Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Vittnar om snåriga dokument

Att som anbudsgivare greppa vad som efterfrågas i en upphandling är inte det lättaste. Stina Haglund, serieentreprenör från Örnsköldsvik, vet hur svårt det kan vara att ta sig igenom djungeln av dokument.

| 2023-10-03
Foto: Mostphotos och Sparbanken Nord

Att upphandlingsdokument ska vara tydliga och locka många anbudsgivare låter som en självklarhet.

Men i praktiken kan informationen vara allt annat än enkel att ta till sig. Ibland är det svårt att ens greppa vad inköpet avser.

Det vittnar Stina Haglund, som driver flera bolag med bas i Örnsköldsvik, om.

Via e-avrop fick hon ögonen på Sundsvalls kommuns upphandling av utbildning inom HR.

– Den skulle jag vilja ställa upp på, säger Stina Haglund när ser att jämställdhetsintegrering är ett av sju utbildningsområden som upphandlas.

Sedan börjar en snårig jakt på fakta om hur omfattande utbildningen är och vilka krav som ställs.

–  Ska jag läsa under administrativa föreskrifter, allmänna villkor eller avtal, säger Stina Haglund i en film hon lagt ut på sociala medier (se nedan).

Hon scrollar igenom det 20 sidor långa avtalet. Fortfarande ingen information om vad uppdraget går ut på, konstaterar hon och tittar i stället igenom de 11 sidor långa administrativa föreskrifterna.

– Jag vet inte ens om jag vill vara med än, utbrister hon frustrerat.

Ett prisformulär avslöjar till slut att det verkar handla om en fyra timmar lång utbildning vid ett enda tillfälle.

– Jaha, så är det kanske, säger Stina Haglund och gör sedan det “specialtrick” hon behövt göra flera gånger tidigare.

Hon börjar fylla i de obligatoriska upphandlingsdokumenten för att se om det kan ge henne mer information.

– Ja, det gäller bara ett tillfälle och fyra timmar, konstaterar Stina Haglund och tillägger:

– Det här är inget unikt för Sundsvalls kommun, alla upphandlingar jag tittar på har det här upplägget. Det är jättesvårt att veta vad de vill att man ska leverera.

Så hur slutade det, lämnade du in något anbud?

– Nej, det gjorde jag inte, säger Stina Haglund.

Entreprenören Stina Haglund vittnar om hur svårt det kan vara att greppa vad en offentlig upphandling egentligen avser.

Läs mer: AnbudsgivareByråkratiUpphandlingsdokument

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

8 kommentarer på "Vittnar om snåriga dokument"

  1. Jimmy Andersson skriver:
    3 oktober, 2023 kl. 12:01

    Tråkig att våra upphandlingsunderlag upplev som svåra att förstå.

    Om intresse finns så är jag öppen för dialog ur ett allmänt perspektiv för att lyssna in upplevelser och synpunkter.

    Att upphandla är en föränderlig process och vi arbetar med målsättning att våra processer både ska vara och upplevas tydliga och enkla och i det jobbet är marknads åsikter ytterst viktiga.

  2. Miaman skriver:
    3 oktober, 2023 kl. 13:15

    Nu har jag inte granskat underlaget på den aktuella upphandlingen, men generellt: Om upphandlande myndigheter slutade upphandla med elektroniska medel = bifoga dokument i olika office/PDF-format och splittra upp sina underlag på olika filer och filformat och istället började nyttja sina elektroniska upphandlingssystem och använda strukturerade digitala dokument så tror jag att vi skulle komma en bra bit på väg med att lösa det här problemet. Inte för att ett bra upphandlingssystem är ett hinder för att genomföra dåliga upphandlingar, men med ett bra upphandlingssystem blir det lättare att genomföra bra upphandling, bara man vill och vågar utnyttja systemens digitala stöd.

  3. GUP skriver:
    3 oktober, 2023 kl. 14:19

    Det är ju väldigt beklagligt att det återkommande framförs från potentiella anbudsgivare att det är orimligt svårt att få ett grepp om affärens innehåll och ungefärliga ekonomiska omfång. Jag har ett enkelt förslag på lösning: låt oss införa ytterligare ett dokument! Och låt oss kalla det “Inbjudan att göra affärer med [upphandlande myndighet]”. På max 1st A4-sida presenteras här den elementära information som en anbudsgivare kan tänkas behöva för en första kvalificering av om upphandlingen är av intresse – tänk upphandlingsföremål, ekonomiskt omfång eller historisk inköpsdata, tidplan och utvärderingsmodell.

