”Hade min mans företag inte gjort jobb åt kommunen så hade de jobbat åt andra och någon annan hade gjort jobben eftersom de är beställda av verksamheten utifrån behov.”, skriver Centerpolitikern som svar på en Facebookkommentar.
P4 Västerbotten var först med nyheten om att företaget, där kommunalrådets make är en av två ägare, debiterat kommunen 7,3 miljoner kronor, fördelat på över 600 fakturor under fem år.
Detta har skett utan att företaget haft ramavtal med kommunen, trots att det handlat om någonting så grundäggande som elarbeten.
Madelaine Jakobsson är inte särskilt ångerfull, även om hon medger att kommunen bör ha bättre kontroll över sina affärer.
– Min mans företag är jag inte involverad i och jag har heller ingen som helst insyn i vilka arbeten de utför, inte heller vilka elarbeten kommunen beställer. Jag har under alla år sett till att hålla armlängds avstånd men förstår att det finns de som vill smutskasta, säger hon till Västerbottningen där hon också upprepar resonemanget om att det inte spelar någon större roll vem som levererar:
– Skulle inte företaget gjort de här jobben så skulle de haft andra jobb, det är inte brist på kunder. Arbetena åt kommunen skulle ändå behövt göras, men då av någon annan.
I ett uppföljande inslag har P4 Västerbotten intervjuat professor Sofia Lundberg, Umeå universitet, som pekar på korruptionsriskerna.
Madelaine Jakobsson har varit kommunstyrelsens ordförande i Nordmaling, grannkommun till Umeå, sedan 2014 och är också en del av den nationella partiledningen för Centerpartiet. Hon har även tunga uppdrag för SKR och kandiderar till riksdagen i höst.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer