Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Fortsättningskurs IT-upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

”EU-domstolens praxis övertolkas!”

DebattEnligt Vårdföretagarna måste reserverade upphandlingar ge ett lika bra resultat som en icke-reserverad upphandling för att inte strida mot LOU. Detta anser man följer av begreppet ”budgetmässig effektivitet”. Enligt Mathias Sylvan övertolkar Vårdföretagarna EU-domstolens praxis.

| 2024-05-27
Mathias Sylvan.

I ett brev till Sveriges Kommuner och Regioner, SKR, påstår Vårdföretagarna att reserverade upphandlingar för idéburna organisationer ”endast får ske inom mycket begränsade ramar”. Bara om man kan ”visa att budgetmässig effektivitet faktiskt uppnås” är en reserverad upphandling tillåten.

Detta anser Vårdföretagarna följer av EU-domstolens praxis, en dom från Efta-domstolen och en dom från Oslo tingsrätt.

Begreppet ”budgetmässig effektivitet” återfinns i EU-domstolens praxis, i till exempel Spezzino (C-113/13) och ASADE I (C-436/20). Vårdföretagarna förefaller tolka dessa domar så att en reserverad upphandling måste ge ett lika bra ekonomiskt resultat som om upphandlingen inte hade reserverats.

Möjligen menar Vårdföretagarna till och med att det ska komma in lika många anbud vilket blir svårt eftersom det ligger i själva definitionen av en reserverad upphandling att man inte kan förvänta sig lika många anbud.

Redan magkänslan säger därför att Vårdföretagarna gör sig skyldiga till en övertolkning. Detta gäller både vad som enligt EU-domstolen är ”budgetmässig effektivitet” liksom möjligheterna att få göra reserverade upphandlingar.

Den svenska lagstiftarens avsikt är ju att den nya bestämmelsen ska få genomslag (Prop. 2021/22:135, s. 37). Då kan det inte rimligen vara så att reserverade upphandlingar ”endast får ske inom mycket begränsade ramar”.  

Men Vårdföretagarna påstår sig ha stöd i rättspraxis, bland annat en dom från Oslo tingsrätt där en reserverad upphandling av demensvård underkändes eftersom den, enligt tingsrätten, inte medförde ”budgetmässig effektivitet”. Enligt den norska bestämmelsen i § 30-2a i forskrift om offentlige anskaffelser måste nämligen en reserverad upphandling för ideella organisationer leda till ”budjetmessig effektivitet”.

Domen är överklagad. Ett annat skäl att inte låta sig skrämmas av Vårdföretagarna är att den svenska bestämmelsen inte innehåller något krav på ”budgetmässig effektivitet”. Utredningen föreslog det, men regeringen höll inte med.

Enligt regeringen tillförde inte ”budgetmässig effektivitet” något utöver kraven på att den idéburna organisationen skulle ha ett allmännyttigt syfte och inte eftersträva någon vinst (Prop. 2021/22:135, s. 38). Regeringen ville dessutom att bestämmelsen skulle vara enkel att tillämpa varför svårtolkade begrepp som ”budgetmässig effektivitet” borde undvikas.

Det kan tilläggas att ”budgetmässig effektivitet” inte heller finns i EU:s direktiv om offentlig upphandling. Det är till exempel inte ett krav att en reserverad upphandling för skyddade verkstäder och sociala företag måste leda till budgetmässig effektivitet. Inte heller i artikel 77 om reserverade upphandlingar för personalkooperativ finns något sådant krav.

Anledningen till att ”budgetmässig effektivitet” ändå nämns i EU-domstolens praxis är att vissa medlemsstater har detta i sina egna lagar. Av EU-domstolens fasta praxis framgår att medlemsstaterna har ett stort utrymme att bestämma hur sociala tjänster får tillhandahållas samt att detta även innefattar en rätt att reservera upphandlingar av sociala tjänster för icke-vinstsyftande organisationer.

Särbehandling av icke-vinstsyftande organisationer kan för övrigt också ske på andra sätt. I Ambulanz Glökner (C-475/99) hade den tyska delstaten Rheinland-Pfalz infört ett monopol för icke-vinstsyftande organisationer att tillhandahålla sjukvårdstransporter.

