Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Nya tjänster gav önskad effekt

En ny roll som skapar en helhet för organisationens inköp har blivit en fullträff för Uddevalla kommun. Upphandlingsenhetens två inköpare jobbar i gränssnittet mellan verksamheten och upphandlarna.

| 2025-03-26
Linda Skarin, Uddevalla kommun.

– Det har blivit så bra och idag kan vi möta de förväntningar som finns på råd och service i kommunorganisationen på ett helt annat sätt än tidigare, säger Linda Skarin, som är upphandlingschef i Uddevalla kommun (57 000 invånare).

2022 fick hon medel för att förstärka upphandlingsenheten. Valet föll på två nya tjänster som inköpare med uppdrag att ta sig an det glapp som fanns mellan verksamheten och upphandling.

– Deras roll handlar i huvudsak att stötta verksamheten och ge service och support. Lite som spindlar i nätet som kommer i kontakt med det mesta i kommunen.

– Inköparna finns tillgängliga för att svara på frågor och hantera vår funktionsbrevlåda. Tidigare låg ofta frågor runt direktupphandling omkring och flöt, nu kan vi styra upp de delarna. Inköparna jobbar också mot de inköpssamordnare som sitter på våra förvaltningar med månadsmöten för att ge stöd och gå igenom direktupphandlingar som är aktuella samt problem som kan behöva hanteras, säger Linda Skarin.

Hon tillägger att det skulle vara problematiskt att lägga motsvarande ansvar på enhetens upphandlare med ett behov för dem att fokusera på kärnuppdraget med att genomföra upphandlingar.

– Jag är övertygad om att det här förväntansglappet där verksamheten inte upplever att man får ordentlig hjälp från upphandlingsfunktionen finns i de flesta kommuner. Desto roligare då att den modell som vi använder slagit så väl ut och där vi nu också får bekräftelse från olika håll i verksamheten och från kommundirektören att man är nöjda.

Linda Skarin är inte sen att hylla de nya medarbetare som tagit sig an uppdraget. Lina Häggman och Kristin Karlsson anställdes som de första inköparna för tre år sedan. Kristin har sedan bytt till en tjänst som controller och Jennifer Eek Erikson har rekryterats till den lediga inköpartjänsten.

Att sätta rollerna har varit viktigt.

– Jag har varit tydlig med att beskriva rollen som att man måste gilla service och support, även om det kan handla om att svara på samma frågor om och om igen. Gillar du inte det, så är inte det här jobbet någonting för dig.

– Vi vill inte vara någon avskräckande funktion, ett rundningsmärke som man undviker att komma till. Därför har det varit viktigt att vara stöttande mer än en form av polis som påtalar fel, säger Linda Skarin.

Hon tar Skatteverket som exempel:

– Om en sån myndighet som hanterar stora belopp och viktiga beslut kan göra en förändring för att bli mer rådgivande och stöttande, så ska det absolut kunna fungera för kommunal upphandling.

– Ambitionen är att man inte ska uppleva att saker blir krångligare när man kontaktar upphandlingsenheten. Självfallet ska lagstiftningen följas. Jag ser ingen motsatsförhållande mellan det och att vi ska vara serviceinriktade, säger Linda Skarin.

Parallellt med de nya tjänsterna har upphandlingsenheten fått tillgång till ett nytt system för beslutsstöd – satsningar som hakat i varandra på ett sätt som överträffat de egna förväntningarna.

– Nu har vi helt andra förutsättningar att se vad som handlas och bryta ner siffror i olika jämförelser. Det gör att vi kan vara mer drivande, till exempel att knacka på någon del av organisationen och säga: hej, vi ser att ni beställt den produkten, här verkar det saknas avtal, hur kan vi lösa det?

Nästa steg är att gå från att ha koll på leverantörstrohet till att kunna se avtalstrohet.

– Mina controllers jobbar med den delen i form av små projekt som tar oss framåt. Det är rätt mycket hands on med att varje faktura behöver innehålla korrekta data, säger Linda Skarin.

– Vi har två controllers i organisation så sammantaget har vi det väl förspänt i Uddevalla kommun. Månadsvis sätter vi oss ner och går igenom siffror för att se lika mönster: hur ser leverantörstroheten ut? Vad har vi för avtal där vi närmar oss direktupphandlingsgränsen? Var saknas det avtal där det borde finnas? Och så vidare.

