Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Lika lön för lika arbete i nya utstationeringsdirektivet

Kritiken mot det läckta innehållet i EU:s förslag till förändringar i utstationeringsdirektivet har varit hårda, men nu verkar regeringen och flera av arbetsmarknadens parter lättade sedan Sverige ser ut att få rätt att reglera lön i kollektivavtal, istället för i lag.

| 2016-03-10

Utstationeringsdirektivet innehåller regler för personer som utstationeras av sin arbetsgivare till ett annat land, för att arbeta där under en begränsad tid. Regeringen har tillsammans med flera andra länder drivit på för att få till stånd en ändring av utstationeringsdirektivet. Regeringen anser att principen bör vara lika lön för lika arbete enligt tillämpliga lagar och kollektivavtal i arbetslandet, med respekt för den fria rörligheten.

Den principen höll på att gå om intet då förslaget till revidering av utstationeringsdirektivet läckte i torsdags. I förslaget skrev Kommissionen att lagstadgade minimilöner skulle gälla, utan ett ord kollektivavtal. Flera av arbetsmarknadens parter, som TCO, LO, Svenskt Näringsliv och Saco varnade då för ingrepp i den svenska modellen och skickade protester till EU-kommissionen.

Nu har det slutgiltiga förslaget kommit och det innehåller formuleringar som har lättat många parter och Sveriges regering.

Något av det mest uppenbara är att man nu kan kräva lön och andra ersättningar på samma nivå som gäller för de inhemska löntagarna.

– Det har varit en väldigt viktig fråga för Sverige att inte konkurrera med lägre löner. Det här är en mycket stor seger för vad den svenska regeringen drivit, förklarade arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (s), under gårdagens pressträff där EU-kommissionens förslag kommenterades tillsammans med statsminister Stefan Löfven.

Erik Olsson, advokat och partner på advokatfirman Kahn Pedersen.
Erik Olsson, advokat och partner på advokatfirman Kahn Pedersen.

Erik Olsson, advokat och partner på advokatfirman Kahn Pedersen säger att det är svårt att överblicka vilka konsekvenser detta får för regeringens förslag om krav på kollektivavtalsliknande villkor i offentlig upphandling som just nu remissbehandlas.

–Det man kan säga så här långt är att kommissionen har föreslagit betydande förändringar i utstationeringsvillkoren. Utgångspunkten ska nu vara att man ska kunna kräva lika lön för lika arbete, inte bara minimilön, vid utstationerad arbetskraft, säger Erik Olsson.

Han tycker att det ska bli intressant att se vilka konsekvenser ändringarna får under den remissrunda som just nu pågår.

– Det ska bli intressant att se i vilken mån remissinstanserna plockar upp denna ändring i de svar som ska in nu den 21 mars, säger Erik Olsson.

Frågan om lägstalön har varit besvärande för regeringen som gick till val på att verka för en förändring av utstationeringsdirektivet för att ge arbetstagare från andra EU-länder samma villkor som svenska anställda.

– Som vi tolkar detta kommer Sverige att kunna kräva inte bara kollektivavtalens lägstalöner av de utländska företagen, utan också andra ersättningar som utgår enligt de svenska avtalen. Vi har också fått tydliga skrivningar om att våra kollektivavtal ska gälla, säger hon.

Några övriga ändringar som är med i det nuvarande förslaget är att direktivet blir obligatoriskt i alla branscher, inte bara i byggbranschen.

Ylva Johansson berättade vidare att en hel del länder har allmängiltigförklarade avtal och frågan har varit om Sverige, som inte har det, kommer att kunna åtnjuta samma avtalsrättigheter.

– I frånvaro av allmängiltigförklarade avtal ska ändå avtal gälla enligt subparagraf §3:8 i direktivet. Dessutom kommer man, om man har krav som gäller hela entreprenörskedjan under till exempel en byggentreprenad, få ställa samma krav även om finns  utstationerade företag i entreprenörskedjan, säger Ylva Johansson.

 

Läs mer: Sociala krav advokatfirman Kahn PedersenErik OlssonEu-kommissionenRegeringenUtstationeringsdirektivYlva Johansson

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • Litauiskt IT-bolag snöröjer Skara
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Störst i staten kan visa vägen
  • Granskar kampen mot korruption

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026