Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Omfattande fel när bevakningstjänster skulle utvärderas

När en konsultfirma användes för att sålla leverantörer av bevakningstjänster blev det fel i hanteringen. Bland annat bedömdes företagens sätt att presentera. Leverantörerna ville att upphandlingen skulle göras om. Kommunen håller med.

| 2016-08-24

Lunds kommun och Lunds Kommuns Fastighets AB har genomfört gemensam upphandling avseende ramavtal bevakningstjänster och ronderna som genomförts enligt reglerna om förhandlat förfarande i LOU. Tilldelningsbeslut meddelades den 22 juni 2016, men tre av de förlorande leverantörerna begärde överprövning och ansåg att upphandlingen ska göras om. Nu har dom fallit (pdf).

Bland annat anser leverantörer att upphandlingsförfarandet inte följt LOU. Den upphandlingskonsultfirma som kommunen använt för att sålla leverantörer har diskvalificerat anbud som e-postats in, med hänvisning till att det saknats handlingar, trots att konsultfirman meddelat leverantörer att det gått bra att skicka in handlingar via e-post.

I begäran om överprövning kritiseras också förfrågningsunderlaget för att strida mot prin­cipen om transparens och riskerar att träda anbudsgivarnas rätt till likabe­handling förnär.

En av många märkliga moment i utvärderingsprocessen är att kommunen poängsatt anbudsgivarnas presentation av anbudet.

“Det kan ifrågasättas hur anbudsgivarnas presentationsteknik påver­kar deras förmåga att tillhandahålla föremålet för upphandlingen. Kommu­nens tjänstemän har efter eget skön och utan objektiv måttstock poängsatt presentationen. Det förefaller uppenbart att en sådan ordning inte uppfyller upphandlingsreglernas krav på transparens i förfarandet. Kriterierna strider vidare mot proportionalitetsprincipen”, skriver en av leverantörerna i begäran om överprövning.

Dessutom kritiseras upphandlingen för att strida mot LOU genom att låta förhållanden som saknar koppling till föremålet för kontraktet ingå i utvärderingsfasen, något som medfört att leverantören inte har haft möjlighet att vinna anbudsgivningen med ett marknadsmässigt pris.

Så här skriver en av leverantörerna i sin inlaga: “Utvärderingsmodellen innebär bl.a. att en leverantör som använder mer än en underleverantör – oavsett underleverantörens kvalifikationer – tilldelas endast 5 poäng av 20 för kvalitetskrav 1 medan full poäng tilldelas de leve­rantörer som inte använder någon underleverantör. Enbart kvalitetskrav 1 medför att bolaget skulle behöva lägga ett pris som är mer än 20 procent lägre än de anbudsgivare som inte använder någon underleverantör för att få en högre sammanlagd poäng. Anbudsgivare som inte använder underleve­rantör kan således erbjuda ett pris som är 25 procent högre än bolagets och med kommunens modell ändå anses ha avgivit det ekonomiskt mest fördel­aktiga anbudet enbart till följd av att anbudsgivarens resurser finns inom den egna organisationen. Det kan inte uteslutas att presumtiva leverantörer har underlåtit att lämna anbud på grund av att utvärderingsmodellen fått det att framstå som lönlöst.”

Förvaltningsrätten håller med om att den tillämpade utvärderingsmodellen inte kan anses vara ägnad att identifiera det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet och att den är därmed inte förenlig med LOU. Förvaltningsrätten finner även stöd i utredningen att de upphandlande myndigheternas prövning av anbud/intresseanmälningar har genomförts på sätt som strider mot LOU.

“Rätten finner mot bakgrund av det anförda visat att Lunds kommun och Lunds Kommuns Fastighets AB i det aktuella upphandlingsförfarandet har brutit mot 1 kap. 9 § LOU”, skriver rätten i sin dom.

Både Lunds kommun och Lunds Kommuns Fastighets AB medger att upphandlingen ska göras om. Fastighetsbolaget anger också fel begåtts genom att Lunds Kommuns Fastighets AB ännu inte har meddelat tilldelningsbeslut utan att endast kommunen gjort det.

 

Läs mer: Förvaltningsrätten

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Omfattande fel när bevakningstjänster skulle utvärderas"

  1. Undrar skriver:
    24 augusti, 2016 kl. 22:35

    Borde inte namnet på konsultfirman framgå? eller omfattas detta av den kommersiella sekretessen?

  2. Lars skriver:
    25 augusti, 2016 kl. 13:10

    Söderberg och partners verkar det vara. De är ju knappast kända för att jobba med upphandling. Frågan är vidare om de ens finns med i kommunens ramavtal.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skola ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Avtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Region StockholmAvtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skola ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Får granska överdebitering
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Jagar goda affärer

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026