Ett utvecklingsområde som Linda Skarin nämner är internutbildning:

– Vi har kommit en bit på vägen där med ett material som inköparna tagit fram om direktupphandling. Men det kan behöva omarbetas för att nå målgruppen bättre och även ha viss variation beroende på målgrupp, säger Linda Skarin, som leder en upphandlingsenhet med elva tjänster.

Mer om Uddevalla kommuns ”upphandlingsresa” går att ta del av i ett avsnitt av podden På tal om affärer där Linda Skarin intervjuas av Erik Lindskog och Christopher Brand.

Läs mer: Linda SkarinUddevalla Kommun

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Duo med dialog i fokus
  • Färre LOU-mål till domstol
  • Pajkastning pågår och de kriminella klappar händerna
  • Vill se bättre matberedskap
  • Kunskap om att upphandla med beredskap fortsatt låg

Lediga jobb

Nyköpings kommun söker upphandlingschef

Inköpscontroller till Familjebostäder i Göteborg

Erfaren jurist med inriktning mot arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Vaxholms stad söker upphandlare

Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen

Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Senior upphandlare – Telge Inköp

Senaste nyheterna

Nyköpings kommun söker upphandlingschef
Duo med dialog i fokus
Mikael ForsgrenFärre LOU-mål till domstol
Pajkastning pågår och de kriminella klappar händerna
Vill se bättre matberedskap
Kunskap om att upphandla med beredskap fortsatt låg
En av tjugo överprövas
Göteborg kräver kontinuitetsplan
För tidigt ute – får böta 630 000
DHar regeringsmålen i sikte
Granskas för ny överfakturering
Inköpscontroller till Familjebostäder i Göteborg
Sparar miljoner genom e-handel
Varuförsörjning med nya roller
Erik Slottner, foto Kristian Pohl.DIS ska lyfta digitala inköp
Erfaren jurist med inriktning mot arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott
Får rekordböter på 16 miljoner
Clausin”Ett förtroende vi ska förvalta”
Stockholms tingsrättTvå häktade för mutmisstankar
Ida sköter museets inköp
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Sparar miljoner genom e-handel
  • Får rekordböter på 16 miljoner
  • Granskas för ny överfakturering
  • Pajkastning pågår och de kriminella klappar händerna
  • För tidigt ute – får böta 630 000
  • Två häktade för mutmisstankar
  • Varuförsörjning med nya roller
  • DIS ska lyfta digitala inköp
  • Färre LOU-mål till domstol
  • En av tjugo överprövas

Läsarnas åsikter

Upphandlare : Konsulterna tog över Sigtuna
Vi önskar göra en DIS på konsulter. Jag blev tipsad om att läsa på lite kring affärerna i Sigtuna då…
Christer Carldon : Ida sköter museets inköp
Väldigt intressant, viktigt och kul att det finns kreativa människor och drivna eldsjälar som bevarar och vårdar vår historia, tillsammans…
Gammal i gamet : Får rekordböter på 16 miljoner
Eller så är det bara dåligt med resurser, väntan på politiska beslut eller dålig planering eller en ogynnsam kombination av…
Senior upphandlare : Får rekordböter på 16 miljoner
Vad då "jobbat hemifrån"? Vi är många som gör det och är mycket mer effektiva än kontorsarbetare som fikar och…
Maja Uvalic : Sparar miljoner genom e-handel
Korrekt vi använder Visma Proceedo, genom Statens Servicecenter
Karoline Holmberg : Sparar miljoner genom e-handel
Gissningsvis Visma Proceedo, genom Statens Servicecenter
Mia-Maria Sallborg : Sparar miljoner genom e-handel
Det skulle vara intressant att veta vilket e-handelssystem dom använder.
Upphandlare : ”Ett förtroende vi ska förvalta”
Hur ska de kunna ge andra råd, när de helt saknar erfarenhet inom välfärdsområdet? De sista som kunde något slutade…
Erfaren upphandlingskonsult : Får rekordböter på 16 miljoner
Möjliga orsaker i erfarenhetsmässig sannolikhetsordning: 1. lathet: inte startat i tid, "jobbat hemifrån", inte orkat 2. korruption: medveten korruption inte…
Vadå, korruption? : Får rekordböter på 16 miljoner
Instämmer med föregående kommentar, detta luktar korruption ända in i finrummet...

Vårens kurser

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars (distans)
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april (på plats)
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupningskurs | Hösten 2026