I spansk, italiensk och norsk lag finns alltså ett krav på ”budgetmässig effektivitet”. I Sverige har vi valt att inte ha det. Enligt 19 kap. 25 a § LOU ska organisationen ha ett allmännyttigt syfte, inte kontrolleras av det allmänna och inte göra några värdeöverföringar till andra än registrerade idéburna organisationer eller till forskning. Något lagkrav att upphandlingen dessutom ska leda till ”budgetmässig effektivitet” finns inte.

Det går inte heller att utläsa av direktivet att ett krav på ”budgetmässig effektivitet” skulle vara en förutsättning för att få ha reserverade upphandlingar av sociala tjänster. Av direktivet framgår att redan omsorgen om icke vinstdrivande organisationers karaktär är ett tillräckligt skäl för att få ha reserverade upphandlingar och undantag för akuta ambulanstjänster (Direktiv 2014/24/EU, skäl 28).

Direktivet uppställer alltså inte något krav på att den reserverade upphandlingen måste leda till ”budgetmässig effektivitet”. Men Vårdföretagarna (liksom tingsrätten i Oslo) övertolkar dessutom innebörden av detta begrepp. Med ”budgetmässig effektivitet”, när begreppet förekommer i EU-domstolens och Efta-domstolens praxis, avses inte att en enskild upphandling måste ge ett visst resultat. Med ”budgetmässig effektivitet” avses att systemet i dess helhet är budgetmässigt effektivt.

Medlemsstaterna får alltså reservera upphandlingar, till exempel när syftet är att uppnå ett system i ekonomisk jämvikt där välfärdstjänster tillhandahålls med samma kvalitet och tillgänglighet oavsett var i landet invånarna bor.

Det är med andra ord tillåtet att ha reserverade upphandlingar för att motverka så kallad cherry-picking där de kommersiella aktörerna tar de lukrativa kontrakten i de ekonomiskt lönsamma storstäderna men lämnar de olönsamma uppdragen i glesbygden åt de idéburna organisationerna.

Det ska tilläggas att frågan i vilken utsträckning LOU tillåter reserverade upphandlingar endast har relevans för välfärdstjänster som är ekonomiska enligt EU-rätten, att välfärdstjänster som är icke-ekonomiska helt faller utanför LOU samt att det med jämna mellanrum kommer signaler om att uppfattningen att skattefinansierade välfärdstjänster är ekonomiska är felaktig (”HFD har fel!” – Upphandling24). Det är en mindre skandal att den svenska tillämpningen – trots domar som Dôvera (C-262/18 P och C-271/18 P), ASADE I och Casa Regina (T-223/18) – får fortgå nästan helt utan debatt eller ifrågasättanden.

Mathias Sylvan


Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på ann-louise@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Dalatrafik backar från miljardkrav

När Dalatrafik upphandlade kollektivtrafik var kravet att leverantörerna skulle omsätta minst en miljard kronor om året. Efter hård kritik har kravet nu sänkts till 400 miljoner kronor.

Upphandling tar plats i Almedalen

Nu är Almedalsveckan i Visby i gång. Ett 30-tal av årets evenemang har koppling till upphandling. Elva av dem går att följa digitalt.

Backa inte – ställ krav på oss!

Debatt

Vi behöver strängare klimatkrav för att realisera en mer hållbar utveckling av vår svenska byggindustri. Bygg- och fastighetssektorn står för över 22 procent av Sveriges totala utsläpp av växthusgaser i dag. Det kan inte få fortsätta – så ställ tydliga och mätbara krav på oss, skriver Lindbäcks vd Stefan Lindbäck i ett öppet brev till bostadsminister Andreas Carlson.

“Fel slå ihop Digg och PTS”

De negativa effekterna av att slå ihop Myndigheten för digital förvaltning med Post- och telestyrelsen väger tyngre än de positiva. Det anser Konkurrensverket som i sitt remissvar varnar för ökad rollkoncentration och risk för intressekonflikter.

Färre väljer valfrihetssystem

Den nedåtgående trenden för valfrihetssystem fortsätter. Det senaste året har antalet minskat från 451 till 437, enligt statistik från Upphandlingsmyndigheten.

Låg kickback blir något högre

Efter flera år av gradvisa sänkningar väljer Sinfra att höja sin kickback med 0,2 procentenheter till 0,9 procent från 1 juli.

