Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

LSS-tvist hotar anrik stiftelse

Bräcke diakoni togs emot med öppna armar av Halmstads kommun för drift av LSS-boende. Nu hotas den idéburna stiftelsen av ett skadeståndskrav på hela 88 miljoner kronor.

| 2022-12-21
Erik Andersson
Erik Andersson, Bräcke diakoni, är kritisk mot Halmstads kommun.

Halmstads kommun lämnade in en stämningsansökan tidigare i veckan till Göteborgs tingsrätt (målnummer 20508-22) där summan krävs för merkostnader sedan Bräcke diakoni sagt upp avtalen i förtid.

Två parallella upphandlingar (8+8 platser) ledde fram till att Bräcke diakoni tog över driften efter Frösunda i februari 2019 för en avtalsperiod på 5+2 år.

Sommaren 2021 meddelade Bräcke diakoni att man tänkte säga upp avtalet och 1 oktober ifjol skedde en övergång till kommunal regi.

– Vi har under ett par års tid gjort återkommande försök till dialog med Halmstads kommun. Bakgrunden är uppenbara skillnader mellan den verksamhet och bemanning som kommunen beskrev i förfrågningsunderlaget och den verksamhet som vi mötte när vi tog över driften, förklarar Bräcke diakonis driftchef Erik Andersson.

Han pekar på att kommunen nu markant ökat bemanningen jämfört med beskrivningarna i upphandlingsdokument.

– Kommunen hävdar att det beror på att brukarna fått ökade omvårdnadsbehov och att kommunen behöver en högre bemanning för att den är just en kommun. Vi som själva drivit verksamheten delar inte alls bilden av att det varit några stora förändringar av behoven. Tvärtom menar vi att behoven fanns redan när upphandlingen gjordes, men att vi trots frågor under upphandlingen inte fick rätt bemanningssiffror, säger Erik Andersson.

Halmstads kommun var inledningsvis ytterst välkommande till Bräcke diakoni som ny aktör från idéburen sektor

I ett pressutskick efter tilldelningsbeslut våren 2018 betonade Kristdemokraterna sin starka tilltro till idéburen sektor och Socialdemokraterna lyfte fram värdet av en entreprenad som bygger på avtal med en icke-vinstdriven organisation.

Men tämligen omgående skar det sig mellan avtalsparterna och Bräcke diakoni har förutom bemanningsbehovet varit kritik mot lokalbrister som exempelvis fukt- och mögelskador.

– Vi har gett flera olika förslag som att ge kommunen mer tid att antingen förbereda en ny upphandling eller att ta över verksamheterna i egen regi. Vi bedömde tidigt att vi hade rätt att både häva och säga upp avtalen, men ville undvika en för alla parter kostsam och i våra ögon onödig konflikt. Tyvärr har kommunens representanter inte velat ha en dialog med oss och till slut såg vi ingen annan möjlighet än att gå den vägen, summerar Erik Andersson.

Halmstads kommun tillbakavisar kritiken:

– Verksamheten är sådan att kostnaden kan förändras över tid med anledning av att brukarnas behov ändras. Bräcke har uttryckligen tagit på sig risken för att förhållandena skulle kunna förändras sedan uppgifterna lämnades. Kommunen hävdar också att lokalerna varit ändamålsenliga, säger Halmstads kommuns chefsjurist Mats Wallmark.

Han tillägger:

– Eftersom Bräcke frånträtt avtalen i förtid utan att ha haft rätt till det innebär Bräckes frånträdandet en skadeståndsgrundande leveransvägran. Med det korta varsel Bräcke lämnade tvingades kommunen hastigt ta över LSS-verksamheten i egen regi, gav det upphov till merkostnader för kommunen under den återstående avtalstiden om totalt cirka 90 miljoner kronor för de kvarstående 49 månaderna.

I en text på den egna webbplatsen, publicerad veckan innan kommunens stämningsansökan nådde domstolen, utvecklar Bräcke diakoni sin syn på ärendet.

Stiftelsen har bland annat engagerat förre ärkebiskopen Anders Wejryd och ledningen för Bräcke diakoni betonar möjligheten till förlikning för att stilla oron för att ett högt skadestånd kan hota verksamheten.

Lokaltidningen Hallandsposten har granskat tvisten och tar på ledarplats (oberoende liberal) ställning för Bräcke diakoni. ”Absurt att Halmstad vill klämma åt en idéburen stiftelse”, är rubriken på Mattias Karlssons ledare.

Läs mer: Bräcke DiakoniGöteborgs tingsrättHalmstads KommunLss

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Granskar kampen mot korruption
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Hoppfull om betyg
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026