Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Björn Bergström – ny ordförande för SOI

Björn Bergström, som varit vice ordförande i SOI, tar över ordförandeskapet i föreningen under de kommande två åren. Det är ett stort förtroende att ha blivit tillfrågad, säger han.

| 2013-04-12

Lisbeth Johnson lämnade vid årskonferensen i Västerås ordförandeskapet för Sveriges Offentliga Inköpare, SOI. Ny på posten är Björn Bergström som varit vice ordförande under den senaste perioden.

– Det är ett stort förtroende att ha blivit tillfrågad om att vara ordförande för en förening som SOI, säger Björn Bergström som till vardags arbetar som upphandlingsansvarig vid Sveriges riksbank.

Han berättar att han tackade ja till uppdraget av två anledningar:

– Offentlig upphandling är ett mycket spännande område, där jag har ett stort personligt engagemang. Dessutom utgör SOI en positiv kraft inom området med en grundläggande syn på offentlig upphandling som en affärsprocess som ska leda till en utveckling av den offentliga verksamheten.

Det är en förening i medvind som nu valt ny ordförande. SOI har under senare åren haft en god medlemstillväxt och kunde vid årsskiftet räkna in 1 250 medlemmar. Årsstämman lockade över 600 deltagare.

– Genom att arbeta som ordförande i föreningen hoppas jag kunna bidra till en fortsatt positiv utveckling inom området. Såväl för den offentliga upphandlingen i stort som för våra medlemmar.

I styrelsen återfinns sedan tidigare Egil Nyhlén (Umeå kommun), Eva-Lotta Löwstedt-Lundell (Sveriges Radio), Lill Sandberg (Sollentuna kommun), Madelene Winbo (Varbergs kommun), Susanne Ekman (Tiohundra) och Thomas Karlsson (Upphandlingscenter FBR).

Fredric Kilander (Östersunds kommun), Helena Brynolfsson (Postnord), Louise Strand (Region Skåne) och Martin Magnusson (Landstinget i Värmland) är nyinvalda.

Läs mer: Björn BergströmEgil NyhlénEva-lotta Löwstedt LundellFredric KilanderHelena BrynolfssonLandstinget I VärmlandLill SandbergLisbeth JohnsonLouise StrandMadelene WinboMartin MagnussonOrdförandeÖstersunds KommunPostnordRegion SkåneSoiSollentuna KommunSusanne EkmanSveriges Offentliga InköpareSveriges RadioSveriges RiksbankThomas KarlssonTiohundraUmeå KommunUpphandlingUpphandlingscenterVarbergs Kommun

Per Eriksson

per@jpe.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Finland

Till val efter livlig debatt

Finland går till riksdagsval på söndag efter en valrörelse där upphandlingsfrågor lyfts fram av politikerna på ett sätt som inte känns igen i svensk politik.  De tre stora partierna har alla betonat nyttan med konkurrens för effektiva affärer.

Erik Slottner, foto Kristian Pohl. Foto: Kristian Pohl, Regeringskansliet.

Samtalsstart under våren

Flera omgångar med rundabordssamtal. Inbjudan till en mängd olika aktörer. Förhoppning om att vara klar till sommaren.

Magnus Johansson

Startar egen skola

Företagarna har tagit fram en egen, digital upphandlingsskola i fem delar. Magnus Johansson ser det som ett komplement till kommunala utbildningar på området.

Gunilla Carlsson. Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges riksdag.

Riksdagen: Exit LOU får vänta

Socialdemokraterna får inte igenom sitt önskade snabbspår med undantag från LOU för allmännyttan.. Riksdagen säger nej med stor majoritet, 188 röster mot 93.

Beatrice Nordling Foto: Caitlin Littlewood

Mest affärer med män

Två av tre aktiebolag som det offentliga gör affärer med saknar helt kvinnor i styrelsen. Sveriges kvinnoorganisationer kräver nu åtgärder efter en granskning som visar att offentliga inköp är mindre jämställt än affärslivet i övrigt.

Bytte arbetsgivare efter 18 år

Karriär

Efter 18 år på fordonstillverkaren AB Volvo basar civilingenjören Maria Engebratt numera för inköp på Trafikverkets regioner Syd och Väst. ”Jag gillar att få vara med och driva samhällsutvecklingen framåt”, säger hon.