Lediga jobb

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare till MSB

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Inköpare till MSB

Senaste nyheterna

Dalatrafik backar från miljardkrav
Upphandling tar plats i Almedalen
Backa inte – ställ krav på oss!
“Fel slå ihop Digg och PTS”
Färre väljer valfrihetssystem
Låg kickback blir något högre
Mångfald och AI trendar på Anbudsdagen
Mössan på med kommunala köp
Sara Baeckmark“Namnet speglar kulturen”
Kommunen segrare i Värnamotvist
Dalauppror mot miljardgräns
Skanskas låga pris godkänns
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare till MSB
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapInköpare till MSB
Synar korruption vid upphandling
Välkomnar försörjningsavtal
“Ta mer risk, upphandlare”
TranåsOmtag i Tranås efter KKV-kritik
Tyck till om uppföljning
Drömmer om kortare arbetstid
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Skanskas låga pris godkänns
  • Synar korruption vid upphandling
  • “Namnet speglar kulturen”
  • Mössan på med kommunala köp
  • Låg kickback blir något högre
  • Välkomnar försörjningsavtal
  • Upphandling tar plats i Almedalen
  • Kommunen segrare i Värnamotvist
  • Dalauppror mot miljardgräns
  • Varnar för saboterade upphandlingar

Läsarnas åsikter

Marianne Hammarström : Skanskas låga pris godkänns
Håller med Anna. Det är ett skämt för oss upphandlare också. Varför ska vi lägga tid på att utredda om…
Monica : Mössan på med kommunala köp
Är detta verkligen något en kommun ska ägna sig åt? Fint syfte såklart men är det en kommunal angelägenhet att…
Peter : Skanskas låga pris godkänns
Gärna en uppföljande kommentar ifrån Jkpg kommuns jurist som, mer eller mindre, förmätet lät uttala: "för mig handlar det om…
Anna : Skanskas låga pris godkänns
Det känns som ett spel för gallerierna det här med onormalt låga priser. I verkligheten händer ju ingenting. Det går…
Karoline Holmberg : ”Från pärm till skärm”
Jag skulle snarare säga att man behöver analysera e-handelslösningarna för att se vilka av dem som är lämpliga för vilken…
Arian Dushku : När skattekontot visar leverantörsproblem
Hej Andreas, Tack för dina ord och din fråga! Skattekontot kan berörd leverantör beställa via Skatteverket. Be dem ange erat…
Linus Jeppsson : ”Från pärm till skärm”
Håller med Erik ovan. Det är tyvärr inte riktigt allt som lämpar sig för elektronisk beställning. Medan de flesta varor…
Andreas : När skattekontot visar leverantörsproblem
Tack Arian för bra artikelserie. Men hur får man smidigt tillgång till skattekontot?
Erik : ”Från pärm till skärm”
Det bör göras en utredning om vilka varor och tjänster som inte lämpar sig för e-beställning, om detta inte likställs…
Miaman : ”Från pärm till skärm”
Det var sannerligen på tiden! :D
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Mångfald och AI trendar på Anbudsdagen

Vill du veta hur du undviker onödiga anbudsmissar och hur AI kan underlätta i anbudsprocessen? Är du dessutom nyfiken på hur kulturell mångfald är något du kan dra nytta av i anbudsarbetet? På Anbudsdagen den 14 oktober på Bygget i Stockholm samlas leverantörer från hela Sverige till en heldag för att lyssna till experter som delar med sig av tips och insikter för att göra fler och bättre offentliga affärer.

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • AI för upphandlare | 27 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025
  • Fortsättningskurs IT-upphandling | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Tillämpat krav som inte uttryckligen framgått
  • Hetaste rättsfallen från första kvartalet
  • Mer restriktiv bedömning av avvikelser?
  • Bakläxa om utredningsansvar
  • Juridisk rapport om miljömärkning i upphandling
  • Förtroendet för rättskipningen riskerar att urholkas
  • Förslag 3: Ta bort verksamhetskriteriet i Hamburg-undantaget
  • Inga krav som inte uttryckligen följer dokument
  • Förslag 2: Gör teckal-undantaget mer lättläst
  • Hur allvarligt fel krävs för uteslutning?

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »