Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Höga krav på myndigheter som vill direktupphandla

Juridisk krönikaDet ställs höga krav på en myndighet som vill direktupphandla på grund av synnerlig brådska. Joakim Lavér och Livia Elveljung, Hannes Snellman Advokatbyrå, analyserar ett avgörande från HFD och vilka problem som kan uppstå för upphandlande myndigheter när LOU kommer i konflikt med andra författningar.

| 2017-12-19
Joakim Lavér och Livia Elveljung, Hannes Snellman Advokatbyrå.

I november kom Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) med ett avgörande om tillåtligheten av direktupphandling på grund av synnerlig brådska, som understryker den för upphandlande myndighet stränga bedömningen av undantagsbestämmelsen. Domen (mål nummer 4575-15) behandlar 2007 års LOU, men 2017 års LOU har inte inneburit någon förändring av rättsläget i detta avseende.

Bakgrunden till målet består i att regeringen i november 2010 tillsatte en så kallad organisationsutredning för att förbereda bildandet av ett myndighetsgemensamt servicecenter.

I november 2011 beslutade regeringen tilläggsdirektiv där utredningen gavs i uppdrag att vidta nödvändiga åtgärder för att det blivande Statens servicecenter skulle kunna inleda sin verksamhet den 1 juni 2012, alltså sex månader senare.

Däri ingick att utredningen skulle besluta om Statens servicecenter organisation, ingå nödvändiga avtal för dess räkning och bemanna den.

Den 30 maj träffade utredningen en överenskommelse med konsultföretaget PwC om konsultstöd som Statens servicecenter inledningsvis skulle kunna använda sig av. När Statens servicecenter inledde sin verksamhet den 1 juni 2012 togs dessa tjänster i anspråk.

Konkurrensverket väckte sedermera talan om upphandlingsskadeavgift mot Statens servicecenter då PwC:s konsulttjänster, enligt Konkurrensverket, inte var korrekt upphandlade eftersom någon annonsering inte hade skett.

Såväl förvaltningsrätten som kammarrätten avslog ansökan om upphandlingsskadeavgift, eftersom undantagsregeln om synnerlig brådska bedömdes vara tillämplig. HFD skulle dock komma att göra en annan bedömning.

Inledningsvis konstaterades att det som utgångspunkt är den myndighet som genomfört en upphandling i vilken fel förekommit som ska svara för detta. När en organisationsutredning förbereder inrättandet av en ny myndighet borde det alltså, enligt HFD, vara utredningen som svarar för eventuella upphandlingsfel.

Eftersom organisationsutredningar upphör att existera när deras uppdrag är slutfört, var det dock inte möjligt att rikta någon talan mot utredningen. Frågan blir då enligt HFD vilken annan myndighet som bör få svara för felen, och besvaras med att det på grund av servicecentrets anknytning till de upphandlande tjänsterna är servicecentret som ges denna roll.

Resonemanget utgår ifrån att ”staten är ett rättssubjekt och att de statliga myndigheterna … företräder staten vid domstol inom sina respektive verksamhetsområden” (s. 7). När en myndighet begått ett upphandlingsfel innebär detta således att staten har begått ett upphandlingsfel, som staten måste svara för. Har den myndighet som faktiskt begått felet upphört, får staten svara genom en annan myndighet.

Denna ståndpunkt torde kunna ifrågasättas mot bakgrund av att det konstaterats i andra rättsfall att olika statliga myndigheter i upphandlingssammanhang inte är en och samma juridiska person, och alltså som utgångspunkt därför inte får köpa av varandra utan upphandling. Systematiken haltar om upphandlande myndigheter ska ses som separata när de upphandlar men som delar av en och samma ansvariga helhet när de ställs till ansvar för fel i genomförd upphandling.

HFD går sedan vidare till att bedöma om undantagsbestämmelsen avseende synnerlig brådska är tillämplig. Undantaget regleras i 4 kap. 5 § i 2007 års LOU respektive 6 kap. 15 § i 2017 års LOU. Av bestämmelserna framgår att en upphandlande myndighet får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering vid tilldelning av kontrakt som avser byggentreprenader, varor och tjänster om det är absolut nödvändigt att tilldela kontraktet, men synnerlig brådska, orsakad av omständigheter som inte kunnat förutses av den upphandlande myndigheten gör det omöjligt att hålla tidsfristerna vid öppet, selektivt eller förhandlat förfarande med föregående annonsering.

I 2017 års LOU stadgas explicit att den synnerliga brådskan inte får bero på omständigheter som kan tillskrivas den upphandlande myndigheten. Detta är emellertid bara ett klargörande och inte en ändring i sak, eftersom detta gällde även enligt 2007 års LOU.

HFD refererar till ett antal mål från EU-domstolen. Av dessa framgår att undantaget ska tolkas restriktivt och att det måste finnas ett orsakssamband mellan de omständigheter som inte kunnat förutses och den synnerliga brådska som uppstått. Om det hade varit möjligt att genomföra upphandlingen genom ett selektivt påskyndat förfarande är det inte visat att det förelåg synnerlig brådska. HFD hänvisar även till att regeringen, med anledning av EU-domstolens praxis, i tidigare förarbeten har dragit slutsatsen att det ställs höga krav på att upphandlande myndighet har en god organisation och framförhållning i sin planering.

I det aktuella fallet hade utredningen under november 2011 fått direktiv från regeringen att redovisa sitt uppdrag senast den 31 maj 2012, och Statens servicecenter, som utredningen förberedde, skulle enligt direktivet kunna fungera redan dagen efter avslutat uppdrag. Det var således inga långa tidsfrister som stod till buds, utan utredningen hade att tillse att den nya myndigheten var funktionsduglig inom sex månader.

HFD ifrågasatte inte att det, med den tid som då stod till buds, i och för sig var nödvändigt för Statens servicecenter att i inledningsskedet kunna förlita sig på konsulttjänster för att kunna fullgöra sitt uppdrag. Den brådska som uppkom berodde emellertid på den snäva tidsram som regeringen satte upp.

Ett regeringsbeslut om att en myndighet ska inleda sin verksamhet vid en viss tidpunkt kan, enligt HFD, inte i sig anses utgöra en oförutsedd omständighet i den mening som avses i den relevanta bestämmelsen. Det hade inte heller framkommit att den av regeringen beslutade tidsramen motiverats av omständigheter som inte hade kunnat förutses. Således fann HFD att förutsättningar saknades för att kunna tillämpa undantagsbestämmelsen om synnerlig brådska. HFD återförvisade målet till förvaltningsrätten.

Utfallet kan synas hårt mot Statens servicecentrum, då de onekligen snäva tidsramar som regeringen satte upp i praktiken kan ha varit oförutsebara för utredningen. Statens servicecentrum självt kan knappast ha förutsett något, med beaktande av att Statens servicecentrum vid tidpunkten för regeringsbeslutet ännu inte existerade.

Statens servicecenter riskerar således nu en upphandlingsskadeavgift på grund av en situation som det är svårt att se att myndigheten självt har orsakat eller haft möjlighet att förutse.

Det nu aktuella fallet utvisar att en upphandlande myndighet kan hamna i en konfliktsituation, där myndigheten är bunden av flera regelsystem men saknar möjlighet att följa dem alla.

En myndighet kan mot bakgrund av ett regeringsdirektiv vara tvunget att påbörja sin verksamhet en viss dag, vilket kan innebära att upphandling inte kan ske på grund av tidspress – myndigheten måste då välja att bryta mot antingen upphandlingsreglerna eller regeringsdirektivet.

I tidigare mål har upphandlande myndigheter hamnat i liknande rävsax, där skolskjuts (som kommunen enligt skollagen är skyldig att tillhandahålla) och avtal om livsmedelsleveranser kommit i konflikt med det upphandlingsrättsliga regelverket.

Det är önskvärt att det klargörs hur sådana regelkonflikter ska hanteras. Utgör uppfyllandet av författningsenliga skyldigheter grund för att få direktupphandla? Om inte, utgör upphandlingsreglerna grund för att under en period vara befriad från att uppfylla övriga författningsenliga skyldigheter?

Oklarheten medför att myndigheten handlar fel och riskerar sanktioner oavsett vilket regelverk myndigheten väljer att följa.

Läs mer: JuridikJuridisk krönika

Helle Kierkegaard

helle@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Får specialuppdrag av EU
  • Lanserar strategiskt stöd
  • PFAS-stopp utmanar upphandlare
  • SKR:s jurister ger senaste nytt
  • Lider av felaktiga siffror

Lediga jobb

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Laholmsbuktens VA söker upphandlare

Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Avtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral

Senaste nyheterna

specialfastigheterInköpare Entreprenad
Får specialuppdrag av EU
Lanserar strategiskt stöd
Laholmsbuktens VA söker upphandlare
AI för upphandlare | 26 mars – distans
Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier
PFAS-stopp utmanar upphandlare
SKR:s jurister ger senaste nytt
Lider av felaktiga siffror
Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav
Köpte slottsmöbler fel
Får inte skylla på arbetsbördan
Landskrona backar i chefsfrågan
Belönas för sin kravställning
Byggtvist kostar 88 miljoner
Mats Öman“0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss
Karl-Henrik PerssonMiljardaffär under radarn
Region StockholmAvtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • “0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss
  • Byggtvist kostar 88 miljoner
  • Landskrona backar i chefsfrågan
  • Miljardaffär under radarn
  • Får inte skylla på arbetsbördan
  • Köpte slottsmöbler fel
  • Belönas för sin kravställning
  • SKR:s jurister ger senaste nytt
  • PFAS-stopp utmanar upphandlare
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

F d upphandlare : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Vi som har arbetat under dessa två vet precis vad det handlade om. Om man sade något som inte passade…
Anställd : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Jag upplever att artikeln är väldigt ensidig. Uppgifterna om att 16 medarbetare har lämnat arbetet under deras ledning gör mig…
Neo : Köpte slottsmöbler fel
Bra jobbat Konkurrensverket. Sådana där kriminella köp av möbler utan korrekt annonsering är det största hotet mot konkurrensen, och i…
Johanna : Konsulterna tog över Sigtuna
Kalle, jag vill inte hänga ut vilken upphandlande myndighet det rör sig om. Men man kan konstatera att möjligheten att…
Johanna : Landskrona backar i chefsfrågan
Grattis Landskrona till en toppenrekrytering!
Josef Dadoun : En seger mot “förlustanbud”
Denna dom var mycket välkommen. När lagstiftningen ändå innehåller möjligheten att förkasta oseriösa anbud har tyvärr domstolarna ofta vattnat ur…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026