Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Fortsättningskurs IT-upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

Hoppas på FI med EU som reserv

Regeringsstöd ger de stora näringslivsorganisationerna förnyat bränsle i kampen mot kommuners ”LOU-försäkring”. Hoppet står till att Finansinspektionen tar ställning – alternativet är en anmälan till EU-kommissionen.

| 2023-06-09
Näringslivsföreträdare
Ellen Hausel Heldahl, Ulrica Dyrke och Magnus Johansson.

Finansinspektionen, FI, som övervakar försäkringsmarknaden, utreder för närvarande om man ska gå vidare med ett rättsligt ställningstagande om försäkring mot upphandlingsskadeavgift.

”Jag kan tyvärr inte säga något säkert om tidsaspekten, men min förhoppning är att beslut i frågan kommer att fattas inom kort.”, skriver Erika Goldkuhl, avdelningschef för försäkringsrätt, på FI, i ett mejl.

En försäkring mot upphandlingsskadeavgift dämpar de ekonomiska konsekvenserna för kommuner som döms för otillåtna direktupphandlingar.

I regel stannar då den ekonomiska effekten för en kommun vid självrisken på 150 000 kronor – jämfört med ”upphandlingsböter” på som mest 10 miljoner kronor.

Försäkringslösningen har fått hård kritik av Konkurrensverket. I somras agerade även Svenskt näringsliv, Almega och Företagarna med kritik mot kommuner som rundar lagstiftningen.

Trion vände sig till FI med en önskan om att inspektionen skulle agera med Finland som något av en förebild.

Sedan 2018 vägleder den finländska Finansinspektionen med ett ställningstagande som slår fast att försäkringar mot administrativa böter och påföljdsavgifter inte går att förena med god försäkringsmedel och därmed inte är tillåtna.

I lagrådsremissen om skärpt upphandlingstillsyn, som publicerades nyligen, tar också regeringen ställning mot försäkringen.

Regeringen instämmer i kritiken från Svenskt näringsliv, Almega och Företagarna om att det på goda grunder kan argumenteras för att en försäkring motverkar syftet med lagstiftningen och urhokar ett system för att främja konkurrens och hindra korruption.

Regeringen summerar:

”Det är dock en fråga för rättstillämpningen att ta ställning till gällande rätt och bedöma om det strider mot försäkringsavtalsrättsliga regler att tillhandahålla försäkringar mot upphandlingsskadeavgift, eller om ett sådant tillhandahållande är förenligt med försäkringsrörelserättsliga bestämmelser. Regeringen konstaterar att frågan faller utanför ramen för detta lagstiftningsärende men kommer att noga följa utvecklingen i denna fråga.”

De tre näringslivsorganisationerna ser positivt på att det börjar hända saker kring frågan – om än med en viss otålighet.

”Vi välkomnar att regeringen tagit upp frågan om försäkringar mot upphandlingsskadeavgift i lagrådsremissen, en fråga som vi alla lyft i våra remissvar till regeringen.

Vi anser alltjämt att det är av största vikt att det hos samtliga aktörer finns en respekt för upphandlingssystemet och att det är problematiskt att upphandlande myndigheter och enheter tecknar försäkringar mot sanktionsavgifter. Vi anser att den typen av försäkringar strider mot rättsmedelsdirektivens krav på att en sanktion ska vara effektiv, proportionell och avskräckande. ”, skriver Ellen Hausel Heldahl, Svenskt näringsliv, Ulrica Dyrke, Almega, och Magnus Johansson, Företagarna, i en gemensam kommentar till Upphandling24.

Trion tillägger att de efter lång väntan – snart ett år – inte hört något från Finansinspektionen om det klagomål som lämnades in.

”Vi förstår att regeringen i detta lagstiftningsärende inte haft ett beredningsunderlag att gå fram med lagändringar avseende försäkringsavtalslagen (FAL). Men med detta sagt hoppas vi att berörda parter – SKR, försäkringsbranschen och Finansinspektionen – tar sitt ansvar för att komma tillrätta med problemen.

Om vi ser en fortsatt användning av denna typ av försäkring, som urholkar de sanktioner som ska gälla vid allvarliga överträdelser av upphandlingslagstiftningen, är vi inte främmande för att skicka ett klagomål till EU-kommissionen om eventuellt fördragsbrott.”, framhåller Svenskt näringsliv, Almega och Företagarna.

I en uppföljande artikel kommer Rikard Jermsten, generaldirektör på Konkurrensverket, att ge sin syn på utvecklingen med kommuner som försäkrar sig mot upphandlingsskadeavgift.

Läs mer: Ellen Hausel HeldahlErika GoldkuhlFinansinspektionenFinlandLOU-försäkringMagnus JohanssonUlrica DyrkeUpphandlingsskadeavgift

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

3 kommentarer på "Hoppas på FI med EU som reserv"

  1. Marina Bragd Karlsson skriver:
    9 juni, 2023 kl. 09:14

    Fast försäkringen gäller väl inte för grov oaktsamhet, uppsåtlig handling eller rättsstridig handling? Som för många andra försäkringar – försäkringsärenden…. Så frågan är i vilka fall den egentligen faller ut?
    Men man kan fundera över varför den finns.

  2. Senior skriver:
    9 juni, 2023 kl. 12:53

    Hur många gånger har det nyttjats av upphandlande myndigheter/enheter de senaste åren skulle vara intressant att veta? Marina har en point eftersom det torde falla under “rättsstridig handling”, och skulle förmodligen också kunna falla under “uppsåtlig handling” .

  3. Peter Norén skriver:
    9 juni, 2023 kl. 19:12

    En onödig försäkring tycker jag och mig veterligen används den inte särskilt ofta. Moraliskt är det oavsett fel köpa sig fri en upphandlingsskadeavgift tycker jag. Denna typ av modeller urholkar tyvärr förtroendet för affärer med det offentliga.

    Jag tror samtidigt att ökade möjligheter för upphandlingstillsyn är fel väg. Fel begås sällan avsiktligen utan på grund av resursbrist eller mot bättre vetande.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Dalauppror mot miljardgräns

Region Dalarna ställer omsättningskrav på en miljard kronor för sin kollektivtrafik. Det har skapat ett politiskt missnöje med kritik mot upphandlingen från alla kanter.

Skanskas låga pris godkänns

Jönköpings kommun gjorde fel som förkastade ett anbud från Skanska som onormalt lågt. Det fastslår Kammarrätten i ett beslut om att rätta en upphandling av VA-arbeten.

Synar korruption vid upphandling

Otillbörlig påverkan, korruption och offentlig upphandling. Det är temat för en konferens vid Ekonomihögskolan i Lund i augusti.

Välkomnar försörjningsavtal

Förslaget om så kallade försörjningsavtal som inte omfattas av ordinarie upphandlingsregler får tummen upp av näringslivet. ”Detta är ett viktigt steg”, säger Pia Sandvik, vd på Teknikföretagen.

“Ta mer risk, upphandlare”

Låt anbudsgivarna hitta en lösning som möter behovet i stället för att specificera lösningen. Den uppmaningen riktar norska startup-företag till upphandlare i en ny rapport.

Tranås

Omtag i Tranås efter KKV-kritik

I höst ska Tranås kommun upphandla sina näringslivs- och destinationstjänster. ”Vi måste få det här lagligt, att inte Konkurrensverket knackar på dörren igen”, säger kommunalrådet Mats Holmstedt.

Lediga jobb

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare till MSB

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Inköpare till MSB

Senaste nyheterna

Dalauppror mot miljardgräns
Skanskas låga pris godkänns
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare till MSB
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapInköpare till MSB
Synar korruption vid upphandling
Välkomnar försörjningsavtal
“Ta mer risk, upphandlare”
TranåsOmtag i Tranås efter KKV-kritik
Tyck till om uppföljning
Drömmer om kortare arbetstid
Fritt fram kräva miljömärkning
Varnar för saboterade upphandlingar
Anna BergendalTill försvar för LOV
Sara Heelge VikmångStora ratar hemtjänst-LOV
Platsannonserbjudande sommar2025
”Från pärm till skärm”
Sigtuna kommunhusBolt i egen prisklass
Martin KruseSvaga leverantörer får nobben
ÄngelholmSå skapades intresse för inköp
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Upphandla för rikets säkerhet

Det moderna samhället är sårbart. Den nya säkerhetsskyddslagen gör att du som upphandlare måste analysera och ta hänsyn till nya typer av risker. Viktor Robertson, advokat med specialisering mot frågor som rör säkerhetsskyddslagstiftningen leder en populär utbildning som lär ut just detta.

Mest visade inlägg

  • Varnar för saboterade upphandlingar
  • Bolt i egen prisklass
  • ”Från pärm till skärm”
  • Stora ratar hemtjänst-LOV
  • Synar korruption vid upphandling
  • När skattekontot visar leverantörsproblem
  • Välkomnar försörjningsavtal
  • “Ta mer risk, upphandlare”
  • Träget arbete ger resultat
  • Fritt fram kräva miljömärkning

Läsarnas åsikter

Peter : Skanskas låga pris godkänns
Gärna en uppföljande kommentar ifrån Jkpg kommuns jurist som, mer eller mindre, förmätet lät uttala: "för mig handlar det om…
Anna : Skanskas låga pris godkänns
Det känns som ett spel för gallerierna det här med onormalt låga priser. I verkligheten händer ju ingenting. Det går…
Karoline Holmberg : ”Från pärm till skärm”
Jag skulle snarare säga att man behöver analysera e-handelslösningarna för att se vilka av dem som är lämpliga för vilken…
Arian Dushku : När skattekontot visar leverantörsproblem
Hej Andreas, Tack för dina ord och din fråga! Skattekontot kan berörd leverantör beställa via Skatteverket. Be dem ange erat…
Carina N : Träget arbete ger resultat
Som medarbetare i kommunen är det svårt att känna igen sig i den bild som målas upp i artikeln. Ett…
Linus Jeppsson : ”Från pärm till skärm”
Håller med Erik ovan. Det är tyvärr inte riktigt allt som lämpar sig för elektronisk beställning. Medan de flesta varor…
Andreas : När skattekontot visar leverantörsproblem
Tack Arian för bra artikelserie. Men hur får man smidigt tillgång till skattekontot?
Erik : ”Från pärm till skärm”
Det bör göras en utredning om vilka varor och tjänster som inte lämpar sig för e-beställning, om detta inte likställs…
Miaman : ”Från pärm till skärm”
Det var sannerligen på tiden! :D
Jörgen Nilsson : Bolt i egen prisklass
Uppenbarligen så har cabonline och sirius arbetat med en snarlik kalkyl. När man offererar taxi så är lönens andel i…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • AI för upphandlare | 27 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025
  • Fortsättningskurs IT-upphandling | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Hetaste rättsfallen från första kvartalet
  • Mer restriktiv bedömning av avvikelser?
  • Bakläxa om utredningsansvar
  • Juridisk rapport om miljömärkning i upphandling
  • Förtroendet för rättskipningen riskerar att urholkas
  • Förslag 3: Ta bort verksamhetskriteriet i Hamburg-undantaget
  • Inga krav som inte uttryckligen följer dokument
  • Förslag 2: Gör teckal-undantaget mer lättläst
  • Hur allvarligt fel krävs för uteslutning?
  • Så ändras överprövnings- och skadeståndsreglerna

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »