Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Med affärsintresse för att förhandla

Glädje och affärsnytta i förening präglar Lennart Borghagens syn på förhandlingar som en del av upphandlingsprocessen. Fallgropar finns, men går att undvika med planering och kunskap.

| 2019-10-30

-Jag vurmar för att förhandla och för mig är det en rolig och intressant del av hela upphandlingsprocessen. Spänningsmomentet i förhandlingsläge är speciellt och inriktningen att genom en förhandling komma fram till en lösning som blir bättre för båda parter är givande, säger Lennart Borghagen med en bakgrund som inköpsdirektör och med lång vana av förhandlingar i både näringsliv och offentlig sektor.

Även med den äldre LOU:s begränsade möjligheter till förhandlingar använde sig Lennart Borghagen så mycket som möjligt av det utrymme som fanns för att förhandla.

-Med den aktuella LOU finns ett betydande rättsligt utrymme för att använda sig av ett förhandlat förfarande och det är nedslående att se att den möjligheten nyttjas i mindre än tio procent av alla upphandlingar. Inom LUF:s tillämpningsområde är förhållandet närmast det omvända med förhandlingar som en naturlig och viktig del i en stor majoritet av dessa upphandlingar. Visserligen ger LUF möjlighet att främja förhandlingar, men skillnaden borde ur affärsaspekt inte behöva vara så stor, säger Lennart Borghagen.

Vad tror du är orsaken?

-Den osäkerhet om vilka förhandlingsmöjligheter som finns bland många upphandlare har säkert stort betydelse. Både att man inte identifierat det rättsliga utrymme som numera finns och att man på grund av bristande erfarenhet känner sig osäker på den egna förmågan att förhandla. Därutöver kan man anta att man också väger in en eventuellt viss ökad risk för överprövningar.

Att tidsmässigt jäkta fram förhandlingar ser Lennart Borghagen som den kanske största risken att inte lyckas med sina förhandlingar. Detta gäller både i förberedelser inför förhandlingsstart och sedan under själva förhandlingsprocessen.

-Du kan aldrig i förväg vara säker på vilken riktning en förhandling tar. Detta blir en del av själva spänningsmomentet. Därför ställs stora krav på att vara så väl förberedd som möjligt för att kunna hantera olika förhandlingssituationer.

-Själva förhandlingen genomförs ofta i ett antal omgångar varemellan man behöver pausa för att utreda olika aspekter och hämta in kunskap. Detta kräver tid och att försöka pressa fram en lösning på kort tid blir sällan bra.

Lennart Borghagen tycker också att många ser på förhandlingsmomentet med fel inställning.

-Det är mycket bättre att försöka sätta sig in i motpartens situation än att se förhandlingen som en kamp mellan att bli vinnare eller förlorare. Med ett bra förhandlingsresultat kan båda parter gå ur förhandlingen som vinnare. Och jag kan även se att förhandlingsmomentet i sig har ett värde för att uppnå en bättre relation med leverantören – förhandlingen utgör en form av trovärdighetskontroll som gynnar affärsrelationen.

Det gäller samtidigt att kunna uppträda enigt från beställarsidan. Olika budskap från samma förhandlingspart skapar annars förvirring.

-Därför är det viktigt att man som beställare reder ut alla frågor internt innan man går till en förhandling.

Hur kan en ovan förhandlare undvika nybörjarmisstag?

-Tveka inte att ta hjälp av någon som har förhandlingserfarenhet. Utifrån detta läge kan man successivt lära sig att förhandla alltmer självständigt. Jag anser att man för ofta tvekar att anlita extern förhandlingskompetens i kommersiella eller tekniska frågor. Av någon outgrundlig anledning verkar detta inte vara riktigt accepterat i vår svenska affärskultur, till skillnad från att det är allmänt accepterat att vid behov anlita teknisk konsultkompetens i upphandlingssammanhang.

Läs mer: FörhandlaFörhandlat FörfarandeLennart Borghagen

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026