Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Start för digital årskonferens

Lena Micko antyder omfattande förslag kring olika regelförenklingar och ett nytt nätverk som inleder med kategoristyrning som ”pilotområde”. Det framkom när SOI:s digitala årskonferens startade.

| 2021-03-17
Thomas Wedegren och Carina Mattsson Sandberg från SOI-styrelsen.

Regeringen siktar på att bli färdig med två lagrådsremisser för offentlig upphandling till sommaren, meddelade civilminister Lena Micko som konferensens invigningstalare.

Regeringsförslagen om smidigare överprövning, nu som utkast till lagrådsremiss med 31 mars som sista datum för remissvar, har fått kritik för ett snävt fokus på preklusionsfrister och skyndsamhetskrav i domstol.

Med förenklingsutredningens förslag är situationen annorlunda, enligt Lena Micko. Remissinstanserna har överlag varit positiva och ett intensivt arbete pågår nu inom Regeringskansliet för att utforma slutliga förslag.

-Några av utredningens förslag är särskilt intressanta och det gäller möjligheter till dialog mellan myndigheter och leverantör, täckningsköp för att tillgodose angelägna behov under överprövning samt att fler upphandlingar av sociala tjänster och andra särskilda tjänster ska kunna reserveras, sade Lena Micko.

SOI-ordföranden Martin Kruse undrade som moderator om det tänkta skyndsamhetskravet för domstolshandläggning verkligen kommer att göra skillnad eftersom upphandlingsmål redan har förtur i dag.

-Det har ändå betydelse att uttrycka det tydligt genom krav på skyndsamhet. Även om det inte ser så tokigt ut med den genomsnittliga handläggningstiden i dag så kan ett mål i vissa fall ta upp till ett och ett halvt år. Med ett skyndsamhetskrav ska upphandlande myndigheter och leverantörer kunna förvänta sig svar skyndsamt, menade Lena Micko.

En ny modell för erfarenhetsutbyte och nätverkande inom SOI presenterades av styrelseledamöterna Carina Mattsson Sandberg och Thomas Wedegren.

Till en början rullas konceptet ut på försök under 2021 med kategoristyrning som tema. Digitala utbildningsträffar varvas med dialog mellan deltagarna.

-Vi kommer nu att genomföra en pilotomgång med start i början av maj och uppdelat på tre programtillfällen. Två organisationer per tillfälle kommer då att dela med sig av erfarenheter kring kategoristyrning och vi tror att det är ett passande programområde att inleda med utifrån att vissa kommit långt på det området, andra befinner sig i en uppstartsfas och många vill lära sig mer, berättade Carina Mattsson Sandberg.

Täby kommun, Göteborgs Stad, FMV, VGR, Nacka kommun och Trafikverket är de organisationer som valts ut för att delge erfarenheter från arbete med kategoristyrning.

Läs mer: KategoristyrningLena MickoMartin KruseSOI årskonferens

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Sidbyte skakar om i Säter

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026