Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Olaglig hantering av djurfoder hos distriktsveterinärerna

Det säljs djurfoder hos distriktsveterinärerna -utan att fodret upphandlats eller att Statens jordbruksverk har något som helst stöd i lagen för försäljningen. I en rapport skriver Riksrevisionen att de "bedömer att det inte finns någon uttrycklig befogenhet för Statens jordbruksverk att sälja djurfoder."

| 2018-01-30

Det är inte första gången Statens Jordbruksverk får kritik för hur verksamheten hos distriktsveterinärerna fungerar.

Vid förra årets rapport konstaterades att: ”Riksrevisionen rekommenderar Jordbruksverket att snarast genomföra upphandlingar och sluta avtal inom de områden där större inköp görs på divisionen för Distriktsveterinärerna. Det är också viktigt att kontinuerlig uppföljning görs av att samtliga divisioner inom myndigheten har en god intern kontroll och följer rutiner för inköp och upphandling. Riksrevisionen har fått information om att myndigheten under hösten 2016 har påbörjat arbetet med att vidta åtgärder men vill understryka att arbetet bör ske skyndsamt”.

Sedan dess har inte mycket hänt. I den rapport (pdf) som kom sent i december konstateras att Riksrevisionen tidigare rapporterat om att Distriktsveterinärerna inte upphandlat stora delar av de inköp som divisionen gör årligen. Djurfoderleverantörerna är två av de leverantörer som myndigheten köpt från utan att följa Lagen om offentlig upphandling, trots att inköpen från dessa leverantörer uppgår till 16-18 miljoner kronor årligen.

“Statens jordbruksverk har inte hunnit åtgärda detta under 2017. Distriktsveterinärerna har en handlingsplan för närvarande som inbegriper att genomföra en upphandling av djurfoder 2018”, skriver Riksrevisionen.

I myndighetens affärsrelation med djurfoderleverantörerna ingår dessutom att leverantörerna kan utbilda Statens jordbruksverks personal i leverantörernas produkter som myndigheten säljer. Riksrevisionen har ställt frågor till Statens jordbruksverk om vad som ingår i dessa utbildningar och om myndighetspersonalen tar emot några förmåner i samband med dessa utbildningar.

Myndigheten har därför, för Riksrevisionen, uppvisat ett program som exemplifierar vad som kan ingå i en utbildning. Det framgår av kursdeltagarnas reseräkningar att måltidsavdrag görs vilket innebär att djurfoderleverantörerna bjuder kursdeltagarna på måltider. Av det uppvisade exemplet på program framgår även att lunch ingår i kursen samt att det kan ingå middag.

Statens jordbruksverk har även kunnat presentera fakturor från djurfoderleverantörer à cirka 650-800 kronor per styck avseende kursdeltagande för vissa anställda. Det framgår dock, enligt rapporten, inte av fakturorna vad som ingår i beloppet.

Fakturorna avser inte heller de anställda som Riksrevisionen granskat reseräkningar för. Avseende räkenskapsåret 2017 har fler anställda skrivit reseräkningar för deltagande i kurs än vad det inkommit motsvarande fakturor för. Detta beror enligt Statens jordbruksverk på att det även förekommer kostnadsfria kurser, de ska då vara kostnadsfria för både myndigheten och andra aktörer.

Enligt Statens jordbruksverks interna juridiska hjälptext om att undvika mutor kan enstaka arbetsmåltider av vardaglig karaktär vara tillåtna som förmån om arbetsuppgiften inte innefattar myndighetsutövning och om de inte heller på annan grund är känsliga.

“Statens jordbruksverk har inte kunnat presentera några sådana förhandsgodkännanden av deltagande i kurser då de enligt uppgift antingen skett muntligen av ansvariga chefer eller genom mejlansökningar till regionchef eller kvalitetschef där underlagen dock inte har sparats.

Riksrevisionen rekommenderar Statens jordbruksverk att utveckla rutiner för att säkerställa efterlevnaden av interna regelverk kring kurser som tillhandahålls av leverantörer samt att spara dokumentation som gör det möjligt att följa vad som ingått i kurserna som skulle kunna utgöra skattepliktiga förmåner för myndighetsanställda”, skriver Riksrevisionen.

Slutligen konstaterar Riksrevisionen att Distriktsveterinärerna inte har något tydligt mandat att sälja djurfoder. De senaste tre åren har försäljningen av djurfoder uppgått till mellan 25-28 miljoner kronor per år.

“3 § avgiftsförordningen (1992:191) anger att en myndighet får ta ut avgifter för varor och tjänster som den tillhandahåller bara om det följer av en lag eller förordning eller av ett särskilt beslut av regeringen. Statens jordbruksverk har enligt Riksrevisionens bedömning inte kunnat påvisa ett tydligt mandat för att bedriva försäljning av djurfoder på privat marknad i vare sig förordning (2009:1464) med instruktion för Statens jordbruksverk eller annan lag, förordning eller särskilt beslut från regeringen”, skriver Riksrevisionen.

Annons

Vill du bli bättre på att projektleda upphandlingar?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning med fokus på att projektleda upphandlingar. Du lär dig välbeprövade metoder för att lyckas leda projekt i hamn på rätt tid. Läs mer om utbildningen här.

Läs mer: Direktupphandling DistriktsveterinärerDjurfoderStatens Jordbruksverk

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Misstag och tvister toppar listan
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Störst i staten kan visa vägen
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Hoppfull om betyg

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026