Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Svårt göra rätt med ”nya EU”

EU:s rättsakter inom olika politikområden färgar allt tydligare av sig på offentlig upphandling.

| 2024-05-07
Helene Molander
Helene Molander, Upphandlingsmyndigheten.

– Risken är att vi på EU-nivå får parallella regelverk som kan innehålla motstridigheter i förhållande till upphandlingsdirektiven, säger Helene Molander, chefsjurist på Upphandlingsmyndigheten, som under våren ägnar en hel del tid åt att sprida kunskap om utvecklingen inom EU.

Hon ser de senaste årens regelutveckling inom EU som ett skifte – från att offentlig upphandling primärt handlat om att öppna upp den inre marknaden och säkerställa att den fungerar, till en hårdare, formell styrning som ett verktyg för förändring inom en mängd politiska områden.

– Det kan gälla miljö, folkhälsa, mänskliga rättigheter och sociala hänsyn för att nämna några exempel. Rättsakterna kan vara förordningar som är direkt tillämpliga i medlemsstaterna eller direktiv som medlemsstaterna måste implementera i särskild ordning.

Helene Molander ser en problematik med att de nya rättsakterna ska ”samexistera” med upphandlingsdirektiven.

– Parallella regelverk som kan vara motstridiga blir ett bekymmer för medlemsstaterna i den mån de har att i särskild ordning implementera reglerna. Det blir ett problem för domstolarna som ska upprätthålla tillämpningen. Och även ett stort problem för alla praktiker – de parter som ingår i den offentliga affären, säger Helene Molander.

Hon tillägger att rättsakterna kan innehålla uttryckliga bestämmelser om allt från uteslutningsgrunder till tilldelningskriterier och avtalskrav.

– Då är det en ny materia att förhålla sig till för inte minst en inköpsorganisation. Men ibland handlar det om mer av en blinkning åt upphandlingsdirektiven där man från lagstiftarens sida på EU-nivå visar att man är medveten om att upphandling är ett verktyg för förändring, men utan det ger någon ytterligare reglering.

– Än så länge har vi inte sett effekterna av det mesta som EU beslutat om, men de nya reglernas påverkan på offentliga inköp kommer sannolikt att märkas alltmer.

Helene Molander tar den förordning om batterier som EU beslutade om ifjol som exempel.

– Den täcker in både nya och förbrukade batterier, inklusive produkter som innehåller batterier. Här framhåller man i inledningen att offentlig upphandling är en viktig sektor för minskad miljöpåverkan och förordningen innehåller regler om miljöanpassad upphandling. EU-kommissionen har dessutom fått rätt att anta delegerade akter och att besluta om tilldelningskriterier i offentliga upphandlingar så det kommer rimligen att bli en oerhört konkret, formell påverkan på offentliga affärer.

Hur möter Upphandlingsmyndigheten utvecklingen?

– Ambitionen från vår sida är just nu att höja medvetenheten om den regulatoriska utvecklingen. Vi har börjat lyfta EU-frågorna mer och mer och kommer att fortsätta göra så under våren på lite olika konferenser för att nå ut ganska brett – till näringslivet, jurister och praktiker på inköpssidan, säger Helene Molander.

Hon summerar sin syn på utvecklingen:

– Jag är bekymrad eftersom reglerna som direkt påverkar offentlig upphandling blir svåröverskådliga, finns i parallella lagar och kan innehålla inte bara otydligheter utan rena motstridigheter.

– Det är inte bra för rättssäkerheten och påverkar inte spelplanen för offentliga upphandlingar på ett positivt sätt. Det behöver vara enkelt att göra rätt och här ser vi i min mening en utveckling i motsatt riktning.

I en uppföljande artikel kommer Helene Molander med tips om hur man som intressent kan bevaka utvecklingen på EU-nivå.

Läs mer: BatterierEU-rättsakterHelene Molander

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Granskar kampen mot korruption
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Hoppfull om betyg
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026