Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Skiftande praxis från kammarrätter – dags stå upp för prejudikat

DebattUpphandlingsrätten är beroende av en god prejudikatsbildning. Det finns exempel när detta fungerat mindre bra, som i de s k Lianakis-målen där kammarätternas praxisbildning skiftade och där HFD inte satte ner foten, men även goda exempel, när det t ex gäller ramavtal.

| 2015-04-14

Kammarätterna har i praktiken ett stort ansvar för praxisutvecklingen eftersom få mål når till  Högsta förvaltningsdomstolen, HFD. Det säger sig självt att det blir problematiskt när praxis skiftar mellan olika kammarrätter.

Det finns flera exempel på hur olika kammarrätter bedömer samma rättsfråga olika. Låt mig ge ett exempel.

Kammarrätten i Stockholm avgjorde ett mål under 2013 (25212-12) som gällde frågan om ett avtal som tilldelats utan upphandling skulle förklaras ogiltigt. Avtalet hade, i samband med att överprövningsprocessen inleddes, upphävts av parterna.

Enligt svaranden hade inga prestationer utgått varför syftet med talan fallit. Svaranden begärde därför att målet skulle avskrivas, vilket sökanden bestred. Förvaltningsrätten fann att det inte kunde uteslutas att sökanden inte skulle riskera någon rättsförlust om målet avskrevs och valde därför att pröva målet i sak.

Avtalet ogiltigförklarades. Målet överklagades till kammarrätten som meddelade prövningstillstånd och instämde i förvaltningsrättens bedömning. Förvaltningsrättens dom stod fast.

Kammarrätten i Sundsvall (2642-14) avgjorde ett snarlikt fall för en tid sedan. Men kom fram till motsatt uppfattning jämfört med Kammarrätten i Stockholm. I målet hade avrop skett från ett ramavtal.

Avropet kom dock att utvidgas så pass att det ansågs utgöra ett nytt avtal, d v s en otillåten direktupphandling. Förvaltningsrätten ogiltigförklarade därför en viss del av avtalet.

Domen överklagades till kammarrätten som avskrev målet med hänvisning till att leverantören och den upphandlande myndigheten sagt upp det ogiltigförklarade avtalet. Enligt kammarätten hade ändamålet med talan förfallit i och med att avtalet sagts upp.

I Kammarätten i Sundsvalls dom hänvisas inte till Kammarätten i Stockholms tidigare avgörande.

Detta är en brist. Hur ska en leverantör eller upphandlande myndighet agera när de överväger att starta ett överprövningsmål respektive överväger att säga upp ett avtal som kan utgöra en otillåten direktupphandling? Är det eller är det inte ett alternativ att säga upp avtalet för att undvika en överprövningsprocess?

Det hade av lätt insedda skäl varit önskvärt om Kammarätten i Sundsvall motiverat varför sökanden, till skillnad från sökanden i det tidigare avgörandet från Kammarrätten i Stockholm, inte ansågs riskera någon rättsförlust om (det uppsagda) avtalet inte ogiltigförklarades.

Om kammarrätterna förhåller sig till varandras praxis kan det bidra till en bättre prejudikatbildning, ökad effektivitet och sannolikt färre överprövningar.
 
Advokat Per-Owe Arfwedson, Advokatfirman Vinge KB
 

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på ann-louise@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skola ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Avtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Region StockholmAvtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skola ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026