Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Konkurrensverket avskriver uppmärksammat HVB-fall

Det uppmärksammade fallet där Karlskrona kommun tog beslutet att direktupphandla HVB-platser för över 80 miljoner kronor har granskats av Konkurrensverket och skrivs nu av. Motiveringen är att direktupphandlingen kan vara förenlig med LOU.

| 2017-02-09

Hösten 2015 var många kommuner tvingade att lösa flyktingsituationen med akuta åtgärder. Bland annat skulle HVB-platser till ensamkommande barn ordnas fram i stor omfattning.

Enligt SVT gick det så snabbt i Karlskrona kommun att en enskild tjänsteman tecknade två avtal med ett HVB-företag som tidigare inte använts av kommunen utan att göra en offentlig upphandling.

Den direktupphandling som Karlskrona kommun gjorde av HVB-platser kostar kommunen 40.000 kronor per dag. Trots tomma platser ser upphandlingen ut att ha följt praxis vid upphandling, enligt vad kommunens upphandlingschef ska ha uppgett för Blekinge Läns Tidning.

Upphandlingsmyndighetens rekommendationer anger att det går att direktupphandla av nödvändiga varor och tjänster vid akuta situationer.

Ingrid Hermansson (C) ordförande i socialnämnden vill klargöra att de dryga 80 miljoner som avtalen gäller ersätts av Migrationsverket. Hon menar också att HVB-platserna är billigare än tidigare lösningar för de ensamkommande flyktingbarnen samt att tjänstemännen hanterat ärendet utomordentligt bra.

Efter att Konkurrensverket fick ett tips om att Karlskrona kommun hade direkttilldelat ett avtal om HVB-platser för ensamkommande barn (HVB är en förkortning av hem för vård eller boende) har de granskat kommunens avtal.

Verket har kommit fram till att, trots att avtalen omfattade mer än det omedelbara behovet, kan kommunens direktupphandling vara förenlig med lagen om offentlig upphandling, LOU.

Enligt Konkurrensverket gäller huvudregeln att den upphandlande myndigheten alltså endast får teckna avtal som täcker det omedelbara behovet, det vill säga behov under den tid det tar att genomföra ett annonserat förfarande plus 90 dagar. Det finns ingen regel i ÄLOU som säger att mer än en leverantör måste erbjudas att lämna anbud så länge det finns en leverantör som erbjuder sig att teckna ett avtal som till längd och omfattning inte täcker mer än det omedelbara behovet.

“Enligt vår mening kan undantag göras från huvudregeln om den upphandlande myndigheten inte lyckas träffa avtal som täcker endast det omedelbara behovet. Vissa krav måste i sådana fall kunna ställas på myndigheten. För det första bör myndigheten på lämpligt sätt skaffa sig kännedom om utbudet av den efter- frågade tjänsten. På detta sätt får myndigheten reda på vilken leverantör som kan erbjuda det kontrakt som närmast motsvarar det omedelbara behovet.

För det andra bör myndigheten göra vad den kan för att förhandla ner avtalets omfattning till att komma så nära det omedelbara behovet som möjligt.

Kraven på att vid en direktupphandling skaffa sig kännedom om utbudet av den direktupphandlade tjänsten samt ansträngningar vid förhandlingsbordet måste ställas i relation till bland annat den tid den upphandlande myndigheten har till sitt förfogande. Det bör understrykas att myndigheten ska dokumentera sina åtgärder på ett sådant sätt att den kan visa att dessa krav uppfyllts”, skriver Konkurrensverket i sitt beslut (pdf).

Slutligen skriver verket att: “Vi finner inte skäl att ifrågasätta riktigheten av de uppgifter ni har lämnat in. Då era uppgifter talar för att undantaget för synnerlig brådska är tillämpligt fortsätter vi inte vår utredning utan skriver av ärendet”.

Läs mer:

Direktupphandlade platser står tomma – kostar 40 000 kronor per dag

Hävdar att praxis följdes när HVB-platser direktupphandlades

Annons

Vill du bli bättre på att projektleda upphandlingar?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning med fokus på att projektleda upphandlingar. Du lär dig välbeprövade metoder för att lyckas leda projekt i hamn på rätt tid. Läs mer om utbildningen här.

Läs mer: Direktupphandling

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skola ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Avtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Region StockholmAvtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skola ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026