arbetet.

60 miljoner känns ju ändå inte så mycket med tanke på att Lantmäteriet äskat 130 miljoner kronor bara för att påbörja sin stora satsning på att släppa geodata – något som de räknar med kommer att kräva ännu mer anslag framöver?

– Det här är en satsning som kommer att behöva byggas ut. När det gäller just Lantmäteriet ligger det under Näringsdepartementet så det är inte min fråga men jag kan ändå beklaga att de inte kom hela vägen. Samtidigt går det att göra en hel del även med de medel vi nu avsatt.

Hans-Eric Holmqvist som utreder just styrningen av nationella digitala tjänster åt er har talat om att sätta en tidsgräns för när staten ska bli helt digital. Tycker du det är en bra idé?

– Ja, det är ett bra sätt att tänka. Men så länge som det finns människor som inte är med digitalt måste vi ha kvar rätten att komma åt handlingar och tjänster analogt. Det går heller inte att ha en digital förvaltning för allt om inte alla har möjlighet att ha en e-legitimation, säger Ardalan Shekarabi.

– Och det finns också ett starkt samband mellan det vi gör nu och att vi fortsätter satsa på att bygga ut en statlig närvaro i form av servicekontor där det finns möjlighet till fysiska möten när det behövs.

Annons

Bli kvalificerad IT-upphandlare. Upphandling24 arrangerar en populär utbildning under två dagar för dig som idag jobbar med upphandling, men vill bli kvalificerad IT-upphandlare. Läs mer här.

Läs mer: IT Ardalan ShekarabiDigitaliseringOutsourcingTransportstyrelsen

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Väntan till i höst på nya direktiv
  • Tar plats som hedersmedlem
  • Upphandlingsmiss för 26 miljoner
  • Lotten föll – vinnaren hoppade av
  • Tre poddar för hängmattan

Lediga jobb

Norrköpings kommun söker inköps- och upphandlingsassistent

Verksjurister inom upphandling till Svenska kraftnät

Senior upphandlare inom entreprenad – Telge Inköp

Senaste nyheterna

Väntan till i höst på nya direktiv
Tar plats som hedersmedlem
Norrköpings kommun söker inköps- och upphandlingsassistent
Upphandlingsmiss för 26 miljoner
Avtalsuppföljning med AI | 19 november
Verksjurister inom upphandling till Svenska kraftnät
Lotten föll – vinnaren hoppade av
Tre poddar för hängmattan
Nätverken sommarbanner
Utbildningar sommarbanner
Tunt facit för brottsbekämpning
EUSveriges önskelista till EU
Reder ut statistiken
För stor fil företagets fel
“Lång ledighet inte alltid bäst”
Otillräcklig avtalsuppföljning urholkar vitets roll 
Polisanmäls efter kajupphandling
Elbussar ritade om upphandling
StrömmerDelad info ska stoppa oseriösa
Begär svar om intern upphandling
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Vägen till vinnande anbud

Den 6 oktober 2026 möts leverantörer, experter och upphandlare på Anbudsdagen, en konferens för dig som vill vässa dina anbud. Upphandling24 har fått en pratstund med Sara Andersson Marmnäs, moderator och programansvarig för en fullspäckad inspirationsdag.

Mest visade inlägg

  • Tre poddar för hängmattan
  • Upphandlingsmiss för 26 miljoner
  • Lotten föll – vinnaren hoppade av
  • Tunt facit för brottsbekämpning
  • “Lång ledighet inte alltid bäst”
  • Sveriges önskelista till EU
  • Polisanmäls efter kajupphandling
  • Väntan till i höst på nya direktiv
  • Reder ut statistiken
  • Otillräcklig avtalsuppföljning urholkar vitets roll 

Läsarnas åsikter

Stefan : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Vän av ordning trycker på min kärnpoäng. Anbuden var inte lika, eftersom det ena uppenbarligen inte var seriöst menat när…
Vän av ordning : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Varför diskutera lottningen i detta fall istället för ett företag som lämnar anbud och som sen hoppar av pga "Företaget…
T.E : Polisanmäls efter kajupphandling
Ska bli oerhört intressant att se hur detta utvecklas. Ansvarig projektledare har skrivit en rapport som bifogades till ett ärende…
Stefan : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Mja, att "upphandling fungerar" på det sättet är visserligen fakta, men i vilken typ av affärer är lottning en vettig…
Gammal i gamet : Sveriges önskelista till EU
Varje gång vi får ett nytt direktiv som implementeras under parollen "det ska bli enklare" så blir de mer komplext.…
M : Sveriges önskelista till EU
Alltid välkommet med förenklade regelverk och mindre administration. Lite ironiskt blir det trots allt att regeringen efter eget misslyckande passar…
Jenny : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Lottning är en både rimlig och rättvis väg ut om anbuden inte går att särskilja på annat sätt. Jag hoppas…
Inköpare : UHM missade att rapportera
Håller med ovanstående fullt ut. Vi alla på den inköpsenhet jag jobbar på kämpar med att komma igenom tendsigns annonseringsmodul.…
Ellen Westberg : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Oerhört viktigt! Tack Misha!
Lena wannefors : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Superviktigt !!! Låt oss göra ett medborgarärende av detta ! Ett upprop som lämnas över till ?, Riksdag, Regering !!!!…

Höstens kurser

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 20-21 okt
  • AI för upphandlare | 5 nov
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 10-11 nov
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 12 nov
  • Robusta IT-avtal | 17 nov
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 18 nov
  • Leda upphandlingar effektivt | 25 nov
  • Dialogförfaranden | 26 nov
  • LOU på två dagar | 2-3 dec