
Moderaterna och Sverigedemokraterna var tidigt ute med kritiken och krav på att avbryta upphandlingen.
Socialdemokraterna, som styr regionen genom en fyrpartikoalition, hakade på i fredags.
– Den omsättningsgräns som ställs som krav i nuvarande upphandling anser vi vara omotiverad och riskerar att utestänga mindre, men välkvalificerade, aktörer från att delta i anbudsförfarandet. säger Abbe Ronsten, socialdemokratisk ordförande i kollektivtrafiknämnden, i ett pressmeddelande.
Region Dalarna har krävt en årsomsättning på minst en miljard kronor, tre år i rad. Det skulle utestänga även relativt stora trafikföretag i Dalarna som Västanhede i Avesta och inte ens i samverkan skulle företagen klara omsättningsgränsen.
Upphandlingen diskuterades av politikerna i kollektivtrafiknämnden förra veckan. I ett mejl till redaktionen betonar Abbe Ronsten att nämnden inte äger frågan, men han tror att omsättningskravet kommer att justeras och nämner en politisk styrgrupp som kommer att diskutera ärendet i morgon, onsdag.
Abbe Ronsten skriver att det finns en tydlig vilja inom majoriteten att göra en justering ”och då det även finns samma vilja från oppositionen, så utgår jag ifrån att det kommer att bli en ändring”.
Sverigedemokraterna har föreslagit en sänkning av omsättningsgränsen till 400 miljoner kronor och hävdat att nuvarande nivå fastställts på tjänstemannanivå ”med oklar eller svagt underbyggd motivering”.
Upphandling24 har gett Region Dalarnas tjänstemannaorganisation möjlighet att besvara kritiken och ge en bakgrund till omsättningskravet. Regionens pressenhet har svarat att man stämt av med upphandlingsenheten samt kollektivtrafikförvaltningen:
”Den kan inte kommentera ett pågående upphandlingsprojekt. All kommunikation sker via Region Dalarnas upphandlingsverktyg Mercell Tendsign.”, skriver pressansvarig på regionen i ett mejl.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer