Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Svenska modellen skapar dynamik

I skuggan av finans- och bankkriser finns det anledning att påminna om poängen med en marknadsekonomi.

| 2009-01-27

Så här i skuggan av finans- och bankkriser finns det anledning att påminna om poängen med en marknadsekonomi.

Marknad innebär fri konkurrens och tävlan mellan producenter och konsumenter. De gamla etablerade företagen ska hela tiden känna flåset i nacken från utmanare. Företag ska utmanas och falla samman om de inte pallar trycket.

Ur det här perspektivet är konkurrens och konkurs välsignelser. Den moderna marknadsekonomins skyddshelgon är Joseph Schumpeter, vars ideal var en ekonomisk ordning som präglades av ”skapande förstörelse”.

Statens uppgift blir därmed att försöka hålla trösklarna in på marknaderna så låga som möjligt för utmanande företag. Entreprenörerna ska ha så stora möjligheter som möjligt att slå sig in och ta kamp mot etablissemanget.

Alternativet till den här dynamiska och turbulenta ordningen är en dirigerad ekonomi där varje förändring kräver noggrann planering och förankring. Den planekonomiska ordningen släpper inte en jävel över bron som inte har klara papper med vederbörliga myndigheter.

I teorin låter det förstås bättre att planera nya teknologiskiften så att vi slipper en massa slöseri med resurser. Men tyvärr har det visat sig att den typen av stabila utvecklingsprojekt har en tendens att gå käpprätt åt helvete.

Hur är det då med den marknadsekonomiska turbulensen på det område som domineras av offentlig sektor? Borde inte ”skapande förstörelse” också gälla dagis, skolor, parkskötsel och äldreomsorg?

Här har svaren varierat lite beroende på vem vi har frågat.
Några har efterlyst en fri marknad på alla områden. Om det finns ett behov av vård, skola och omsorg kommer också entreprenörerna att skapa alternativ även för det. De som levererar något dugligt blomstrar, andra går under. Och kunderna följer efter.

Andra har sagt sig vilja ha en total statlig reglering av det som ligger människor närmast in på skinnet. Företagen kan konkurrera om tvålmärken och överrockar, men ge tusan i att utnyttja att barn behöver utbildning eller att senildementa har behov av hjälp.

Kampen mot de här ytterligheterna är som tydligast när det gäller sjukvården. Några tycker att det är självklart att en bra medicinsk innovation ska kunna rasslar ner i skaparens fickor i form av pengar. Andra tycker att det är vämjeligt att kunna tjäna pengar på att folk blir sjuka.

Den svenska modellen har blivit en sådan här lagomkompromiss mellan de här ytterligheterna.
Medborgarna i ett marknadsekonomiskt samhälle måste ha en grundläggande privat trygghet. Turbulensen i näringslivet är helt i sin ordning, men ska inte tillåtas smitta trygghetssystemen. Vi kan stå ut med att tandkrämsföretaget går i konkurs, men inte att våra barns skola gör det.

För det första kommer folk i en sådan ordning att acceptera dynamiska förändringar om de vet att de har sin välfärd hyggligt säkrad genom ett offentligt system. Den skapande förstörelsens konsekvenser ska isoleras till näringslivet och inte tillåtas föröda enskilda människors liv. Vi blir därmed inte lika konservativa.

För det andra kan välfärdssystemet mycket enkelt motiveras med marknadsekonomiska argument. Det är ett försäkringssystem med maximal riskspridning. Hela nationen återförsäkrar varandra. Vi blir därmed mer riskbenägna och kreativa.

För det tredje innebär kompromissen mellan total marknad och helstatlig kontroll att vi under kontrollerade former kan släppa in marknadsmekanismerna även i välfärdssystemen.

Läs mer: Stig-björn Ljunggren

Eva Wenström

eva@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Skruvar till tunnelupphandling
  • Säger upp avtal efter jäv
  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan

Lediga jobb

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Skruvar till tunnelupphandling
Säger upp avtal efter jäv
Upphandlare till Upplands-Bro kommun
Ny metod fick kraftavtal i mål
Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Säger upp avtal efter jäv
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Misstag och tvister toppar listan
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Öppnar för nationell annonsplats

Läsarnas åsikter

Gammal i gamet : Säger upp avtal efter jäv
Mycket bra agerat av kommunen! Det gäller att medborgarna och de andra företagen har förtroende för upphandlingen
Johan : Öppnar för nationell annonsplats
Eva, vad har det du skriver om att göra med ett eventuellt införande av en nationell annonsplats?
Eva Domanders : Öppnar för nationell annonsplats
Det bästa vore om offentliga myndigheter börjar ta hänsyn till arbetsrättsliga villkor i sina upphandlingar som ex Regionerna gjort i…
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026