  4. Roger skriver:
    4 oktober, 2023 kl. 12:45

    Håller med Miaman. Är inte problemet i det här specifika exemplet just upplägget och användargränssnittet hos verktyget E-avrop?

  5. Senior skriver:
    5 oktober, 2023 kl. 14:06

    Intressanta kommentarer, men det finns alltid orsaker till varför det upplevs svårt för anbudsgivare att lämna anbud.
    I många fall så är upphandlarna alltför teoretiska och saknar känsla för affären och låser sig i många juridiska termer, i syfte att försöka få underlagen idiotsäkra i en överprövningsprocess. E-avrop är det enda system som har bredd, allt från strategisk hantering av upphandlingen till det operativa inköpet. Dessutom finns möjligheten att nyttja strukturerade dokument och en hel del andra möjligheter till att göra underlag som är superenkla att hantera för anbudsgivare. Sundsvalls Kommun har nog tappat en del styrfart sedan de hade en upphandlingschef med djup kunskap i både strategiska processer och affärsmodeller.
    Alla upphandlare pratar om den goda affären och strategisk utveckling, men få gör verkstad av detta. Det finns undantag och de kommer långt på kort tid.
    Jag tycker synd om de anbudsgivare som måste lägga timtal på en upphandling som kanske, men bara kanske leder till ett kontrakt.
    Till er upphandlare, tänkt alltid på de 5 principerna, upprätta enkla och proportionerliga underlag och glöm inte den 6:e principen, konkurrens.
    GUP har ett lysande förslag om max en A4..

  6. Bo skriver:
    9 oktober, 2023 kl. 10:37

    Intressant när man ser vad olika infallsvinklar i den offentliga affären kan ställa till det i onödan.
    Jag har snabbgranskat underlagen och kan konstatera att dokumentationen är mycket tydlig och väl genomarbetad. Tydligt fokus på transparens, likabehandling och proportionalitet. Redan i annonsen ser man att det är frågan om ett ramavtal för en längre period, vilket då innebär att exakta uppdrag inte är känt vid annonseringstillfället. Det är till och med så att upphandlingen är uppdelad i flera grupper (helt enligt regelboken) som ska syfta till att öka möjligheten för små och medelstora företag att kunna lämna anbud. (Sundsvalls Kommun är erkänt duktiga på affärsmässiga upphandlingar).
    Vad kan man som leverantör göra för att det ska bli lättare att ta del av den offentliga kakan? I alla fall Örnsköldsvik Kommun och Kramfors Kommun jobbar aktivt med anbudsskolor, liksom organisationen Företagarna. Sedan finns med jämna mellanrum företagsfrukostar som man som företagare kan delta på och där brukar kommande upphandlingar redovisas. Det finns också ett stort antal privata konsulter som kan stötta orutinerade företagare som skulle vilja göra affärer med offentlig sektor och som i många fall kan reda ut de eventuella frågetecken som finns. Vi ska inte glömma att LOU är en lag som ger trygghet till anbudsgivarna att affärer sköts på ett schysst sätt och det är ingen självklar rättighet att få ett offentligt kontrakt utan man ska uppfylla de krav som ställts både på leverantör och vara/tjänst, allt för att skattemedel inte ska gå till oseriösa företag.
    E-avrop är mycket logiskt uppbyggt och gör det enkelt för anbudsgivare att lämna anbud bara man följer de 3 enkla steg som finns beskrivna.
    Till er leverantörer som känner osäkerhet – kontakta i första hand ansvarige upphandlare så får ni det råd och stöd ni behöver för att kunna skaffa er uppfattning om den aktuella upphandlingen är något för er. Lycka till med er anbudsgivning.

  7. Johan skriver:
    12 oktober, 2023 kl. 10:51

    Det SKA vara svårt, det handlar om skattepengar. Och hur lång tid tog det i klippet innan hon hittade infon, ca 4 minuter? Kom igen..

  8. Knastertorr skriver:
    13 oktober, 2023 kl. 08:44

    Hon spelar dum, men det är oftast en bra taktik och som upphandlare måste vi vara beredda på konstruktiv kritik
    Eftersmaken blir trots allt fadd. Vi har olika verkligheter att förhålla oss till och det tycker jag att man borde kunna inse om man nu har för ambition att få exempelvis Sundsvalls kommun som kund. En kommun är lite mer komplex och svårstyrd än ett konsultbolag med make/maka som styrelsesuppleant , därav dokumentations raseriet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Granskar kampen mot korruption
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Hoppfull om betyg
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026