Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Leder VGR:s inköp

KarriärJenny Lagerlöf kan titulera sig koncerninköpschef i Västra Götalandsregionen (VGR) ”på riktigt” efter en längre tid som tillförordnad chef. Hon ser ett tydligt fokus på välfärdsbrott och försörjningsberedskap under 2026.

| 2026-01-28
Jenny Lagerlöf, VGR.

– Det kommer att prägla vårt arbete på många sätt, säger Jenny, som leder en inköpsorganisation med omkring 130 tjänster, merparten i Göteborg men med medarbetare även i Borås, Skövde och Vänersborg.

Förre chefen Lars Loftäng gick ifjol höst vidare till en tjänst som direktör för VGR:s försörjningsförvaltning. Jenny Lagerlöf tog vid som ordinarie chef för koncerninköp 1 november.

– Jag har ju jobbat nära Lars i många frågor där det känns som att jag nu tar det arbetet vidare. Men det är också en del nytt och uppdraget har förtydligats med mitt ansvar för VGR:s övergripande inköpsprocesser. Det täcker in processansvar gällande inköp för fastighetssidan och våra byggentreprenader samt kollektivtrafiken med Västtrafik, säger Jenny Lagerlöf.

Hon har arbetat med VGR:s inköp sedan 2018 och tidigare som enhetschef ansvarat för flera strategiska upphandlingsområden och representerat VGR nationellt inom olika nätverk som SKR, Sveriges kommuner och regioner, samt LFU, Ledningsnätverket för regionernas upphandling, samordnat.

– Det nationella hyrbemanningsavtalet låg under mitt strategiska ansvarsområde och det är kul att utfallet blivit så bra. Nu har vi kommit ungefär halvvägs in i avtalsperioden på fyra år och regionerna tar beslut om samverkan för en ny period, säger Jenny Lagerlöf.

För arbetet med nationella avtalet har VGR:s inköpsorganisation prisats. Kathe Mandorff och Catarina Björk blev Årets inköpare 2025 och för arbetet med att utveckla avtalsuppföljningen fick Linda Därnemyr ta emot ”Handslaget”.

Eskaleringstrappan vid leverantörsavvikelser är en annan ”produkt” från VGR som fått nationellt genomslag. Sedan två år tillbaka används den som ett gemensamt arbetssätt inom regionsektorn.

Ett särskilt samverkansforum inom LFU håller ihop arbetet.

– Tanken är att utveckla ”trappan” under 2026 med fokus på välfärdsbrott och att vi standardiserar hur vi jobbar i den delen. Jag ser det som en stor fördel att regionerna kan jobba tillsammans och likartat, plus att det även ger en förutsägbarhet för leverantörsmarknaden, säger Jenny Lagerlöf.

Hon summerar VGR:s roll i ett nationellt perspektiv:

– Är man stor så behöver man inte bara vara snäll utan också ibland gå före och pröva olika saker. Det tycker jag att både hyravtalet och eskaleringstrappan är bra exempel på.

Jenny Lagerlöf var verksam inom Ericsson i närmare 20 år innan hon kom till ett vägval karriärmässigt.

– Jag kände att jag ville någonting mer och tror att det växte fram med erfarenheter som kommer med livet. Känslan av att kunna göra skillnad – det gör det offentliga uppdraget speciellt, säger Jenny Lagerlöf.

Det händer att känslan blir riktigt konkret – som under pandemin.

– Vid ett tillfälle hade vi brist på iva-platser och behövde få fram en sådan för en invånare, mitt i livet. Det var vi med och löste. När man sedan fick läsa ett tackbrev från den person som vårdads och familjen så kom allt väldigt nära. Så visst kan det hända att man får del av patientnyttan för det jobb vi gör.

Just att se helheten i jobbet är någonting som VGR:s inköpsorganisation försöker jobba med.

– Det kan vara en utmaning, men vi försöker koppla regionens övergripande, strategiska mål ner till olika funktioner så att man ser den röda tråden och hur det egna uppdraget bidrar till helheten. Jag tror att det kan ge extra motivation och drivkraft i jobbet, säger Jenny Lagerlöf.

Två områden ges extra hög prioritet under 2026 – att stärka regionens försörjningsberedskap och att motverka välfärdsbrott.

– Inriktningen finns utstakad i budgeten och kommer i högsta grad att prägla inköpsorganisationen. Det handlar om olika saker som att se över avtalsvillkor som behövs för att stötta arbetet och hur vi följer upp under livscykeln. Det kommer att kräva samverkan internt inom VGR men även med andra regioner och kommuner, säger Jenny Lagerlöf.

Läs mer: Karriär Jenny LagerlöfVästra Götalandsregionen

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Leder VGR:s inköp
  • Maken leverantör – so what?
  • Skärper kontrollen av ”utförare”
  • 50 års erfarenhet var inte nog
  • Så kan pillernotan kapas

Lediga jobb

Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!

Senior upphandlare, Göteborgs universitet

HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

  • Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun

Senaste nyheterna

Leder VGR:s inköp
Maken leverantör – so what?
Skärper kontrollen av ”utförare”
Var redo när krisen kommer – här får du verktygen
Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun
50 års erfarenhet var inte nog
Så kan pillernotan kapas
Svag beredskap för syrgas
HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skyltHFD ger svar om prisjustering
Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
Skåne skjuter upp Millennium
Adda upphandlar med Norge
Regeringen: Se över era avtal
Vill reservera batteriköp
Navigerar i skiftande praxis
Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!
Utreder hinder för idéburna
Nytt år med med sikte mot 2030
Nu startar årets lönekartläggning
Snön en snackis i Stockholm
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Regeringen: Se över era avtal
  • 50 års erfarenhet var inte nog
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Skärper kontrollen av ”utförare”
  • Leder skånsk it-satsning
  • Adda upphandlar med Norge
  • Navigerar i skiftande praxis
  • Maken leverantör – so what?
  • Skärper rutiner och kontroller
  • Vill reservera batteriköp

Läsarnas åsikter

Tommy Ring : Skärper kontrollen av ”utförare”
Nuvarande kontroller är både dyrbara och ineffektiva och bör utvecklas med ett tydligare "hands on" och mindre "prickerilistor" men framförallt…
A : Träget arbete ger resultat
Karma<3
Monica : Skärper rutiner och kontroller
Vilket konsultbolag är det?
C : Skärper rutiner och kontroller
Bra att detta till slut kommer upp på bordet, och att Danderyd agerar kraftfullt. Viktigt att reda ut ifall konsulten…
Ola Mann : Leder skånsk it-satsning
I Växjö kunde hon härja i många år, med dåvarande kommunstyrelsens ordförande och nuvarande minister, Anna Tenjes fulla stöd. När…
Jenny : Leder skånsk it-satsning
När man rekryterar, googlar man inte personen då? Monica bör inte på något sätt ha med ledarskap att göra! Vänta…
Anders Erling : Leder skånsk it-satsning
Monica ska skriva en bok om hur hon illa hon själv blev behandlad på Adda, INTE hur illa hon behandlar…
Sonja Svennson : Leder skånsk it-satsning
https://upphandling24.se/addas-vd-lamnar-omedelbart/ Hon satte stora delar av Adda i skräck på mindre än 6 månader och eftersläpningarna efter kaoset har nästan…
Anders Gunnarsson : Leder skånsk it-satsning
Allvarliga kränkningar i Växjö kommun https://www.sverigesradio.se/artikel/7293205
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Ett förtydligande av min tidigare kommentar angående Monicas erfarenheter …lägga ner/avveckla digitaliseringsprojekt i framkant i Växjö kommun

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026