Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Dialogförfaranden
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

”Krav att ge arbetslösa praktik är sannolikt lagstridiga”

DebattVivallaprojektet i Örebro, som gällde renovering av kommunala hyresbostäder, har fått mycket publicitet och används ofta som förebild. Det är märkligt eftersom kraven i upphandlingen sannolikhet är lagstridiga, skriver Ellen Hausel Heldahl på Svenskt Näringsliv. Byggentreprenören tvingades ge långtidsarbetslösa i området praktikplats.

| 2015-11-05

Det höjs allt fler röster för att den offentliga marknaden ska lägga större fokus på att inte bara anskaffa rätt varor och tjänster till rätt pris och kvalitet utan också använda denna marknad för att lösa olika samhällsproblem. Ett sådant område som fått en hel del uppmärksamhet är tanken om att man ska tvinga företag att ta in långtidsarbetslösa om man vinner en upphandling.

Även om uppsåtet är gott, utanförskap är ett samhällsproblem som vi behöver hantera, så finns det fortfarande lagstiftning som måste följas.

Det så kallade Vivallaprojektet som avsåg renovering av kommunala hyresbostäder har fått mycket publicitet och används rent av som förebild i debatten. Detta är märkligt eftersom kraven i upphandlingen med största sannolikhet är lagstridiga.

I kontraktsvillkoren ålades den byggentreprenör som vann upphandlingen att också ge praktikplats åt ett antal långtidsarbetslösa boende i området som skulle renoveras.

Det är just detta kontraktsvillkor som sannolikt strider mot EU-rätten. Kommissionen har i sitt meddelande ”Buying Social – A Guide to Taking Account of Social Considerations in Public Procurement” från år 2011 kommenterat, de i sammanhanget mycket viktiga, domen från EU-domstolen, domen Beentjes, (C-31/87).
I domen Beentjes klargjorde EU-domstolen att en upphandlande myndighet under vissa omständigheter som tillkommande kontraktsvillkor kan ställa krav på att en större andel av den anlitade arbetskraften ska bestå av långtidsarbetslösa.

Enligt domstolen hade det aktuella kravet avseende långtidsarbetslösa vare sig koppling till anbudsgivarens kvalifikationer eller till anbudets konkurrenskraft.

Kravet kunde emellertid godkännas som ett ”tillkommande särskilt villkor” under två förutsättningar, dels att det inte hade någon direkt eller indirekt diskriminerande effekt för anbudsgivare från andra medlemsstater, dels att kravet framgick av annonsen om upphandling.

I den senare domen Nord-pas-de-Calais (C-225/95) hade den upphandlande myndigheten ställt krav rörande sysselsättning knutet till en lokal arbetsmarknadsåtgärd. Med hänvisning till domen Beentjes upprepade EU-domstolen att direktivets bestämmelse om tilldelningskriterier inte uteslöt all möjlighet för de upphandlande myndigheterna att som kriterium använda ett villkor som hade samband med att bekämpa arbetslösheten.

Till skillnad mot vad som varit fallet i domen Beentjes tillät domstolen att aktuella krav kunde betecknas som ett ”upphandlingskriterium” och inte enbart som ett tillkommande särskilt villkor.

Förutsättningen är dock att villkoret är förenligt med alla allmänna rättsprinciper i unionsrätten, särskilt icke-diskrimineringsprincipen sådan den framgår av fördragets bestämmelser om etableringsrätt och frihet att tillhandahålla tjänster.

Domstolen slog vidare fast att det strider mot fördragets regler att ställa krav på att de arkitekter som skulle anlitas var tvungna att visa upp bevis på medlemskap i det franska arkitektsamfundet.
Detta gynnade naturligtvis franska arkitekter vilket innebar en diskriminering av andra arkitekter inom unionen och därmed en begränsning av deras frihet att tillhandahålla arkitekttjänster fritt inom hela EU.

Slutsatsen av de två rättsfallen är att ja – det är möjligt att som ett upphandlingskriterium ställa krav på att leverantörerna ska anlita arbetskraft som är långtidsarbetslös.
Förutsättningen är att EU:s allmänna rättsprinciper efterlevs. Det innebär att krav på att de långtidsarbetslösa ska ha viss nationalitet eller komma från ett visst geografiskt område strider mot unionsrätten.

Örebrobostäder kan alltså ställa krav på att man ska sysselsätta långtidsarbetslösa, men dessa ska lika gärna kunna komma från Warszawa och València som från Vivalla.
Ellen Hausel Heldahl
Svenskt Näringsliv

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Bettina på bettina@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

6 kommentarer på "”Krav att ge arbetslösa praktik är sannolikt lagstridiga”"

  1. FdUastudent skriver:
    10 november, 2015 kl. 19:03

    Ska bli intressant att följa hur “växelkursen” utvecklar sig – hur många långtidsarbetslösa i Valencia motsvarar 1 i Örebro?
    Om detta dämpar entusiasmen för den här typen av “sysselsättningsskapande” sociala krav, så kanske vi kan börja fokusera på det man faktiskt upphandlar… istället för allt som man “ska fixa när man ändå håller på”…

  2. Gustav skriver:
    12 november, 2015 kl. 08:07

    Eftersom renoveringen ska ske på plats i Örebro kan alla leverantörer, oavsett om de är från Sverige, Polen eller Spanien, anlita de långtidsarbetslösa i Örebro. Det diskriminerar ingen på grund av deras nationalitet. Jag tycker därför att Svenskt Näringsliv är fel ute i sin (tydligt politiskt färgade) juridiska bedömning.

  3. M skriver:
    12 november, 2015 kl. 09:23

    Delar din uppfattning Gustav, i artikeln hänvisar ju författaren till praxis från EU-domstolen och skriver:
    “Kravet kunde emellertid godkännas som ett ”tillkommande särskilt villkor” under två förutsättningar, dels att det inte hade någon direkt eller indirekt diskriminerande effekt för anbudsgivare från andra medlemsstater”.
    Man pratar alltså om diskriminering för anbudsgivare. Mig veterligen är inte de långtidsarbetslösa att betrakta som anbudsgivare, och därmed föreligger inte heller något brott mot icke-diskrimineringsprincipen eftersom den tar sikte på anbudsgivarna/leverantörerna, inte på de arbetslösa individerna runt om i EU.
    Lämpligheten i dylika krav lämnar jag utanför denna diskussion.

  4. Ulf skriver:
    26 november, 2015 kl. 10:14

    Håller med dig Gustav. Om sedan Svenskt näringslivs analys bottnar i politiskt färgade motiv eller okunskap låter jag vara osagt.

  5. LittleIrwin skriver:
    1 januari, 2016 kl. 14:58

    Jag uppfattar en analogi med förbudet mot krav på geografiskt ursprung för livsmedel. Lika förbjudet som det är att ställa krav på geografiskt ursprung för livsmedel, torde det vara att ställa krav på geografiskt ursprung för arbetslösa. Långtidsarbetslös är ett kvalitetskriterium utan geografiskt ursprung.

  6. M skriver:
    11 januari, 2016 kl. 08:45

    Skillnaden är den att såväl leverantören runt knuten som leverantören från kontinenten kan uppfylla kravet på att integrera långtidsarbetslösa från närområdet i ett visst projekt. Leverantörer från kontinenten kan dock inte leverera livsmedel som producerats i närområdet, stor skillnad på dessa exempel alltså.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Straffavgift i repris
  • Sussa-böter prövas av HFD
  • Lämnade byrån för regionen
  • Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
  • Full fart med databasuppdraget

Lediga jobb

Vaxholms stad söker upphandlare

Senior upphandlare inom entreprenad – Telge Inköp

Senaste nyheterna

GöteborgStraffavgift i repris
Sussa-böter prövas av HFD
Lämnade byrån för regionen
Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Susanne JohanssonFull fart med databasuppdraget
Sara SöderholmFår ”porta” upphandlande myndigheter
Klart med omstridd lag
Staffanstorp bäst enligt företagen
Magnus Johansson, FöretagarnaMyndighetsaktivism nästa? 
Anna Nordström UmeåUpphandlar skydd med “25a”
Forskar om beredskap
Konkurrensverkets logotypDömer ut kommunala förklaringar
Guide för effektiva aktiviteter
SlottnerTrappar upp jakten på korruption
Lyfter fram Peppol för samlad data
Vägen till vinnande anbud
Idéburna vill stärka beredskapen
Markus LiljenrothNya perspektiv i syd
Mutmisstankar mot Kriminalvården
Lättare utesluta LOV-leverantör
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Vägen till vinnande anbud

Den 6 oktober 2026 möts leverantörer, experter och upphandlare på Anbudsdagen, en konferens för dig som vill vässa dina anbud. Upphandling24 har fått en pratstund med Sara Andersson Marmnäs, moderator och programansvarig för en fullspäckad inspirationsdag.

Mest visade inlägg

  • Klart med omstridd lag
  • Myndighetsaktivism nästa? 
  • Får ”porta” upphandlande myndigheter
  • Lämnade byrån för regionen
  • Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
  • Upphandlar skydd med “25a”
  • Dömer ut kommunala förklaringar
  • Staffanstorp bäst enligt företagen
  • Forskar om beredskap
  • Guide för effektiva aktiviteter

Läsarnas åsikter

Ellen Westberg : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Oerhört viktigt! Tack Misha!
Lena wannefors : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Superviktigt !!! Låt oss göra ett medborgarärende av detta ! Ett upprop som lämnas över till ?, Riksdag, Regering !!!!…
Gammal i gamet : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
"Livsmedelsmärkning regleras på EU-nivå och låter sig inte ändras av enskilda medlemsstater. Men upphandlingslagstiftningen är nationell." Detta är en sanning…
Monica : Myndighetsaktivism nästa? 
Göteborgs stad krav på kollektivavtal är ett dåligt exempel eftersom det skedde efter ett politiskt beslut av kommunfullmäktige. Den upphandlande…
https://vvegas.se/ : Lägsta pris fortsätter engagera
Bra sammanfattning av debatten. Det som läsarkommentarerna lyfter fram är egentligen kärnan i frågan: problemet är inte prisparametern i sig…
Åsa Edman : Ett steg närmare registerkontroll
Det bidde en tumme. Vi behöver betydligt mer myndighetsinformation om funktionen på Bolagsverket ska bli något verkligt stöd i kampen…
Senior : En av tre saknar “plan-koll”
Färdplanen borde väcka tankar hos de myndigheter som fortfarande inte har förstått vikten av att möjliggöra införandet av inköpsfunktionen som…
Johanna : En av tre saknar “plan-koll”
Tittar man på färdplanen innehåller den mest självklarheter. Jag visste inte att färdplanen fanns och nu när jag läst den…
Hå : En av tre saknar “plan-koll”
Det må så vara att färdplanen inte är så känd bland kommuner, regioner och deras bolag. Färdplanen rör ju inte…
bse : Driver digitalisering på UHM
Det låter som en intressant övergång från konsultrollen till en mer långsiktig chefsposition. Särskilt fokus på att förenkla arbetet för…

Höstens kurser

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 20-21 okt
  • AI för upphandlare | 5 nov
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 10-11 nov
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 12 nov
  • Robusta IT-avtal | 17 nov
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 18 nov
  • Leda upphandlingar effektivt | 25 nov
  • Dialogförfaranden | 26 nov
  • LOU på två dagar | 2-3 dec