Lediga jobb

  • Erfarna jurister till enheten för upphandlingstillsyn till Konkurrensverket
  • Upphandlare till Uppsala kommun
  • Upphandlare till Sollentuna kommun
  • Upphandlingscontroller till Uppsala universitet
  • Upphandlingsrådgivare till Riksbanken
  • Strateg – försörjningsberedskap Region Gotland
  • SVT söker strategisk inköpare
  • Strategisk upphandlare till Jämtkraft
ANNONS FRÅN AFF

”Aff är det givna alternativet”

Aff har revolutionerat avtal och upphandlingar för tjänsteentreprenader. ”Nyckeln till framgång är att branschens parter tillsammans står bakom Aff”, säger advokaten Pehr Jacobson

Senaste nyheterna

Till val efter livlig debattTill val efter livlig debatt
Samtalsstart under vårenSamtalsstart under våren
Startar egen skolaStartar egen skola
Riksdagen: Exit LOU får väntaRiksdagen: Exit LOU får vänta
Mest affärer med mänMest affärer med män
Bytte arbetsgivare efter 18 årBytte arbetsgivare efter 18 år
Tar sikte på -30 och -45Tar sikte på -30 och -45
Enighet i Örebro om klimatkravEnighet i Örebro om klimatkrav
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lägg inte avtalet i byrålådan!

Likväl som du gör upphandlingar måste du jobba aktivt med uppföljningar av avtal, det är en viktig byggsten i en verksamhet och något som måste prioriteras menar Petra Rantzow, expert på avtalsförvaltning och kursledare på Upphandling24.

Senaste kommentarerna

  • Riksdagen: Exit LOU får väntaUtmärkt att beställda partsinlagor skulle innebära behov av exit avslås. Utredaren har i princip kommit fram till att all LOU-upphandling...
  • Riksdagen: Exit LOU får väntaBra! Inga gräddfiler eller genvägar förbi tvingande lagstiftning för offentlig verksamhet.
  • Går längre än EU kräverÄr det någon som funderar över hur mycket resurser som krävs för att följa upp alla krav? Alla ställda krav...
  • Går längre än EU kräverFantastiskt, maximerad administration med systemstöd från stenåldern.
  • Alla mot TrafikverketÄntligen händer något mot det självgoda och inkompetenta Trafikverket. Vilket annat bolag skulle försämra komforten för sina resenärer? Det räcker...

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad IT-upphandlare | 29-30 mars 2023 FULLBOKAD
  • LOU på två dagar | 19-20 april 2023
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 3 maj 2023
  • Hållbar upphandling | 10 maj 2023
  • Leda upphandlingar effektivt | 11 maj 2023
  • Anbuds­utvärdering | 18 oktober 2023
  • Agil upphandling | 19 oktober 2023
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 25-26 oktober 2023
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 9 november 2023
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2023
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | Hösten 2023
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | Hösten 2023
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Hållbarhet handlar inte alltid om miljön

Du behöver förstå grunden för att kunna bli en bra kravställare. Det är så lätt att hållbarhetsfrågan bara blir miljö eller som jag också märkt, bara blir klimat, det är ju många fler frågor än så inom området! Det menar Malin Möller, hållbarhetsexpert och kursledare på Upphandling24.

ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Utnyttja möjligheten att förhandla

Möjligheterna att förhandla inom offentlig upphandling är större än de flesta tror och ger oftast en bättre affär. Men det krävs kunskap i regelverket och i hur du praktiskt går till väga för att förhandla framgångsrikt. Petra Rantzow lär ut sina bästa tips.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • EU-domstolen klargör kontrollkriteriet
  • Kunskap och rutin för hållbara affärer
  • Vad omfattas egentligen av sekretess?
  • Dialogmöten höjer konstens kvalitet
  • Då ska ska-kraven vara uppfyllda
  • Det positiva med överprövning
  • Några betalar men ingen kan uteslutas
  • Bevis för onormalt lågt pris i anbud
  • Intervallutvärderingens sista suck
  • Medvetet oförstående eller okunniga?

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, c/o Garamond, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »